ΕΘΝΙΚΗ: Ναι μπορούμε νά ξεκινήσουμε πάλι!!! I SERPICO

Πάνω από όλα επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής πρίν το ματς τής Εθνικής μας με το Βέλγιο μας είχα για ήττα σίγουρη καί μάλιστα είπα ότι με τέσσερα γκολ είμαστε μια χαρά.

Η δυναμικότητα του Βελγίου αλλά καί ή παρουσία πολλών αστερατων παικτών του δεν μου άφηναν πολλά περιθώρια δισταγμού παρά την μεγάλη μου αγάπη για την Εθνική ομάδα. Το ξεκίνημα του αγώνα όμως με έκανε να περιμένω λιγάκι γιατί είδα μια Εθνική πού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι , είδα λίγα αλλά κάποια νέα πρόσωπα , είδα καλή κυκλοφορία μπάλας καί πίεση, καί έτσι σάν πρώτη ματιά κάτι μου άρεσε.

Τσιμικας, Ανδρούτσος , Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Παπαδόπουλος Μπουχαλακης, Μασούρας , εντάξει δεν τό λές καί πλάνο πού έχει μέσα στοιχείο πού εκτός από κυρίως αμυντικό προσανατολισμό θά ψάξεις νά πάρεις καί τό γκολ. Ότι δηλαδή θέλεις καί νά κερδίσεις εάν γίνεται. Με τόν Παμλιδη για κάποιο γκολ ξεχνατο. Δεν έχω κάτι με τόν παίκτη αλλά θέλει δουλειά ακόμα. Οι Βέλγοι μας έδειξαν ότι χωρίς νά κουράζεις τήν μπάλα καί τόν θεατή με τρεις μπαλιές μπορούν νά βγάζουν φάσεις φωτιά για οποιονδήποτε αντίπαλο.

Έχοντας δεί ότι σήμερα ή Εθνική μας είχε δύο καλές στιγμές πού απείλησε , επανέλαβαν το ίδιο καί αυτοί μόνον πού στην τρίτη καλή τους στιγμή ό Αζάρ το έκανε γκολ στο 20″ λεπτό. Εκεί ή Εθνική μας αρχίζει καί πέφτει ψυχολογικά , γίνονται εύκολα πουληματα της μπάλας καί μαζεύεται πίσω έχοντας χάσει τόν προσανατολισμό της. Οι Βέλγοι έχουν πάρει μέτρα καί φαίνεται ότι πήραν καί τήν συνέχεια αψηφηστα , διότι καλύτεροι ήταν αλλά όχι σοβαροί σε τελειώματα καί φάσεις.

Η Εθνική μας σιγά σιγά παίρνει κάποιες πρωτοβουλίες καί δείχνει νά ψιλοσυνερχεται. Βγάζουμε το ημίχρονο με αυτό το σκορ καί βλέπουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο αυτό πού με εξέπληξε ευχάριστα ήταν ότι αυτός ο Ολλανδός τουρίστας πού έχουμε στον πάγκο όχι μόνον έκανε αλλαγές αλλά έκανε καί τής σωστές αλλαγές. Πάντα με το μυαλό νά μπλοκάρει το κέντρο καί νά κόβει τά πολλά κατεβάσματα τών Βέλγων μέσα Σιωπής, μέσα Ζεκα, μπήκε καί ό Μανταλος, σωστή αλλά καθυστερημένη ή είσοδος τού Πέλκα, ρε παιδί μου επιτέλους το έψαξε το ματς , κινήθηκε προς μία λογική νά διεκδικήσει κάτι. Στο κάτω κάτω φιλικό ήταν.

Έδωσε ανάσες , φρεσκαρισε πρόσωπα , πάντρεψε το παλιό με έστω λίγο νέο αίμα. Επιτέλους. Σέντρα γόβα στιλέτο από στημένο ό καλύτερος τού αγώνα για εμένα Μασούρας ωραία χαμηλή κεφαλιά ό ( Βουκεφάλας) Παπαδόπουλος ή μπάλα στο δοκάρι, επαναφορά καί Τζαβέλλα το 1-1! στο 66″λεπτό. Το ματς ανοίγει ή Εθνική μας παίζει τώρα περισσότερο με την μπάλα , βρίσκει ψυχολογία καί γενικά έχει πολύ καλή παρουσία μέσα στο γήπεδο.

Οι Βέλγοι θά ανεβάσουν την απόδοση τους, έχουν κάνει βέβαια καί αυτοί τίς αλλαγές τους, καί βλέπουμε ένα καλό παιχνίδι. Θέλουμε ένα καλό αποτέλεσμα έστω και σέ ένα φιλικό ματς, απέναντι σε δυνατό αντίπαλο. Θέλουμε να βρούμε νά ανεβάσουμε τήν ψυχολογία μας ύστερα από συνεχόμενα στραπατσα , έχουμε ανάγκη μία επανεκκίνηση για την συνέχεια. Ο ποιότητα του αντιπάλου θά μας βοηθήσει να πάρουμε τά πάνω μας. Το ματς τελειώνει καί ή ισοπαλία είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Καλή εμφάνιση, παίκτες που δεν έχει καμία σημασία ποιός έπαιξε περισσότερο καλύτερα καί άλλος λιγότερο, αλλά έβγαλαν πάθος , όρεξη καί διάθεση κάτι νά αλλάξουν.

Ελπίζω ό Ολλανδός προπονητής μας νά ψαχτει καί με άλλους νέους παίκτες, καί σιγά σιγά νά δουλέψει καί τό πλάνο ότι πρέπει νά μάθουμε καί νά κερδίζουμε. Νά δημιουργούμε παιχνίδι καί νά στοχεύουμε σέ νίκες απέναντι σε κάθε αντίπαλο. Θέλει δουλειά τό ξέρω, αλλά κάποτε πρέπει νά ξεκινήσουμε.

Εύχομαι στην Εθνική μας ομάδα τά καλύτερα για τήν δύσκολη συνέχεια, θά είμαστε όλοι μαζί της!