ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ…….DRAZEN

ΖΕΝΙΤ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  66-75

Εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό που πλέον το ρεκόρ του πηγαίνει στο 4-3. Πολύ καλοί αμυντικά αμυντικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι ερυθρόλευκοι , κατάφεραν και πήραν μια νίκη που θα είναι χρήσιμη στην συνέχεια.

Η Ζενίτ είναι μια ομάδα που έχει ένα έμπειρο προπονητή που ξέρει την διοργάνωση αρκετά καλά και ένα γεμάτο ρόστερ. Προσωπική μου άποψη είναι ότι οποιοσδήποτε παίχτης της Ζενίτ θα είχε θέση σε οποιαδήποτε ομάδα της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο από τα πολλά τρίποντα των γηπεδούχων και οι 20 πόντοι που δέχθηκε θεωρώ είναι αρκετά λίγοι δεδομένου της ευστοχίας της Ζενίτ. Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν το καλύτερο φετινό του Ολυμπιακού κυρίως στην άμυνα αφού δέχθηκε μόλις 7 πόντους.

Σημείο αναφοράς στην ρακέτα ο Μάρτιν που τελειώνει πάρα πολύ εύκολα τις φάσεις και δείχνει να έχει βρει χημεία με τον Σλούκα. Έκπληξη αναμενομένη -με βάση και την ολιγόλεπτη θετική εμφάνιση του στο παιχνίδι με την Εφες -ο Ζαν Σαρλ , όπου αμυντικά βοηθάει παρά πολύ και σήμερα βρήκε πόντους και στην επίθεση.

Αναμενόμενη και η αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου από το -17 έφεραν το ματς στο -3. Η άμυνα ζώνης του Πασκουάλ μπέρδεψε τον Ολυμπιακό που ουσιαστικά καθάρισε ένα δικό του ματς με δυο μεγάλα τρίποντα των Σαπνούλη , Βεζένκοφ. Ο Μπαρτζώκας σήμερα δοκίμασε αρκετά σχήματα και αυτό με τους Πρίντεζη με τον Βεζένκοφ στην γραμμή των ψηλών ήταν αυτό που εντυπωσίασε και έδωσε και την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Μπαρτζώκας για ένα ακόμα ματς και παρά τον τραυματισμό του Χάρισον επέλεξε να τελειώσει το ματς μόνο με έναν από τους δυο κορυφαίους γκαρντ της ομάδας .Τούτη την φορά ήταν ο Σπανούλης και ο Σλούκας έμεινε στον πάγκο. Μια ιδιομορφία που ο coach δείχνει να ακολουθεί και δεν την αλλάζει εύκολα. Εμένα μου αρέσει γιατί δείχνει μια ταυτότητα ως προπονητής και ότι έχει πάρει κάποιες αποφάσεις που τηρεί .

Εκτός του Μάρτιν που είχε 16 πόντους , πολύτιμοι ήταν ο Σπανούλης με 9 πόντους και 5 ασίστ, ο Σαρλ με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο εξαιρετικός φέτος Βεζένκοφ με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Το έχω τονίσει πολλές φορές ότι ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να κρύβει τον στόχο του που είναι η 8αδα. Είναι ομάδα 8αδας και φαίνεται μέσα στο παρκέ όσο και εάν διστάζει να το παραδεχθεί.