Επιτελους έκανε τα απλά! Jago1914!

Επαναληπτικός κυπέλλου για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, με τον ΆΡΗ να έχει ξεκάθαρο σκορ πρόκρισης απέναντι στον Αστερα, με το καθαρό σκορ 2-0 του πρώτου αγώνα στο Κλεάνθης Βικελιδης.

Ο Μαντζιος παρεταξε την ομάδα του με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σύγκριση με το παιχνίδι του Σαββάτου απέναντι στον Αστερα. Ετσι ξεκίνησε με Κουεστα κάτω από τα γκολποστ, κεντρικό δίδυμο στην άμυνα Δεληζηση και Ροουζ, ενώ στα άκρα της αμυνας με Σουντγκρεν δεξιά και Σακιτς αριστερά, κεντρικό δίδυμο στα χαφ με Σάσα και Ματιγια, στην επίθεση ο Μάνος σαν κεντρικος επιθετικός, με τον Μπερτογλιο πισω του, με τους Γκαρσία και Σίλβα να συμπληρώνουν την τριάδα πίσω από τον Μάνο. Ο Αστερας και αυτός με αλλαγές στο σχήμα, έχοντας βασικό τον σκόρερ ενός από των δύο τερμάτων του ματς του Σαββάτου τον Ριερα, αλλά και τον πρώτο σκόρερ της ομάδας Μπαραλες ξανά στην εντεκάδα.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πάνω κάτω όπως το παιχνίδι πρωταθλήματος. Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι πρεσσαροντας ψηλα. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Μπερτογλιο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί υπήρχε παρέμβαση στην φαση από τον εκτεθειμένο Μάνο. Η ομάδα των κίτρινων δεν σταμάτησε εκεί, ο Μπερτογλιο στο 18ο λεπτό, μετά από πάσα του Σίλβα και ωραίο σταμάτημα και σουτ σε πρώτο χρόνο από το ύψος του πεναλντι, είδε τον τερματοφυλακα των γηπεδούχων να του λέει όχι. Ο Παπαδόπουλος είχε ξανά την ίδια αντίδραση σε σουτ του Σακιτς στο 29ο λεπτό, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στο 31ο λεπτό ο Σάσα, μετά από ωραίο συνδυασμό των παιχτών του ΑΡΗ, αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η ομάδα των Αρκάδων, αρκουνταν σε παθητική στάση, δείχνοντας ανήμπορη να ζητήσει κάτι από το παιχνίδι,φτανοντας  στην πρώτη της τελική στο 42ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ και κεφάλια στου Σουαρεθ στα χέρια του Κουεστα. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έκλεινε χωρίς γκολ, μέχρι την φάση του 45ου λεπτού, έπειτα από πολύ ωραία ενέργεια του Σουντγκρεν και ωραία καθετη μπαλιά προς τον Μάνο, ο τελευταίος υποδέχτηκε πολύ ωραία την μπαλα στην κίνηση και πλάσαρε ιδανικά τον Παπαδόπουλο, κάνοντας το 1- 0 για τον ΆΡΗ και ουσιαστικά μηδενιζοντας τις οποίες λίγες ελπίδες των γηπεδούχων για πρόκριση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αστερα να προσπαθεί να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 54ο λεπτό απείλησε με σουτ του Μπαραλες, έπειτα από τραγικό λάθος γύρισμα του Γκαρσία. Στο 57ο λεπτό ήταν σειρά του ΑΡΗ να απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με ένα άστοχο σουτ του Σίλβα από καλη θέση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαντζιος προχώρησε σε αλλαγές ενόψει και του ντέρμπι με την ΑΕΚ, βάζοντας τους Τζεγκο και Μπακουτση, αντί των Μπερτογλιο και Σάσα. Στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, αλλά η φάση θεωρήθηκε ως μη γενομένη λόγω οφσαιντ. Στο 68ο λεπτό όμως ήταν η στιγμή του Ματεο Γκαρσία, να βάλει το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε σε τόσα παιχνίδια. Ο Μπακουτσης έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στον Μανο, όπου σέρβιρε στο Γκαρσία και αυτός με την μια πλάσαρε τον Παπαδοπουλο, από το ύψος της μικρης περιοχής, γράφοντας το 0-2 για την ομάδα του. Το δεύτερο γκολ του ΑΡΗ έδωσε ευκαιρία στον προπονητή του  να προβεί και σε άλλες αλλαγές, δίνοντας χρόνο σε παίχτες που δεν είχαν  συμμετοχές , κατά την διάρκεια της σεζόν έως τώρα, αλλά ξεκουράζοντας και βασικούς . Έτσι έδωσε χρόνο στους Κατσε Μπαγκαλιανη και Γκανεα στην θέση των Ροουζ Μάνου και Ματιγια. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, διότι το σκορ δεν άφηνε περιθώρια για την πρόκριση στο Αστερα, με τις ομάδες να κρατάνε και δυνάμεις ενόψει της δύσκολης συνεχειας. Πολύ καλη εμφάνιση για τον Σουντγκρεν, οπου εκτός από την συνέπεια του αμυντικά, σήμερα ήταν εξαιρετικός και βοήθησε πολύ στο επιθετικό κομμάτι, βγάζοντας μάλιστα και την εκπληκτική ασιστ στο πρώτο γκολ και γενικά ήταν ιδιαίτερα απειλητικός από τα δεξιά για την άμυνα των γηπεδούχων. Δεν μπορεί να εξαιρεθεί βέβαια βέβαια στους κορυφαίους ο Μάνος έχοντας καταγράψει ένα γκολ και μια ασίστ. Στο ύψος τους οι δύο κεντρικοί χαφ του ΑΡΗ όπου έλεγχαν στο ρυθμό του παιχνιδιού στην μεγαλύτερη διάρκεια. Ελπιδοφόρα εμφανιση και από τον νεαρό Μπακουτση, σε μια θέση όπου δεν μας έχει συνηθίσει σαν ακραίος επιθετικός χαφ.

Το πάθημα φαίνεται να έγινε μάθημα για την ομάδα του ΑΡΗ, μετά το παιχνίδι του Σαββάτου, όπου σπατάλησε τις πολλές ευκαιρίες του να βάλει ένα δεύτερο γκολ και να κλειδώσει την νίκη. Αυτήν την φορά το έκανε απλό, σκοράροντας δεύτερο γκολ και κάνοντας έναν υγιεινό περίπατο πριν το κρίσιμο παιχνίδι για το πρωτάθλημα με την ΑΕΚ. Πολλά τα κέρδη για την ομάδα του Θεού του Πολέμου από το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά κυρίως το γκολ του Ματεο Γκαρσία, όπου πιστεύουν θα του δώσει ψυχολογία για τους επόμενους αγώνες και να φτάσει στο 100% της απόδοσης του.

Εν αναμονή λοιπόν της αυριανής κλήρωσης, η ομάδα του ΑΡΗ περιμένει τον επόμενο αντίπαλο της στον θεσμο για την φάση των 8,εχοντας ως έναν από τους βασικους στόχους της χρονιάς τον τελικό και την κατάκτηση του τροπαιου.