Euroleague Ολυμπιακος Ζαλγκιρις Drazen

ΕΧΕΙ ΣΦΥΓΜΟ ΑΚΟΜΑ……

Επιτέλους νίκη για τον Ολυμπιακό και μάλιστα εντός έδρας όπου φέτος μας έχει συνηθίσει όχι μόνο σε ήττες αλλά και σε άσχημες εμφανίσεις. Στο παγωμένο για άλλη μια φορά ΣΕΦ έδειξε ότι έχει σφυγμό , κέρδισε αρκετούς παίχτες στην διάρκεια του αγώνα και πλέον συνεχίζει μέσα από τα συνεχόμενα ματς να βρει την όποια χημεία μπορεί και τον όποιο ρυθμό.

Τα ματς είναι πολλά ακόμα , σε καμία περίπτωση όσο και εάν η εικόνα του μέχρι στιγμής έχει αρνητικό πρόσημο δεν πρέπει να τα παρατήσει. Βρίσκει κάποια πατήματα που μπορεί να χτίσει και να μπει σε ένα καλό σερί νικών ένα είναι εφικτό. Στο 3-5 το ρεκόρ πλέον των ερυθρόλευκων και συνεχίζει όπου βγει. Πάμε να δούμε το ματς πως εξελίχθηκε ανά περίοδο.

Κατοχή-κατοχή , πόντο-πόντο το πρώτο δεκάλεπτο με τους ερυθρόλευκους να κλείνουν μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (19-18). Στα θετικά σημεία της περιόδου η παρουσία του Ριντ όπου είχε απέναντι μια ποιοτική frontline .

Από την άλλη η Ζάλγκιρις είναι μια ομάδα του προπονητή που σε κάθε φάση κάνει αυτό που πρέπει και προσπαθεί να πάρει το μέγιστο που μπορεί και της αναλογεί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα έως 6 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν άμεσα. Στο ίδιο μοτίβο και αυτή η περίοδος με τον Λαντέιλ από πλευράς Ζάλγκιρις να κάνει την ζημία .

Το ημίχρονο έκλισε 37-39 υπέρ των φιλοξενούμενων . Αξιοσημείωτο στατιστικό τα 12/16 δίποντα του Ολυμπιακού στο ημίχρονο αλλά και το μόλις 1/9 στο τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και έκανε ένα σερί 8-0. Αρκετά καλοί οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο μισό της περιόδου έβγαλαν μετά από καιρό στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο ενός παιχνιδιού , φρεσκάδα και καθαρό μυαλό ειδικά στην επίθεση .

Στα προηγούμενα ματς στα μέσα της τρίτης περιόδου ξεκινούσε συνήθως η κατάρρευση. Βρήκε σουτ από την περιφέρειά και κράτησε μια διαφορά που κυμαίνονταν από 4 έως 7 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 60-55 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ,  ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα με τον Σπανούλη να βάζει τα σημαντικά καλάθια ενώ σημαντικός παράγοντας και ο Μιλουτίνοβ στο συγκεκριμένο σημείο. Δυο τρίποντα από Πολ & Ρότσεστι πήγαν την διαφορά στο +13. Τυπική διαδικασία από εκεί και πέρα το ματς με τον Ολυμπιακό να παίρνει την νίκη με 83-74.

Στα στατιστικά του αγώνα πολύ καλό ματς ο Σπανούλης με 16 πόντους και 7 ασιστ , ο σταθερός Πολ με 14 αλλά και οι Μιλουτίνοβ & Πρίντεζης με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα. Θετική η παρουσία του Ριντ που πρόσθεσε 10 πόντους.

Για τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Λαντέιλ με 23 πόντους και ο Λεκαβίτσιους με 14. Πέρασε και δεν ακούμπησε ο μέχρι στιγμής καλύτερος παίχτης της ομάδας την φετινή σεζόν , ο ΛεΝτέι.

Μπαίνουμε στην διαβολο-έβδομαδα με τους ερυθρόλευκους να κατοικοεδρεύουν στην Γερμανία την επόμενη εβδομάδα. Ακολουθεί ένα σχετικά δύσκολο ματς με την Μπάγερν αλλά και την πάντα υπολογίσιμη Άλμπα -και τα δυο εκτός έδρας-.

Το ιδεατό σενάριο είναι οι δυο νίκες απέναντι σε δυο ομάδες που είναι στα κυβικά του. Εάν το καταφέρει θα μπορέσει να γυρίσει το κλίμα και να ελπίζει σε κάτι παραπάνω. Δύσκολο μεν , όχι ακατόρθωτο όμως για μια ομάδα που αρέσκεται να παίζει καλύτερα εκτός έδρας , μακριά από το παγωμένο γήπεδο της.