Έσπασε την κατάρα! | Jago1914!

Το ντέρμπι της αγωνιστικής, Ολυμπιακός εναντίον ΑΡΗ βρήκε τους δύο μονομάχους να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας, αφήνοντας και στους δύο μια γλυκόπικρη γεύση.

Ας βάλουμε όμως τα πραγματα σε μια σειρά ξεκινώντας με τις επιλογές των δύο προπονητών για την αρχική εντεκάδα. Ο Άκης Μαντζιος παρεταξε την ομάδα του με Κουεστα κάτω από τα δοκάρια, Ροουζ και Δεληζησης το κεντρικό δίδυμο της αμυνας,Σακιτς και Σουντγκρεν να τους πλαισιώνουν αντίστοιχα από δεξιά και αριστερά στην άμυνα, Τζεγκο και Σάσα τα δύο κεντρικά χαφ, Μάνος στην κορυφή της επίθεσης με τον Μπερτογλιο πίσω του, ενώ Σίλβα και Γκαρσια τα δύο ακραία επιθετικά χαφ. Ο Μάρτινς από την μεριά του με τις γνωστές απουσίες στην άμυνα, παρεταξε τον Ολυμπιακό με τον Σα κάτω από τα γκολποστ, Σεμεδο και Παπασταθουλο στο κέντρο της αμυνας, Ανδρούτσος και Χολεμπας δεξιά και αριστερά τους αντίστοιχα στην αμυντική γραμμη, Μπουχαλακης και Καμαρα τα δύο κεντρικά χαφ, Χασαν ως ο μοναδικός επιθετικός, με τον Φορτουνη πίσω του και τους Βρουσαι και Μασουρας στα φτερά της επίθεσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει την κάτοχη στο πρώτο εικοσάλεπτο, με την ομάδα των κίτρινων να κοιτάνε πιο πολύ την ανασταλτικη λειτουργία τους,ενω προσπαθούσαν να βγούνε με αξιώσεις με κάποια αντεπίθεση, ποντάροντας στο αργό κεντρικό δίδυμο του αντιπάλου κυρίως με εκφραστές τον Μπερτογλιο και τον Γκαρσία  χωρίς όμως να φτανουν σε κάποια τελική προσπάθεια . Από την μεριά τους οι γηπεδούχοι γινονταν απειλητικοί κυρίως από στημενες εκτελέσεις. Έτσι και στο 16ο λεπτό μετά από κόρνερ, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακο με τον Σεμεδο να πιάνει την κεφάλια και την μπάλα να καταλήγει ξανά κόρνερ δίπλα από το δοκάρι. Στο 29ο λεπτό έγινε η πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Μπαλμπουενα να παίρνει την θέση του Βρουσαι λόγω τραυματισμού. Στο 30ο λεπτό ο Μπερτογλιο έκανε ένα μακρινό σουτ με τον Σα να μπλοκάρει με ευκολία. Στο 32ο λεπτό ήταν σειρά του Σουντγκρεν, με την μπάλα να του στρωνεται έξω από την περιοχη και το δυνατό σουτ που επιχείρησε να περνάει άουτ. Στο 36ο λεπτό μετά από εκτέλεση φαουλ του Μπαλμπουενα, η μπάλα πήρε περίεργη περίεργη τροχιά περνοντας από πολλά σωματα, αλλά ο Κουεστα με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ, από την εκτελεση του οποίου ο Χασαν έπιασε την κεφάλια στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Ο ΑΡΗΣ απάντησε στο 38ο λεπτό με τον Μάνο να πιάνει ένα αδύναμο σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραία αντεπίθεση  των φιλοξενουμενων και τον Σα να μπλοκάρει σταθερά. Φτάσαμε στο 41ο λεπτό όπου ήρθε και το γκολ για τους γηπεδούχους. Μετά φάση διάρκειας στην άμυνα των κίτρινων και ολιγωρία να απομακρύνουν έγκαιρα την μπάλα από την περιοχή τους, ο Ανδρούτσος πήρε το ριμπάουντ μετά από την απόκρουση του Κουεστα σε σουτ του Μασουρα, έδωσε την ασίστ στον Φορτουνη και αυτός πλάσαρε ιδανικά γράφοντας το 1-0. Ο ΑΡΗΣ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 42ο λεπτό, ο Μπερτογλιο εκτέλεσε το φάουλ, ο Σεμεδο έδιωξε απροσεχτα, με την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση στα δίχτυα, αλλά ο Παπασταθοπουλος με αυτοθυσία έδιωξε πάνω στην γραμμή, ενώ ο Σάσα πήρε την απόκρουση και έστειλε την μπάλα με κεφάλια άουτ με κενή εστια. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με  10  λεπτά καθυστέρησεων λόγω των τραυματισμων, ενώ ο Μάρτινς προτίμησε να μην κάνει την αλλαγή πριν το ημίχρονο, λόγω της αναγκαστικής αποχώρησης και  του Παπασταθοπουλου αφήνοντας την ομάδα για 4 λεπτά με παίχτη λιγότερο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ρεαμπτσιουκ να αντικαθιστά τον Έλληνα στόπερ. Η ομάδα των κίτρινων όμως έδειξε τις προθέσεις της να βγει στην επίθεση μη αξιοποιώντας κάποιες καλές επιθέσεις με τον Σίλβα να μην έχει σωστές επιλογές στις τελικες  ενέργειες του. Στο 58ο λεπτό ο Μαντζιος προχώρησε να στις πρώτες κινήσεις του, αλλάζοντας τους δύο ακραίους επιθετικούς Σίλβα και Γκαρσια και βάζοντας στην θέση τους τον Μαντσίνι και Μπρούνο. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάρτινς έκανε και αυτός τις κινήσεις του, βγάζοντας Φορτουνη και Μασουρα και την θέση τους πήραν Ραντζελοβιτς και Τιαγκο Σιλβα. Οι αλλαγές του ΑΡΗ έδωσαν ζωντάνια στην επιθετική γραμμή της ομάδας και στο 63ο λεπτό, λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Σακιτς σέντραρε, ο Μπρούνο κατέβασε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, με τον Σα εξουδετερομενο, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν κακό πάνω στον Ανδρούτσο. Ο ΑΡΗΣ ανέβασε την κάτοχη του και προσπάθησε να βρει το γκολ.

Στο 66ο λεπτό, ο Μητρογλου πήρε την θέση του Μάνου. Στο 69ο λεπτό ο Κουεστα αποκρούει φάουλ του Μπαλμπουενα σε κόρνερ. Ο Μάρτινς στο 76ο λεπτό ρίχνει και τον Μβιλα στο παιχνίδι. Στο 80 λεπτό ήρθε η στιγμή που θα κρίθει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Μπρούνο σέντραρε με την μια στην περιοχή, ο Μαντσίνι “τσίμπησε” την μπάλα περίτεχνα αναγκάζοντας τον Σα να τον ανατρεψει με σκληρό τρόπο, με τον διαιτητή να καταλογιζει το πεναλντι υπέρ των κίτρινων.

Ο Μητρογλου ανέλαβε την εκτέλεση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια,ανοιγοντας  “λογαριασμό” με την φανέλα του Θεού του Πολέμου. Ο Μαντζιος προχώρησε και στην τελευταία του κίνηση, με τον Κάτσε να παίρνει την θέση του Μπερτογλιο. Το παιχνίδι τελειωσε με τους γηπεδούχους να κυνηγάνε ένα δεύτερο γκολ κυρίως και πάλι από στημενες φάσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι αμυνονταν υποδείγματικα και σε μια με δύο περιπτώσεις, έφτασαν με καλές  προϋποθέσεις σε αντεπίθεση ώστε να κάνουν την ολική ανατροπή. Το παιχνίδι τελειωσε με τις δύο ομάδες να μοιραζόντε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σίγουρα θετικό το αποτέλεσμα για τον ΆΡΗ σπάζοντας μια κακη παράδοση με την ομάδα του Ολυμπιακού, με συνεχόμενες ήττες τόσο εντός αλλα και εκτός έδρας. Τόσο ο βαθμός αλλά και γενικά η εμφανιση ήταν ικανοποιητική, ενοψει της δύσκολης συνέχειας στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Για ακόμα ένα παιχνίδι ίσως ο κορυφαίος των φιλοξενουμενων ήταν ο Σουντγκρεν, βοηθώντας την ομάδα στο αμυντικό κομμάτι με την σταθερότητα του αλλα δίνοντας στήριγμα στο επιθετικό σκέλος. Σίγουρα και το αμυντικό δίδυμο, αν σκεφτείς ότι ήταν απέναντι στην καλύτερη επιθετική γραμμή της λίγκας τα πηγε αρκετά καλά, αντιμετωπιζοντας προβλήματα κυρίως στα στημένα  οπου είναι πρόβλημα της συνολικής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας από την αρχή της χρονιάς. Σταθερή αξία τα κεντρικά χαφ με Σάσα και Τζεγκο  με αμέτρητα χιλιόμετρα. Τους περισσότερους πόντους πάντως για το θετικό αποτέλεσμα θα πρέπει να τους πιστωθει  ο Μαντζιος  τόσο με το αρχικό στήσιμο της ομάδας, καθώς η ομάδα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα σε σετ παιχνίδι, αλλά κυρίως για τις αλλαγές του  όπου έδωσε στον ΑΡΗ φρεσκάδα και επιθετικοτητα με μεγαλύτερη ουσία στην τελική προσπάθεια.

Μετα από τρεις επισκέψεις στην πρωτεύουσα την φετινή σεζόν   απεναντι στις τρεις μεγάλες ομάδες του λεκανοπέδιου, ο ΑΡΗΣ έχει δύο νίκες και μία ισοπαλία, προσθέτοντας ακόμα ένα ρεκόρ στην πολυ καλή πορεία του φέτος, καταφέρνοντας να πάρει αποτελέσματα τόσο γοήτρου αλλά και ουσιας, καθώς πρόκειται για ομάδες που παλεύουν για τους ίδιους στόχους. Σίγουρα δεν είναι μόνο τα αποτελέσματα αλλά και οι εμφανίσεις, διότι και στις 3 παρουσίες του στις δύσκολες αυτές έδρες, έπεισε με την απόδοση του. Υπηρχαν βέβαια πολλές χρονιές που έμενε μόνο στην καλή εμφάνιση, χωρίς κάποιο βαθμολογικο ωφελος, αλλά ο φετινός ΑΡΗΣ του Μαντζιου δείχνει να παίρνει και την ουσία. Εκτός όμως από τα αγωνιστικά ήταν και μια απαντηση στον πόλεμο που δέχεται τόσο η ομάδα αλλά και ο πρόεδρος της εξωαγωνιστικα,δηλωνοντας παρών και σε θέση μάχης όπως αρμόζει στον Θεό του Πολέμου. Επόμενο παιχνίδι εντός με Ατρομητο, όπου η νίκη είναι μονόδρομος αν η ομάδα των κίτρινων θέλει να παραμείνει στην διεκδίκηση της 2ης θέσης και πιθανόν να εκμεταλλευτει κάποιο πιθανό στραβοπάτημα των ανταγωνιστών του.