Επιτέλους φάνηκε φως! |Jago 1914!

Φτάσαμε αισίως στην 7η αγωνιστική και ο ΑΡΗΣ υποδεχοταν την ομάδα του Παναιτωλικού στο Κλεάνθης Βικελιδης. Πριν την έναρξη του παιχνιδιου οι παίχτες  και στελέχη των δύο ομάδων αφησαν ένα κίτρινο λουλούδι, στην μνήμη του Νίκου Τσουμανη που τόσο άδικα έφυγε από την ζωή, καταχειροκροτουμενοι από όλο το γήπεδο κρατώντας και ενός λεπτού σιγή.

Στο αγωνιστικό τώρα σκέλος, ο Μαντζιος προχώρησε σε αρκετές αλλαγές μεσοεπιθετικα, έχοντας πλέον σχεδόν όλο το ροστερ διαθέσιμο. Έτσι λοιπόν σε σύγκριση με το τελευταίο παιχνίδι στην Λαμία, θέση στο αρχικό σχήμα πήραν ο Γκαρσια και Εντιαγε αντί των Μαντσίνι και Ματιγια αντίστοιχα. Στην αμυντική τετράδα παρέμειναν και 4 μαζί με τον Κουεστα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και με τον ΆΡΗ να απειλεί πρώτο, αλλά τον Παναιτωλικο να απαντάει. Όλα αυτά μέχρι το 16ο λεπτό  όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση  πεναλντι του Καμαρα, μετά την ανατροπή του Μπερτογλιο μέσα στην περιοχή . Μετά το πρώτο τέρμα οι παίχτες των κιτρινόμαυρων έδειξαν να απελευθερωνοντε και να εκδηλώνουν επιθέσεις κατά κύματα. Έτσι μοιραία στο 34ο λεπτό μετά από ωραίο ομαδικό  συνδυασμό  ο Μπερτογλιο σκόραρε από πλάγια θέση με όμορφο πλασέ. Στο 37ο λεπτο ο Καμαρα πέρασε εκπληκτική πάσα διαγώνια στον Σουντγκρεν, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και έκανε το 3 – 0 για τον ΆΡΗ. Στο 43ο λεπτό μετά από λάθος της αμυνας του Παναιτωλικού ο Μπερτογλιο κέρδισε κι άλλο πεναλντι, με τον Μπρούνο Γκάμα να κάνει το 4-0 στην 100η συμμετοχή του με την φανέλα του ΑΡΗ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΆΡΗ να προσφέρει στον κόσμο του ουσία και θέαμα δημιουργώντας κλίμα ενθουσιασμού.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα των γηπεδούχων να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 52ο λεπτό ο Ντιαγε πήρε το ριμπάουντ και μπήκε και αυτός στην λίστα των σκόρερ του παιχνιδιού. Στο 67ο λεπτό ακόμα ένα πεναλντι αυτήν την φορά για λογαριασμό των φιλοξενουμενων, όπου σκόραραν με τον Βεργο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Στο 80ο λεπτό καταλογιστηκε ακόμα ένα πεναλντι υπέρ των κιτρινόμαυρων, αυτήν την φορα όμως ο Ιτουρμπε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέλισσα απο τα 11 βήματα. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ΆΡΗ να χάνει κάποιες ακόμα ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μαντσίνι, δίχως να καταφερνει να σκοραρει και ένα 6ο τέρμα για την ομάδα του . Το παιχνίδι τελείωσε με το ταμπλό να γράφει 5-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Για αλλο ένα παιχνίδι στην σειρά ο Μπερτογλιο θα πάρει τον τίτλο του κορυφαίου των κιτρινόμαυρων. Ο Αργεντινός δείχνει να έχει βρει την φόρμα του και παρασύρει την ομάδα του ώστε να γίνει πιο επιθετική. Συμπαράστατης του αυτήν την φορά ο Καμαρα, όπου δείχνει για άλλο ένα παιχνίδι ότι όχι μόνο μπορεί να σκοραρει, αλλά με ευκολία δίνει έτοιμα γκολ σε συμπαίχτες του. Εκτός κλίματος του παιχνιδιού ο Ιτουρμπε που πέρασε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο, δείχνοντας ότι ακόμα δεν έχει εγκληματιστει καλά στην ομάδα.

Επιτέλους το σύνολο του Μαντζιου έκανε μια πειστική εμφάνιση, όπου συνοδεύτηκε και με ένα ευρύ σκορ και έφτασε εύκολα στο τρίποντο. Ήταν εμφανιση που δίνει όχι μονο τους τρεις βαθμούς, αλλά κυρίως αυτοπεποίθηση στους παίχτες να πιστέψουν στις πραγματικές τους δυνατότητες. Βέβαια στην έκταση του σκορ βοήθησε και ο τρόπος παιχνιδιού του αντιπάλου, όπου κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο να παίξει ποδόσφαιρο και έως ένα βαθμό στο πρώτο τέταρτο του αγώνα τα κατάφερε,αλλα μετά υπέπεσε σε απανωτά αμυντικά λάθη κάτω από την πίεση των κιτρινόμαυρων.

Η ομάδα του Θεού του Πολέμου έως ένα βαθμό κατάφερε να φέρει εις πέρας την αποστολή του στα μισά του πρώτου γύρου. Αρχίζει όμως από εδώ και μετά ένα σύνολο αγώνων με ιδιαίτερη δυσκολία και θα πρέπει να κάνει την ανάλογη συνέχεια αν θέλει να αναρριχηθεί κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα. Οι βαθμοί βέβαια που έχει κερδίσει στο χορτάρι τον ανεβάζουν στην πρώτη τριάδα, οπότε εάν προκύψει κάποια δικαίωση στην άδικη απόφαση αφαίρεσης βαθμών θα μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό πρωτάθλημα με τα ως τώρα δεδομένα.

Επόμενο παιχνίδι στην έδρα της  φορμαρισμένης ΑΕΚ, με την ομάδα του ΑΡΗ να δείχνει πως της αρέσουν τα δύσκολα παιχνίδια με βάση τον τρόπο που αγωνίζεται.