Euroleague Panathinaikos Alba Drazen

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ…………

Σε ένα επικό ματς δεν τα κατάφεραν οι πράσινοι , έκαναν ακόμα μια εκτός προγράμματος ήττα και δεν κατάφεραν και πάλι να ευστοχήσουν στο τελευταίο σουτ. Μάλιστα στο σημερινό ματς είχαν και αρκετές ευκαιρίες. Τείνει να γίνει ψυχολογικό βάρος και πια το τριφύλλι έχει παγιώσει μια κατάσταση που δηλώνει ότι στα τελευταία λεπτά ενός παιχνιδιού πάντα θα χάνει το ματς.

Πλήρωσε σήμερα ουσιαστικά το κακό πρώτο ημίχρονο και η όποια ενέργεια και πάθος στο υπόλοιπο ματς πήγαν στράφι. Κακή ήττα , κακή άμυνα και πλέον η χιλιοειπωμένη ατάκα με την πλάτη στον τοίχο παίρνει σάρκα και οστά. Πάμε να δούμε πως εξελίχθηκε το συγκλονιστικό αυτό παιχνίδι ένα από τα καλύτερα της διοργάνωσης την τελευταία πενταετία.

Εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες όπου κινήθηκαν σε υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Από 31 πόντους και για τους δυο , με τις άμυνες όμως να δέχονται πάρα πολύ εύκολα καλάθια.

Οι πράσινοι βασίστηκαν στην πρώτη περίοδο στην τριάδα των Παπαπέτρου, Γουάϊλι & Τόμας. Νευρικός ο Καλάθης ενώ ο Μήτογλου πήρε την ευκαιρία του και ξεκίνησε βασικός δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και έγινε σωστά γρήγορα αλλαγή.

Στην δεύτερη περίοδο μπήκαν δυνατά οι φιλοξενούμενοι και με ένα 8-0 σερί στο πρώτο δίλεπτο αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό. Μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου διατηρούσαν την διαφορά –έφτασε τους 10 πόντους-με τους Χέρμανσον και Τζίφει να είναι η αιχμή του δόρατος για την Άλμπα στην επίθεση.

Ένα ξέσπασμα του τριφυλλιού έφερε το ματς στο καλάθι αλλά οι Γερμανοί είχαν πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση και έφτασαν πάλι σε διψήφιο νούμερο την διαφορά.Το ημίχρονο έκλεισε με την Άλμπα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ 49-58 . Κάκιστος ο Παναθηναϊκός στην άμυνα. Εκπληκτικά ποσοστά για τους φιλοξενούμενους με 17/23 δίποντα και 7/13 τρίποντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Γερμανούς να πηγαίνουν την διαφορά στο +13. Ο Γουάϊλι έβγαζε φάσεις και τσαμπουκά ενώ ο Παπαπέτρου συνέχιζε να κάνει το ματς της καριέρας του με αποτέλεσμα να πέσει η διαφορά και πάλι στο καλάθι. Όμως η Άλμπα είχε και πάλι τις λύσεις από την γραμμή των τριών πόντων και έχτισε πάλι μια διαφορά. Η περίοδος έκλεισε με μπροστά τους φιλοξενούμενους 69-74.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του , ο Παπαπέτρου είχε ντυθεί Χάρντεν και το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ με τους Γερμανούς να βάζουν σημαντικά καλάθια και να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στα μισά του δεκαλέπτου.

Το τριφύλλι κατόρθωσε με την άμυνα του κυρίως και ισοφάρισε το ματς λίγο πριν το τέλος σε 88-88. Είχε την ευκαιρία του να πάρει την νίκη αλλά ο Καλάθης αστόχησε σε βολή , έπειτα έκανε και λάθος ενώ στην τελευταία κατοχή οι Γερμανοί αστόχησαν δις.

Στην παράταση Παππάς και Τόμας κουβάλησαν τον Παναθηναϊκό , με τον Καλάθη να συνεχίζει να κάνει αρκετά λάθη. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης μπήκαν ισόπαλες και πάλι οι ομάδες με τους πράσινους να έχουν την τελευταία κατοχή. Ο Τόμας αστόχησε και έτσι οδηγηθήκαμε σε δεύτερη παράταση (98-98).

Στο ίδιο έργο θεατές και στην δεύτερη παράταση πόντο πόντο το ματς και αρκετές βολές και για τις δυο ομάδες. Ο Παπαπέτρου έβαλε το τριφύλλι μπροστά αλλά ο Σίμκα με καλάθι και φάουλ ουσιαστικά χάρισε την νίκη στην ομάδα του

(105-106).Για ακόμα ένα ματς αστόχησε στο τελευταίο σουτ ο Παναθηναϊκός με τον Ράις να είναι τούτη την φορά ο μοιραίος παίχτης.

Στα στατιστικά του αγώνα ξεχώρισε η μαγική εμφάνιση του Παπαπέτρου με 39 πόντους και 6 τρίποντα αλλά και οι 22 πόντοι του σταθερού Γουάϊλι. Τόμας και Παππάς με 16 & 14 πόντους αντίστοιχα βοήθησαν επιθετικά . Ο Καλάθης ήταν πολύ νευρικός είχε 10 πόντους και 10 ασίστ αλλά και 9 λάθη.

Για τους φιλοξενούμενους 20 πόντους είχε ο Χέρμανσον , 17 ο Νόκο , 15 ο Γκιεντράιτις ενώ ο ήρωας Σίνκα είχε 14.

Τι να σχολιάσει κανείς για το σημερινό τρελό ματς. Μεγάλη ευθύνη των παιχτών για το κάκιστο πρώτο ημίχρονο ενώ στο τέλος ήταν κουρασμένοι οι 5 που τράβηξαν όλο το κουπί .Στις λεπτομέρειες και πάλι το τριφύλλι γράφει ακόμα μια εντός έδρας ήττα.

Δυσκολεύουν τα πράγματα , ζορίζουν αρκετά .Ο Πεδουλάκης καλείται να κάνει την υπέρβαση πια αφού έως τώρα το πρόγραμμα ήταν ευνοϊκό ενώ πραγματικά δυσκολεύουν από άποψη αντιπάλων από εδώ και πέρα τα πράγματα.

Πριν μια εβδομάδα το παιχνίδι αυτό θα ήταν βόλτα στο πάρκο αλλά ο αποκλεισμός στο Κύπελλο από τον Προμηθέα θα στοιχειώνει για καιρό την ομάδα.

ΥΓ : Η βράβευση του Κριστόφ Βαζέχα αξίζει μια μεγάλη παρένθεση από τα μπασκετικά δρώμενα .Έφερε μπόλικη νοσταλγία και συνάμα έφερε στο νου τα κατορθώματα ενός σπουδαίου σέντερ φορ.

Στο σύγχρονο μπάσκετ σημαντικοί παίχτες θεωρούνται όσοι παίζουν με πρόσωπο αλλά και πλάτη στο καλάθι το ίδιο αποτελεσματικά. Κάτι τέτοιο ήταν ο Πολωνός εάν θέλουμε να το αναγάγουμε σε μπασκετικούς όρους , πράγμα που κατά την ταπεινή μου άποψη στο ποδόσφαιρο έχει ακόμα μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και δεν το συναντάς εύκολα.