EUROLEAGUE-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΨΑΧΝΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ | DRAZEN

O Ολυμπιακός στην έως τώρα διαδρομή του είχε ως βάση του το transition παιχνίδι του , την καλή κυκλοφορίας της μπάλας και την άμυνα του.

Στο ματς με την Maccabi δεν είχε ενέργεια και κυρίως ρυθμό. Λογικό να έχει επηρεαστεί ο Ολυμπιακός από την διακοπή. Έχει χτίσει το παιχνίδι στα παραπάνω χαρακτηριστικά που απαιτούν αγώνες και όχι ρεπό.

Στο ματς στο Τελ Αβίβ όμως του έλειπε και η συγκέντρωση. Zicic κυρίως αλλά και Reynolds έκαναν ότι ήθελαν στη ρακέτα των ερυθρολεύκων. Η μεταφορά του παιχνιδιού μέσα στη ρακέτα από τους γηπεδούχους  αυτομάτως έριξε και τον ρυθμό του Ολυμπιακού.

Έλειπαν τα κλεψίματα από την άμυνα του Ολυμπιακού άρα και το εύκολο καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο. Η πίεση στην άμυνα δεν θύμιζε τον γνωστό φετινό Ολυμπιακό.

Ακόμα ένα στοιχείο που χρίζει βελτίωσης είναι το σουτ που δίνουν οι άμυνες στον Walkup και συνήθως δεν βρίσκει στόχο.

Στο χειρότερο φετινό βράδυ του ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 84-69 όπου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν μην παρουσιάστηκε στο παρκέ.

Η καθίζηση αρκετών κομβικών παικτών είναι εκείνη που δίνει και το τελικό αποτέλεσμα των δυο τελευταίων αγώνων.

Ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη γη κάτω από τα πόδια του αλλά ίσως είναι η πρώτη φορά που χτυπάει το καμπανάκι την φετινή σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς τον καλύτερο του παίχτη για φέτος τον Παπαγιάννη, έπαιξε στην επίθεση ώριμα. Άγγιξε την πολυπόθητη εκτός έδρας νίκη αλλά την έχασε στο τελευταίο σουτ.

Κράτησε την Έφες σε χαμηλά ποσοστά στο τρίποντο και πήρε περισσότερα ριμπάουντ. Ο Καββαδάς άρπαξε την ευκαιρία , έδειξε ότι μπορεί να σταθεί και θέλει να πάρει λεπτά συμμετοχής.

Ένας αγώνας δεν χάνεται μόνο από ένα σουτ ή από μια απόφαση του κάνουμε ή δεν κάνουμε φάουλ. Το ματς ίσως χάθηκε όταν ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να το καθαρίσει με ένα μεγάλο σουτ.

Τα άστοχα σουτ ο Macon-White & Sant Roos ήταν εκείνα που δεν τελείωσαν το παιχνίδι υπέρ των πρασίνων , όταν ήταν μπροστά στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός είχε ανάγκη την νίκη κυρίως για το γόητρο. Όμως για ακόμη μια φόρα δεν κατάφερε να κερδίσει ένα κλειστό ματς.

Ήταν η 6η ήττα του Παναθηναϊκού με 5 ή λιγότερους πόντους διαφοράς. Ουσιαστικά μόνο το παιχνίδι -με την ανατροπή στο τέλος- κόντρα στην Φενέρ κέρδισε.

Δεν έχει πλην του Nedovic , έναν closer , την κατάλληλη στιγμή να καθαρίσει το ματς πριν φτάσουμε στην ρουλέτα του τελευταίου λεπτού.