EUROLEAGUE ΟΛΥΜΠIAKΟΣ ΑΡΜΑΝΙ 86-75 Σλούκας λαμπρός τον οδηγεί….. DRAZEN

Νέα νίκη για τον Ολυμπιακό απέναντι σε ένα αρκετά φιλόδοξο αντίπαλο. Για ένα ημίχρονο έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό η Αρμάνι (36-42 υπέρ των Ιταλών έκλεισε το 20λεπτο).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Σλούκα αλλά και άξιους συμπαραστάτες τους ΜακΚίσικ και Χάρισον , έπαιξε όμορφο μπάσκετ και πήρε μάλιστα μια υπέρ-πολύτιμη διαφορά 11 πόντων στο φινάλε.

Τι δεν έκανε Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος και τι έκανε στο δεύτερο είναι η ουσία όλου του αγώνα. Πολλά λάθη , αρκετά άστοχα σουτ και κυρίως άμυνα χωρίς αντίδοτο στο μαρκάρισμα του εξαιρετικού Ροντρίγκεθ , αποτέλεσα την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου για τους Πειραιώτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο στην επίθεση σταμάτησε να είναι μονοδιάστατος και να παλεύει μόνος του ο Πρίντεζης ενώ ο Σλούκας ανέλαβε την οργάνωση και το σκοράρισμα της ομάδας με αποτελεσματικό τρόπο.

Μπήκε στην εξίσωση ο ΜακΚίσικ – παράγοντας που επηρεάζει το παιχνίδι του Ολυμπιακού-όπου σε συνεργασία με τον Χάρισον ξεμπλοκάραν τους ερυθρόλευκους. Η άμυνα έσφιξε αρκετά,  Μάρτιν & Έλις θωράκισαν την ρακέτα και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρολάρει με συνέπεια να κατορθώσει να πάρει και διψήφια διαφορά.

Στα στατιστικά του ματς , ο Σλούκας με 17 πόντους ηγήθηκε του σκοραρίσματος της ομάδας .Από κοντά  Πρίντεζης και Χάρισον με 16 ενώ οι 10 πόντοι του ΜακΚίσικ αποδείχθηκαν καθοριστικοί στο να αλλάξει ο ρυθμός των γηπεδούχων.

Στα συνολικά στατιστικά της ομάδας ξεχώρισαν τα 21/34 δίποντα .Αξιοσημείωτο γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο καθόλου ο Σπανούλης.

Για την Αρμάνι , ο Ροντρίγκεθ με 17 πόντους και εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ήταν ο πρώτος σκόρερ .Από κοντά Ρολ με 16 με μεγάλη απογοήτευση τον Ντιλέινι όπου έμεινε στους 5.

Δεύτερη νίκη στην διοργάνωση για τον Ολυμπιακό , 2-1 το ρεκόρ πλέον και η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου γεννά μπόλικη αισιοδοξία για την συνέχεια. Το ζητούμενο είναι να απλώσει και άλλο το ρόστερ ο Μπάρτζωκας , όπου δείχνει και τα πρώτα δείγματα για τον τρόπο με τον οποίο θέλει να αγωνίζεται η ομάδα.