ΕΡΧΕΤΑΙ ΞΑΝΑ!! SERPICO

Σας το είχα γράψει στο προηγούμενο άρθρο, ότι τα μηχανάκια τού ΑΓΙΑΞ είναι απρόβλεπτα. Με σκορ υπέρ της η Γιουβέντους υποδέχεται τόν ΑΓΙΑΞ στο γήπεδο της. Ένα πρώτο ημίχρονο πού είναι περισσότερο κοντρόλ παιχνίδι και για τίς δύο ομάδες και έχει δύο γκολ. Ο συνήθης ύποπτος Ρονάλντο ανοίγει το σκορ με κεφαλιά στο 28″ λεπτό καί τό παιχνίδι αρχίζει ξεκινάει! Οι Ολλανδοί ανεβάζουν στροφές καί πολύ γρήγορα φέρνουν τό ματς στα ίσα, 1-1 στο 34″ με τόν Φάν ντε Μπεκ. Κόντρα στην περιοχή της Γιουβέντους , όμορφο πλασέ καί γκολ. Το γήπεδο παγώνει καί η Γιουβέντους προσπαθεί να συνέλθει. Τέλος ημιχρονου καί μετά από την ανάπαυλα ξεκινά το μαρτύριο για την Γιούβε.

Ασταμάτητοι οι Ολλανδοί τρέχουν την Γιουβέντους , παραδίδουν μαθήματα ποδοσφαίρου χάνουν τεράστιες ευκαιρίες καί ο γκολκίπερ Σεσνικ γίνεται ήρωας.  Η πίεση τού ΑΓΙΑΞ φέρνει αποτέλεσμα καί στο 67″ λεπτό ο Ντε Λιγκ με κεφαλιά το 1-2. Κάτι κουρασμένα παλικάρια οι Ιταλοί πού μαρκάρουν μόνο με τα μάτια τούς δαιμόνιους Ολλανδούς. Δεν μπορούν τά παλικάρια καί απλά παραδίδονται. Αχόρταγος ο Άγιαξ ψάχνει καί άλλα γκολ για να μεγαλώσει τόν θρίαμβο. Τό ματς τελειώνει καί αυτή η βαριά φανέλα παίρνει πάλι την θέση της. Ο ΑΓΙΑΞ στα ημιτελικά, να μας δηλώσει πανηγυρικά ότι ΕΡΧΕΤΑΙ!!!!!

Γιουβέντους – Άγιαξ 1-2