Euroleague Panathinaikos Efes Drazen

Η τρίτη φετινή νίκη για τους πράσινους είναι γεγονός. Απέναντι στην φιναλίστ της περσυνής διοργάνωσης έκαναν ίσως το καλύτερο παιχνίδι τους μέχρι στιγμής στην σεζόν. Βοήθησαν σχεδόν όλοι όσοι αγωνίστηκαν , υπήρχε αρκετό πείσμα , μάχη για το ριμπάουντ που τόσο πληγώνει την ομάδα αλλά και καλό κοουτσάρισμα από τον Πεδουλάκη.

Είπαμε είναι δουλευταράς και αυτό βγαίνει στο παρκέ όπως και η ατομική βελτίωση κάθε παίχτη ξεχωριστά. Μένει πια να υπάρχει μια σταθερότητα , να κλείσουν οι τρύπες στην ρακέτα αλλά και να πάρει βοήθεια ο Καλάθης στα γκαρντ. Πάμε να δούμε πως κύλισε το ματς ανά περίοδο.

Στην πρώτη περίοδο ο Πεδουλάκης διάλεξε και πάλι ένα σχετικά ψηλό σχήμα. Δείχνει να παγιώνεται μια κατάσταση με τον Τόμας στην θέση 3 και τους Μπεντίλ και Γουάϊλι στην γραμμή των ψηλών. Εξουδετέρωσε γρήγορα το παιχνίδι της Εφές στο post με τον Σίνγκλετον ενώ στην επίθεση κατάφερε και πηρέ προβάδισμα από την αρχή χάρη στον επιθετικό οίστρο του Φριντέτ αλλά και την ικανότητα στο να τελειώνει φάσεις ο Ράις. Τελείωσε το δεκάλεπτο με αρκετά καλά ποσοστά και με 5 πόντους προβάδισμα (24-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τζόνσον βοήθησε αρκετά σε άμυνα και επίθεση και ο Παναθηναϊκός κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα στον αγώνα. Μίσιτς , Ντάνστον αλλά και ο δαιμόνιος Λάρκιν πρόσθεταν πόντους για τους φιλοξενούμενους και δεν άφηναν το τριφύλλι να μεγαλώσει την διαφορά.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ (Τόμας & Τζόνσον βοήθησαν σημαντικά σε αυτόν τον τομέα) για τον Παναθηναϊκό του επέτρεπε να βρει και τον ανάλογο ρυθμό. Σημαντική βοήθεια του Μπεντίλ σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου που έκλεισε με 42-38 υπέρ του Παναθηναϊκού με τον Καλάθη να είναι και πάλι ο ιθύνων νους για την ομάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές δυνάμωσε την άμυνα της και με ηγέτη τον Λάρκιν βρέθηκε στην θέση του οδηγού στο ματς. Όμως το τριφύλλι με τους Ράις , Παπαγιάννη-επιτέλους-και οργανωτή τον Καλάθη έκανε ένα 12-0 στο δεύτερο μισό της περιόδου και έκλεισε το δεκάλεπτο με 9 πόντους μπροστά (63-54).Περίεργη η απόφαση  του Αταμάν να αποσύρει τον Λάρκιν πάνω που πήρε κεφάλι στο σκορ η Εφές και ο ίδιος ήταν ασταμάτητος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε φουριόζος ο Παναθηναϊκός και αύξησε την διαφορά έως τους 13 πόντους υπέρ του. Ο Ράις έβαζε πόντους και ο Παπαπέτρου βοηθούσε σε άμυνα και επίθεση .Άξιος συμπαραστάτης ο Τζόνσον. Ο Λάρκιν έπαιζε μόνος του για λογαριασμό της Εφές και προσπάθησε ένα μαζέψει την διαφορά. Όμως το τριφύλλι έβγαλε άμυνες και κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε ένα ποιοτικό αντίπαλό με το τελικό σκορ 86-70.

Στα στατιστικά του αγώνα οι πράσινοι είχαν και πάλι πολυφωνία στην επίθεση. Ράις με 18 πόντους , Καλάθη με 11 και 10 ασίστ , Φριντέτ με 11 , Παπαπέτρου με 14 και Παπαγιάννη με 10. Αρκετά καλό ποσοστό στο τρίποντο –κακός στις βολές-αλλά και επιτέλους καλή συγκομιδή στα ριμπάουντ μετά από πολύ καιρό.

Για τους φιλοξενούμενους ο Λάρκιν σταμάτησε στους 28 πόντους-παιχτάρα ολκής-ενώ καλό παιχνίδι επιθετικά κυρίως έκανε ο Σίνγκλετον με 13 πόντους. Άφαντος ο Μίσιστς κάτι που στοίχησε στην Εφές στην διάρκεια του ματς.

Εν κατακλείδι οι πράσινοι έβγαλαν ενέργεια , είχαν σοβαρότητα και αρκετούς παίχτες σε καλή μέρα με συνέπεια να φτάσουν σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη. Ο σημερινός αντίπαλος είναι μια καλή ομάδα και η αντίδραση που έβγαλε το τριφύλλι σε ένα δύσκολο ματς είναι το σημαντικότερο .Ατομικά με εξαίρεση τον πάντα καλό Καλάθη , ο Παπαπέτρου δείχνει να έχει αρχίζει να βρίσκει την φόρμα του ενώ ο Τζόνσον ίσως κάνει πολλούς να αλλάξουν άποψη για αυτόν.

Δεν φαίνεται να έχει ένα τρανταχτό στοιχείο στο παιχνίδι του που θα κάνει την διαφορά όμως κάνει πάρα πολλά πράγματα στο παρκέ και θέλει χρόνο να δέσει με την ομάδα και να γίνει ένα γρανάζι πολυτελείας. Γενικά όλοι οι παίχτες των πρασίνων προσπαθούν αρκετά. Μοναδική παραφωνία μέχρι στιγμής ο Μπράουν όπου πριν την έναρξη της σεζόν πίστευα ότι θα ήταν ο x-factor της ομάδας με το πολυδιάστατο παιχνίδι του.

Συνέχεια στον μαραθώνιο της διοργάνωσης με το ρεκόρ πια στο 3-3 και την ψυχολογία λίγο καλύτερη από την σημερινή νίκη.