Έβγαλε διπλή αντίδραση! | Jago 1914!

Εκτός έδρας δοκιμασία για τον ΆΡΗ αυτήν την φορά με τον Παναθηναϊκό, σε ενα ακόμα ντέρμπι για τα φετινά πλέι οφ της τελικής κατάταξης. Ο Θεός του Πολέμου καλούνταν να βγαλει αντίδραση για ακόμα μια φορά φέτος, μετά από μια ήττα και μάλιστα μέσα στην έδρα του. Αυτή μάλιστα έπρεπε να γίνει εις διπλούν αφού και σε αυτό το παιχνιδι βρέθηκε πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να κυνηγάει το σκορ, ώστε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα και να μην μπει σε περιπέτειες, η εξασφάλιση μια θέσης για το ευρωπαϊκό ταξίδι της νέας σεζόν.

Και οι δύο ομάδες είχαν απουσιες βασικών παιχτών λόγω τραυματισμών.Ο Μπολονι παρεταξε την ομάδα του με       4-3 -3 με τον Διουδη στο άσσο, Βελεθ και Νιας στα στόπερ, Μολο στα δεξιά και Χουανκαρ στα αριστερά της αμυνας, Αλεξανδροπουλος Μαουρισιο και Σανκαρε στα χαφ, Μακεντα στην κορυφή της επίθεσης με τους Αιτορ δεξιά και Βιγιαφανιες αριστερά. Ο Μαντζιος από την μεριά του ξεκίνησε με Κουεστα στα γκολποστ, Δεληζηση Ροουζ στο κέντρο της αμυνας με Σακιτς στα δεξιά και Σουντγκρεν στα αριστερά τους, σαν κεντρικά χαφ οι συνήθεις ύποπτοι Τζενγκο και Σάσα, Μάνος στην κορυφή με Μπερτογλιο πίσω του, ενώ στις πτέρυγες της επίθεσης ο Γκαρσία στα αριστερά και ο Μαντσίνι δεξιά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΆΡΗ να παρουσιάζεται ελαφρώς βελτιωμένος στο ξεκίνημα του παιχνιδιού σε σύγκριση με τα τελευταια παιχνίδια του, όπου παρουσιάζεται χωρίς ενέργεια στο πρώτο μέρος. Κυκλοφορούσε την μπάλα και προσπαθούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Παναθηναϊκου, όπου τις περισσότερες φορές έκοβε τις επιθέσεις του ΑΡΗ με πρωταγωνιστή τον Βελεθ. Θα μπορούσε ίσως να πάρει κάτι καλύτερο στο 9ο λεπτό με την κεφάλια του Μπερτογλιο να μην είναι η ιδανική από καλη θέση, μετά από σεντρα ακριβείας του Γκαρσία. Ο ΑΡΗΣ είχε την κατοχή, χωρίς όμως να δημιουργεί κάποια κλασσική ευκαιρία ενώ ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση ένα σουτ του Μακεντα δεν είχε διάθεση να απειλήσει. Όλα αυτά όμως μεχρι το 31ο λεπτό, μετά από ένα από τα πολλά λάθη του Τζενγκο στην μεσαία γραμμή, ο Χουανκαρ έβγαλε την σέντρα και ο αμαρκαριστος Σανκαρε έκανε το 1 0 με κεφάλια. Στο 41ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ για τους φιλοξενουμενους  ο Ροουζ ανατράπηκε στην περιοχή, με τον Ρεφερι να δείχνει την άσπρη βούλα, μετα από τσεκάρισμα της φάσης και από το ΒΑΡ. Ο Μάνος ανέλαβε την εκτέλεση του, με την μπάλα να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι  και να καταλήγει έξω. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1 0 να παραμένει υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δευτερο μέρος, όπως μας έχει συνηθίσει  η ομάδα του ΑΡΗ μπήκε δυνατά με πρώτο στόχο την γρήγορη ισοφάριση. Έχασε διπλη ευκαιρία στο 49ο λεπτό με Μαντσίνι και Μπερτογλιο. Στο 52ο λεπτό είναι μια στιγμή καθοριστική για το παιχνίδι, καθώς ο Μαουρισιο δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για πάτημα πάνω στον Τζενγκο. Ο ΑΡΗΣ μετα τη αποβολή πήρε την πλήρη κυριαρχία στο παιχνίδι και για ένα δεκάλεπτο περίπου έκλεισε τον Παναθηναϊκό στα καρέ του. Ο Μαντζιος εκμεταλλευτηκε την υπέροχη της ομάδας του και θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, πέρασε τον Ματιγια στην θέση του Τζενγκο και τον πιο επιθετικογενή Γκανεα στην θέση του Σουντγκρεν.

Η πίεση έφερε καρπούς για τον ΆΡΗ και στο 62ο λεπτό , ο Μάνος με ωραίο πλασέ από το ύψος του πεναλντι, ισοφάρισε για την ομάδα του, ρεφαροντας κατά κάποιον τρόπο για το χαμενο πεναλντι. Η πίεση συνεχίστηκε και τρία λεπτά αργότερα, αυτήν την φορά με δράστη τον Γκαρσία, ο ΑΡΗΣ πήρε τα ηνία στο ματς κάνοντας το 1-2. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς να πιέζει ψηλά. Ο Μπολονι προχώρησε και στις  επομενες κίνησεις παίζοντας ακόμα και με δύο φορ παρόλο το αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 79ο λεπτό ο ΑΡΗΣ με πρωταγωνιστή πάλι τον Μανο έχασε ευκαιρία να κλειδωσει την νίκη. Το παιχνίδι τελειωσε με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει αντίδραση πάρα μόνο να φτάνει σε κάποιες τελικές μετά από στημένα χωρίς να ανησυχησουν ιδιαίτερα τον Κουεστα.

Πρωταγωνιστής σίγουρα της αναμέτρησης για τους κίτρινομαυρους ο Μάνος τόσο για το πεναλντι που έχασε, αλλά και την ψυχή που έβγαλε στο 2ο μέρος έχοντας το ψυχολογικό βάρος της αποτυχίας να εύστοχησει σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιου. Απάντησε με τον καλύτερο τρόπο σκοράροντας το γκολ της ισοφάρισης. Σίγουρα στους διακριθεντες τόσο ο Σάσα που κυριάρχησε στο κέντρο αλλά και ο Ματεο Γκαρσία που θυμησε τον παίχτη της πρώτης θητείας του στον ΑΡΗ. Προσωπικά όμως για ένα ακόμα παιχνδι θα τολμήσω να πω τον Μαντσίνι ως MVP της ομάδας, δίνοντας λύσεις τόσο επιθετικά αλλά και ανασταλτικα. Σε κακή μέρα ο Τζενγκο αλλά και το κεντρικό αμυντικό διδυμο, δείχνοντας σε πολλές φάσεις να μην έχουν καθαρό μυαλό.

Έστω και με αυτόν τον τρόπο ο ΑΡΗΣ έφτασε στην νίκη που του δίνει βαθμολογικό πλεονέκτημα τόσο για το ευρωπαϊκό εισιτηρια, αλλά και για την διατηρηση της 2ης θέσης. Σίγουρα θα πρέπει να κρατήσει την αντίδραση που έβγαλε μετα το γκολ  και τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το παιχνίδι, ιδιαίτερα όταν έπρεπε να διαχειριστεί και την ήττα σοκ της προηγούμενης αγωνιστικής κυρίως με τον τρόπο που ήρθε. Είναι η πολλοστή φορά την φετινή σεζόν που βγάζει αντίδραση μετά από ένα αρνητικό αποτέλεσμα διαψεύδοντας πολλές κασσανδρες που τον ηθελαν να καταρρέει και μάλιστα αυτήν την φορά ήταν διπλή, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ και σε αυτό το παιχνδι, έχοντας στην πλάτη την ήττα από την ΑΕΚ. Βέβαια δεν είναι όλα ρόδινα, θα πρέπει να προβληματησει την ομάδα πως σε ακόμα ένα ματς στα πλέι οφ  κάνει ένα μέτριο έως κακό πρώτο ημίχρονο κυρίως μεσοαμυντικα, δίνοντας δικαίωμα στον αντίπαλο να πάρει προβάδισμα. Είναι κάτι που στην κανονική διάρκεια δεν μας είχε συνηθίσει να το κάνει, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.

Ετσι λοιπόν ο σημερινός ΑΡΗΣ κρατάει την νίκη που τον έχει σε θέση οδηγού τόσο για την 2η θέση, αλλά και σχεδόν τον βάζει με το ενα πόδι σε μια ευρωπαϊκή θέση. Κάτι ακόμα σημαντικό είναι και η εμφάνιση του Γκαρσία, ένας παίχτης που ήρθε με την ελπίδα να γίνει ο ηγέτης αυτής της ομάδας και να της δίνει το κάτι παραπάνω επιθετικά. Η σημερινή εμφάνιση που συνοδεύτηκε και με γκολ δίνει μια νότα αισιοδοξίας ότι έστω και στο τέλος της σεζόν, δούμε τον Ματεο όπως μας συστήθηκε για πρώτη φορά με την φανέλα του Θεού του Πολέμου. Επόμενο παιχνίδι το τοπικό ντέρμπι της πόλης, που ίσως κρίνει σε μεγάλο βαθμό την 2η θέση.