EUROLEAGUE -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 78-88
Ο Ολυμπιακός πήρε μια εκτός έδρας νίκη όπου σε δυο μήνες από τώρα δύσκολα θα μπορούν να κατακτήσουν ομάδες με στόχο το Final Four .
Στο παρκέ λοιπόν , ο Walkup ήταν ο floor general σε άμυνα και επίθεση. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν τη μάχη των guards κυρίως γιατί έβαλαν στο 4ο δεκάλεπτο πίεση ψηλά , με σκοπό να κουράσουν τους Σλούκα και Grant.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2023/10/5.jpg)
Επίσης στην άμυνα ο Peters ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στο σύστημα των πρασίνων που είχε ως σκοπό να τον βγάλει απέναντι σε κοντό παίχτη.
Πολύ καλός και ο Canaan στην άμυνα στην αδύνατη πλευρά , έβαλε το κορμί του και κέρδισε μάχες , σε αντίθεση με τον Λαρεντζάκη που χάθηκε στις περιστορφές.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2023/10/6.jpg)
Στην επίθεση οι ερυθρόλευκοι ανταποκρίθηκαν στα ψηλά σχήματα του Παναθηναϊκού και με πάσες στις γωνίες , δείγμα του αυτοματισμού του παιχνιδιού τους , άνοιξαν την άμυνα των πρασίνων.
Έτσι αναγκάστηκαν οι ψηλοί του Παναθηναιϊκού , να καλύπτουν μεγάλες αποστάσεις και να αφήνουν χώρους μέσα στη ρακέτα για drive.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2023/10/3-1.jpg)
Από την άλλη οι πράσινοι έδειξαν να θέλουν να βάλουν τη μπάλα στο post αλλά ο βαθμός ετοιμότητας δεν τους επιτρέπει να βρουν σωστή γωνία πάσας.
Αποτέλεσμα τα αρκετά λάθη να στοιχίσουν και πόντους στο πολύ αποτελεσματικό transition παιχνίδι των παιχτών του Ολυμπιακού.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2023/10/1.jpg)
Ο coach Αταμάν πήγε σε κλειστό roster. Eίδε τον Juancho να μαζεύει τα ριμπάουντ και να κλέβει μπάλες αλλά τον Lessort εκτός κλίματος του αγώνα.
Ο Grant ήταν επίσης πολύ καλός αμυντικά αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις με τον Παναθηναϊκό να τα περιμένει όλα στην επίθεση από τον Σλούκα και τον Grigonis.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2023/10/2.jpg)
Εν κατακλείδι κλειστό ματς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα , με τους ερυθρόλευκους να είναι έτοιμοι αγωνιστικά και πνευματικά , να επιβάλλουν το παιχνίδι τους στα τελευταία λεπτά και κυρίως στην παράταση.
DRAZEN
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2023/10/4.jpg)