Ερασιτεχνικό κοουτσάρισμα και ανατροπή | Ο Τζες

Πόσο άδικο για την υστεροφημία μου, που δεν σας έκανα λάιβ σχολιασμό του παιχνιδιού. Ο ΠΑΣ Γιάννινα δια χειρός Θανάση Στάικου έσωσε τον Ατρόμητο από την αυτοκτονία, βοηθώντας τον να φτάσει στην ανατροπή, σε ένα παιχνίδι – προσβολή για το ποδόσφαιρο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από την αρχή του παιχνιδιού κλείστηκε στη περιοχή του με μοναδικό σκοπό να μην ηττηθεί σε άλλη μια αναμέτρηση. Αντιμετώπισε την ομάδα του Ατρομήτου σαν να αποτελεί μεγαθήριο του πρωταθλήματος και με τις… αχαρακτήριστες πινελιές από τον πάγκο, κατάφερε να ηττηθεί παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 63ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε με αιωνιότητα, καθώς ελάχιστες ευκαιρίες πραγματοποιήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες, και το 45λεπτο αναλώθηκε σε άσκοπα γεμίσματα με στόχο τα ball boys. Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από εκτέλεση φάουλ, ο ΠΑΣ ευτύχησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Παντελάκη. Για τους λάτρεις της στατιστικής ο ΠΑΣ έχει πετύχει μέχρι σήμερα 5 γκολ εκ των οποίων τα 4 τα έχει πετύχει αμυντικός της ομάδας.  Στατιστικό που μόνο τιμητικό δεν είναι για την επιθετική γραμμή της ομάδας.

Μέχρι τη στιγμή του γκολ ο Ατρόμητος αναπτύσσεται ΔΙΑΡΚΩΣ απ’ τη δεξιά του πτέρυγα με επαναλαμβανόμενα άστοχα γεμίσματα.  Η ομάδα κλείνεται όλη εντός περιοχής αφήνοντας έτσι τους παίκτες του Ατρομήτου να φορτώνουν στη περιοχή ανενόχλητοι, και να επιχειρούν μακρινά σουτ. Σε μια από τις αμέτρητες σέντρες που πέρασαν από την πλευρά του Ποζάνσκι, η μπάλα κοντράρει στην άμυνα του ΠΑΣ, βγάζοντας έτσι σε πλεονεκτική θέση τον Κιάρτανσον για το 1-1. Και η χαριστική βολή έρχεται από τον “κόουτσ” Στάικο. Φαίνεται πως η ομάδα δε θα αντέξει την πίεση και πως οι γηπεδούχοι έχουν μέτρια αντανακλαστικά στο κόψιμο των αντεπιθέσεων. Η λογική μου λέει πως αφού δεν απειλείσαι κρατάς την άμυνα ως έχει, και φρεσκάρεις με γρήγορα πόδια στα χαφ. Αντ’ αυτού περνά ο Μπακαλιάνης στη θέση του Κιάκου, μειώνοντας έτσι την ταχύτητα της ομάδας, και κάνοντας έτσι άνω κάτω την αμυντική σου γραμμή. Φτάνουμε λοιπόν στο 86ο λεπτό με ΑΛΛΗ μια σέντρα να περνά από τα δεξιά και με τον Μπακαλιάνη να χάνει τον Κιάρτανσον με το σκορ να διαμορφώνεται σε 2-1. Αντίο ζωή!

Εκεί λοιπόν θυμάται ο κ. Στάικος  πως η ομάδα πρέπει να διεκδικήσει τουλάχιστον ένα βαθμό περνώντας στο 88ο(!) λεπτό τον υπέρβαρο Μορέιρα. Και σαν να μη έφτανε αυτό προχωρά και σε εσωτερικές αλλαγές φλερτάροντας και με το 3-1. Ο Καραχάλιος φεύγει από κόφτης και περνά δεξί μπακ, ο Παντελάκης από σέντερ μπακ σε επιθετικός, και ο Σόρια από δεξί μπακ στα εξτρέμ. Σε αυτό το σημείο λοιπόν σταμάτησα να βλέπω για το καλό της  υγείας μου.

Κύριε Χριστοβασίλη η ομάδα δεν βλέπεται και φαίνεται εντελώς αδούλευτη. Εμπιστευτήκατε το χτίσιμο της επόμενης ημέρας σε έναν προπονητή που διετέλεσε σε ομάδες όπως η Ερμιονίδα και ο Παναρκαδικός. Τι απαιτήσεις να έχουμε οι φίλαθλοι…; Η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά και μόνο εσάς και καλείστε άμεσα να αλλάξετε τη κατάσταση αν θέλετε και του χρόνου η ομάδα να βρίσκεται στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα του ΠΑΣ φέτος έχασε ένα τρομερά ποιοτικό ρόστερ, και η νέα φουρνιά ούτε για αστείο δε μπορεί να πλησιάσει σε ποιότητα τη περσινή. Ο χρόνος μετρά αντίστροφα και απαιτούνται άμεσα παρεμβάσεις.