Εθνική Ελλάδος για τρελά γούστα…. SERPICO

Μπράβο!!! Αυτήν την εικόνα θέλω νά βλέπω με την Εθνική μας ομάδα. Επιτέλους πήγε στην άκρη ό φόβος η κακομοιριά καί τό παλιοταμπούρι πού προσβάλλει το άθλημα. Παιχνίδι πρωτοβουλίας , τρομερή διάθεση, πάνω κάτω τό τόπι, συνδυασμοί καί πολλές τελικές μισά γκολ σχεδόν. Κοντά οι γραμμές, πίεση σε όλο το γήπεδο, δεν έχει καμία σημασία ότι δεν ήταν ματς ειδικά για εμάς πού ήταν βαθμολογικά αδιάφορο.

Εντάξει πρέπει νά δούμε σίγουρα καί πώς θα παίξουμε σε αγώνα με βαθμολογικό ενδιαφέρον. Εντάξει συμφωνώ, αλλά κάτι διαφορετικό είδαμε σήμερα. Κάτι πού δηλώνει ότι, ναι μπορούμε καί καλύτερα. Χαρήκαμε ποδόσφαιρο, χάσαμε απίστευτα γκολ. Οι Βόσνιοι καίγονταν για το ματς.

Είναι σίγουρα δυνατή ομάδα καί ήρθαν νά κερδίσουν. Δεν δώσαμε όμως πολλά δικαιώματα. Ανοίξαμε πρώτοι το σκορ με τόν Παυλίδη, με όμορφη κίνηση καί άψογο πλασέ. Λίγο ο ενθουσιασμός , λίγο η αυτοσυγκέντρωση ήρθε γρήγορα ή ισσοφάριση. Δεν πτοήθηκε η Εθνική μας, πού ήταν αφεντικό σε όλο τον αγώνα. Δεν θυμάμαι νά έχω δεί τέτοια εμφάνιση από την Εθνική μας ομάδα. Έβαλε στα σχοινιά τούς Βόσνιους πού παραμιλουσαν.

Αιφνιδιάστηκαν καί δεν μπορούσαν νά πιστέψουν αυτό που ζούσαν. Η μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Δοκάρια καί σφυροκόπημα. Τί νά πρωτοπώ. Μπράβο ειλικρινά.!!! Θά έρθουν ματς που σίγουρα θα αλλάξουμε τακτική καί αγωνιστική συμπεριφορά. Όχι όμως να χάνουμε προκρίσεις καί βαθμούς από τούς πουθενάδες. Φτάνει πια.

Σήμερα δεν υπάρχουν για μένα διακριθέντες. Όλοι ήταν καταπληκτικοί. Έδωσαν τά πάντα. Άψογοι στον ρόλο τους. Οι Βόσνιοι τυχεροί πού δεν διασύρθηκαν, λαμπάδα στον γκολκίπερ τους πρέπει νά ανάψουν. Νίκη με αυτογκόλ στο 88″ λεπτό τού Κοβάσεβιτς για την Εθνική μας . Παυλίδης στο 35″ λεπτό το 1-0 καί στο 35″ λεπτό ο Κογιατς το 1-1 οι σκόρερ για το πρώτο ημίχρονο.