Επόμενη στάση Παναιτωλικός . Ι SERPICO

Πέρασε αγραντζουνιστος ο Ολυμπιακός καί από την Νίκαια απέναντι σε έναν Ιωνικό πού στην έδρα του δύσκολα τόν φέρνεις βόλτα. Μπήκε πολύ καλά ό Ολυμπιακός στον αγώνα είχε ένα γρήγορο γκολ με τόν Τικινιο στα πρώτα λεπτά πού ακυρώθηκε σάν οφσάιντ αλλά οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν δυνατά θέλοντας να πάρουν τά ηνια βρίσκοντας για ένα ακόμα παιχνίδι τό γρήγορο γκολ.
Καί ενώ σιγά σιγά οι ερυθρόλευκοι κτίζουν επιθέσεις ο Ιωνικός είναι αυτός που έχει στο 15′ τήν μεγάλη ευκαιρία νά κάνει το γκολ με τον Λενι αλλά βρίσκει απέναντι του τόν Βαλτσικ πού εμπνέει σιγουριά και εμπειρία. Άλλη μία μεγάλη στιγμή για τούς γηπεδούχους με τον Αοσμαν στο 18′ .
Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν δείχνει σταθερότητα καί δίνει δικαιώματα για ευκαιρίες στον Ιωνικό πού ψάχνει το γκολ παίρνοντας μέτρα και με τά χάφ τού Ολυμπιακού νά μήν συμμετέχουν καί στο αμυντικό κομμάτι. Ροντρίγκεζ είναι καί πάλι ο μεγάλος μπελάς για τούς γηπεδούχους μαζί με τον πιτσιρικά Καμαρά πού έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο με τίς εμφανίσεις του.
Έμβιλα νά προσπαθεί νά όπως πάντα νά είναι πανταχού παρών, καί ο Λαλα νά δείχνει σέ καλή μέρα.Ένα τούβλο εκτός περιοχής από τόν Ακιμπου Καμαρά στο 24′ καί 0-1. Απίστευτος ο πιτσιρικάς.
Ο Ιωνικός δεν επηρεάζεται από το σκορ καί χάνει δύο φοβερές ευκαιρίες νά φέρει τόν αγώνα στα ίσα. Εδώ έρχεται καί επαληθεύεται ό νόμος της αγοράς. Ότι πληρώνεις παίρνεις.!!
Ο Ολυμπιακός έφερε με κάτι εκατομμύρια τόν δεύτερο καλύτερο τερματοφύλακα τού Euro καί ειδικά σήμερα μας έδειξε τόν λόγο. Κάνει δύο φοβερές αποκρούσεις δείχνοντας τόν δρόμο στους υπόλοιπους συμπαίκτες του.
Έχει χάσει ο Ολυμπιακός τόν Ρυθμό του, έχει μεν τήν πρωτοβουλία καί τήν κατοχή αλλά πλέον τά πάντα τά περιμένει από Ροντρίγκεζ καί Καμαρά.
Είναι οι παίκτες πού δίνουν ένταση καί ταχύτητα . Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Σίγουρα ο Μαρτίνς θά έκανε παρατηρήσεις στους παίκτες του στο ημίχρονο βλέποντας κάποια άσχημα πράγματα.Δευτερο ημίχρονο με σαφώς βελτιωμένο τόν Ολυμπιακό στην κυκλοφορία της μπάλας καί στις γραμμές του.
Αποχωρεί τραυματίας ο Ροντρίγκεζ καί μπαίνει ο Μασούρας πού κερδίζει πέναλτι καί τό κάνει γκολ στο 56′ ο Τικινιο. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να πιέζει παίζοντας πλέον καλύτερα καί μετά από δύο λεπτά ο Μασούρας στο 58′ ωραίο γκολ καί 0-3. Ο Ιωνικός δεν μπορεί πλέον να αντιδράσει το σκορ ξέφυγε καί ό Ολυμπιακός δεν φαίνεται διατεθειμένος να δώσει δικαιώματα. Διαχείριση από τόν Πέδρο Μαρτίνς με αλλαγές νά πάρουν ανάσες κάποιοι παίκτες αλλά και χρόνο συμμετοχής για κάποιους άλλους.
Μπουχαλακης, Ελ Αραμπι, Ονιεκουρου μπαίνουν στο παιχνίδι καί ο Ολυμπιακός πλέον κοιτάζει το χρονόμετρο. Διαδικαστικά τά υπόλοιπα λεπτά μέχρι τήν λήξη. Ψάχνοντας ο Ολυμπιακός να βρει ρυθμο , να επανέλθει σιγά σιγά στις καλές εμφανίσεις κερδίζει τούς αγώνες διατηρεί την βαθμολογική διαφορά καί συνεχίζει πρώτος στην κούρσα του πρωταθλήματος.