EUROLEAGUE-FINAL FOUR ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΜΑΤΣΑΡΕΣ | DRAZEN

Δυο ημιτελικοί , δυο ματσάρες χτες για το Final Four της Euroleague.

Εφές-Μπαρτσελόνα στον τελικό της Κυριακής , με τους Τούρκους να θέλουν αυτό που τους ανήκει αγωνιστικά την τελευταία τριετία και την Μπαρτσελόνα να ψάχνει την τρίτη κούπα της ιστορίας της. Πάμε να δούμε αναλυτικά τα παιχνίδια.

Εφές-ΤΣΣΚΑ  89-86

Για τρία δεκάλεπτα η Εφες κυριάρχησε στο παιχνίδι με όπλο τη φονική της περιφερειακή γραμμή. Micic-Beaubois έκαναν ότι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο και το -12 (49-37) μάλλον κολακεύει την ΤΣΣΚΑ στα δυο πρώτα δεκάλεπτα.

Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια η Εφές , έβαλε 7/12 τρίποντα ενώ και στην άμυνα είχε κλείσει τα σουτ από την περίμετρο των Ρώσων. Από την άλλη η ΤΣΣΚΑ έψαχνε να βρει διαδρόμους με κύριο εκφραστή τον Clyburn.

Βρήκε πόντους στη ρακέτα αλλά η αστοχία της λόγω της καλής άμυνας της Εφές δεν της επέτρεψε να βρίσκεται κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε το +21 για τους Τούρκους αφού μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού και ο Sanli. Προς το τέλος του δεκαλέπτου αρχικά ο Lundberg και έπειτα ο Clyburn κούρεψαν τη διαφορά και έκαναν μια αντεπίθεση διαρκείας.

Πάλι οι Τούρκοι όπως στη σειρά με τη Ρεάλ έχασαν μεγάλη διαφορά υπέρ τους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Χτύπησε όλα τα mismatches o coach Ιτούδης και πολιορκητικό κριό τον Clyburn γύρισε το ματς.

Ο Larkin δεν βρέθηκε σε καλή μέρα , ο Beaubois έβαλε καλαθάρες στο τελευταίο δίλεπτο και όλα κρίθηκαν στο σουτ του Clyburn.

Πήρε το ρίσκο και καλά έκανε , επιχείρησε τρίποντο, αφού πλέον είχε δοκιμάσει πολλές φορές να τα βάλει με τρεις αντιπάλους μεταφέροντας την μπάλα στη ρακέτα. Τον έμαθαν και συνάμα κουράστηκε.

Κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 89-86 υπέρ των Τούρκων. Πήγε να κλέψει το ματς η ΤΣΣΚΑ , κοιμήθηκε και πάλι η Εφές στο τέλος αλλά η καλύτερη ομάδα από τις δυο είναι δίκαια στον τελικό.

Μπαρτσελόνα-Μιλάνο  84-82

Σε ένα ματς ντέρμπι και στις τέσσερις περιόδους η Μπαρτσελόνα πήρε την πρόκριση κυρίως λόγω της κλάσης του Higgins. Εκτέλεσε στα 0,8 δευτερόλεπτα την Αρμάνι και έδειξε ότι αποτελεί έναν από τους καλύτερους closer των Ευρωπαϊκών γηπέδων.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην Μπαρτσελόνα όπου σε ένα παιχνίδι υψηλού ρυθμού έβαλε 51 πόντους. Είχε τους Mirotic-Καλάθη να συνεργάζονται άψογα και να τελειώνουν τις φάσεις.

Από κοντά ο τεράστιος Gasol όπου σε 11 λεπτά συνολικά στον αγώνα πρόσθεσε 10 πόντους. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο μπήκε στο παιχνίδι και τελείωνε τις φάσεις είτε με σουτ είτε κοντά στο καλάθι υποδειγματικά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι έφερε τούμπα το ματς από το -11 και μάλιστα βρέθηκε μπροστά με 8 πόντους. Κύριος εκφραστής ο Punter όπου έβαζε καλαθάρες απέναντι σε μια δύσκολή άμυνα.

Πήρε μπροστά και ο παίχτης κλειδί της Αρμάνι φέτος , Shields. Οι 29 πόντοι της Αρμάνι στο τρίτο δεκάλεπτο και η εικόνα της στο γήπεδο την έκανε αυτόματα φαβορί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε ένα ματς αίμα και άμμος. Ο coach Saras αποφάσισε να παίξει άμυνα και η Μπαρτσελόνα δέχθηκε μόλις 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πολλές φορές η μπάλα έμεινε στα χέρια των παιχτών της Αρμάνι αφού δεν προλάβαιναν να εκδηλώσουν επίθεση.

Ουσιαστικά ο Καλάθης κράτησε την Μπαρτσελόνα ζωντανή-με τους συνεχόμενους πόντους που πέτυχε-στην τελική ευθεία αλλά είχε την ατυχία του τραυματισμού του τρία λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Πήρε τη μπαγκέτα ο Higgins , ο οποίος μάλιστα έπαιξε και αμυνάρες , με καλύτερη το κόψιμο πάνω στον Delaney. Ο Mirotic πήρε τα φάουλ έξυπνα και πόντους από τις βολές αλλά και στην άμυνα έβγαλε τεράστιο πάθος.

Ο Punter είχε την ευκαιρία με το τρίποντο να καθαρίσει το ματς , το έχασε και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Η Μπαρτσελόνα στην σκληρή μάχη του δεύτερου ημιτελικού πήρε την πρόκριση στον τελικό.