Euroleague Khimki Panathinaikos Drazen

ΧΙΜΚΙ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  103-86

Επιστροφή στις ήττες για τον Παναθηναϊκό όπου πλήρωσε την κακή αμυντική του παρουσία αλλά και τις περιορισμένες λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Απέναντι σε μια φορμαρισμένη ομάδα ήταν ίσως μάταιο να πάει σε ένα γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι αφού αυτό ευνόησε την Χίμκι .

Εκνευριστική ευστοχία στο σουτ τριών πόντων για τους γηπεδούχους που εκτός από την ικανότητα που διαθέτουν , τους έδωσε και το τριφύλλι στο πιάτο εύκολους πόντους με τα αρκετά ελεύθερα σουτ που άφησε να επιχειρήσουν. Πάμε να δούμε πως κύλισε το παιχνίδι ανά περίοδο.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ (25-29 για το τριφύλλι). Ο Παναθηναϊκός στην επίθεση είχε πολύ προσεγμένες επιλογές , στόχευε κυρίως στο πρώτο μισό , τον Βουγιούκα , όπου κατάφερε και έβαλε πόντους και έφθειρε τον Μπούκερ . Έναν παίχτη καθοριστικό στην εκτέλεση από την δημιουργία του Σβεντ.

Ο Καλάθης μοίραζε ασίστ που εκτός του Βουγιούκα ,  ο φορμαρισμένος Γουάϊλι τελείωνε με επιτυχία .Αρκετά καλός στην δημιουργία και ο Ράϊς  .Οι πράσινοι μέτρησαν 9 ασίστ στο δεκάλεπτο και ήταν πολύ εύστοχοι στα σουτ δυο πόντων. Στον αντίποδα δεν λειτούργησε καλά η περιφερειακή άμυνα και λόγω της παρουσίας του Βουγιούκα-στην επίθεση ήταν υποδειγματική η εμφάνιση του-.Δεν γίνονταν αλλαγές στα σκριν με συνέπεια η άμυνα κατά κύριο λόγο να είναι παθητική και οι παίχτες της Χίμκι  το εκμεταλλεύτηκαν ευστοχώντας σε ελεύθερα σουτ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε και πάλι σε ένα πολύ γρήγορο τέμπο. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού άνοιξε και άλλο το rotation και μπήκαν αρκετοί παίχτες στην εξίσωση του ματς .Σε άμυνα και επίθεση βοήθησε ο Μήτογλου , ενώ ο Φριντέτ μοίραζε ασίστ ενώ βρήκε τρόπο να σκοράρει και εκτός από το τρίποντο. Ο Τζόνσον έβγαλε φάσεις και στις δυο μεριές του παρκέ ενώ ο Μπέντιλ αξιοποίησε τον χρόνο συμμετοχής που πήρε και βοήθησε στην λειτουργία της ομάδας.

Η Χίμκι βασίστηκε στο αξιόπιστο μακρινό της σουτ αλλά και στην προσωπικότητα του Σβέντ .Ζημία για τους πράσινους έκανε και ο Μπούκερ στο δεκάλεπτο αυτό. Το ημίχρονο έκλεισε με 50-55 υπέρ του Παναθηναϊκού όπου επιθετικά ήταν άρτιος και πραγματικά είχε πολύ στοχευμένες επιλογές.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε άσχημα για τον Παναθηναϊκό όπου αμυντικά ήταν πολύ κακός. Η Χίμκι συνέχιζε να σκοράρει κυρίως από την περιφέρεια ενώ και ο Γερέμπκο πόντους έδωσε μέσα από την ρακέτα . Στα ριμπάουντ υστέρησαν αρκετά οι πράσινοι .Δέχθηκαν συνολικά 27 πόντους στο δεκάλεπτο.

Τόμας και Φριντέτ βοήθησαν επιθετικά με τον τελευταίο όμως στην άμυνα να είναι το αδύνατο σημείο του τριφυλλιού. Τα 11 συνολικά τρίποντα των Ρώσων μέχρι εκείνο το σημείο ουσιαστικά είναι αυτά που τους είχαν δώσει και το προβάδισμα. (77-73 έκλεισε το δεκάλεπτο).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά για την Χίμκι όπου με συνεχόμενα τρίποντα αλλά και εύκολα καλάθια από τον Σβεντ πήγε την διαφορά στο +12. Ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Φρινέτ μάζεψε την διαφορά στους 5 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις κυρίως από την περιφέρεια.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η Χίμκι κράτησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα και επικράτησε με το τελικό 103-86 .Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι πράσινοι έβαλαν μόνο 31 πόντους , ενώ οι γηπεδούχοι ήταν το ίδιο παραγωγικοί με το πρώτο μέρος και σταμάτησαν στους 53 .

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι 11 ασίστ του Καλάθη αλλά και η επιθετική πολυφωνία της ομάδας. Όμως τα 19 έναντι 40 ριμπάουντ της Χίμκι δείχνουν την γύμνια της ομάδας μέσα στην ρακέτα. Για την Χίμκι ο Σβέντ είχε 26 πόντους , ο Μπούκερ 16 , ο Τίμα 16 με 4 τρίποντα ενώ και ο Γερέμπκο έδειξε την ποιότητα του με 14 πόντους. Το στατιστικό που ξεχώρισε δεν είναι άλλο από τα 15/29 τρίποντα των γηπεδούχων ενώ και στα δίποντα είχαν πολύ καλό ποσοστό με 22/37.

Οι πράσινοι έχασαν ένα ματς όπου για περίπου 30 λεπτά πίστευαν ότι θα μπορούσαν να το πάρουν . Όμως η άδεια ρακέτα με συνέπεια τα χαμένα ριμπάουντ και η αμυντική ανικανότητα έφερε την ήττα με μεγάλη μάλιστα διαφορά. Ίσως το τριφύλλι δεν έχει το υλικό για να παίζει αμυντικά , πρέπει να γνωρίζει όμως πότε το παιχνίδι πηγαίνει σε γρήγορο ρυθμό και πότε όχι γιατί με ομάδες όμως η Χίμκι θα το πληρώνει ακριβά.

Θέλει πολλή δουλειά για να χτυπάει στα ίσια ματς με τόσο υψηλό σκορ .Δείχνει η ομάδα κάποια καλά σημάδια αλλά στα εκτός έδρας ματς δεν έχει αποκτήσει ακόμα την ικανότητα να πάρει τις μεγάλες νίκες. Έπεται η συνέχεια λοιπόν με την Εφές να καραδοκεί στο παιχνίδι της Πέμπτης και καλό θα ήταν να ξεχάσουν γρήγορα στο πράσινο στρατόπεδο την ήττα .Η διοργάνωση δεν έχει χώρο για κλάματα παρά μόνο για δουλεία και βελτίωση.