Έβγαλε ψυχή, έφυγε νικητής – Ο Τζες

Σκέφτομαι, ξανασκέφτομαι, γράφω, σβήνω και ακόμα δε μπορώ να αποφασίσω πώς να ξεκινήσω την ανάλυσή μου για το σημερινό θρίλερ. Στο Αγρίνιο έπεσε η αυλαία για την 21η αγωνιστική της Super League, με τον Π.Α.Σ. Γιάννινα να δραπετεύει με ένα τεράστιας σημασίας διπλό, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον Παναιτωλικό, βάζοντάς τον σε περιπέτειες καθώς Λάρισα και Λαμία βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία να διασύρει κυριολεκτικά το φάντασμα του Π.Α.Σ. ο οποίος έδειχνε να τα έχει χαμένα. Εξαιρετικά διαβασμένη η ομάδα του κ. Δέλλα, δεν άφηνε περιθώρια στην ομάδα των Ιωαννίνων να αναπτυχθεί, αλλά και με ασφυκτική πίεση την υποχρέωσε σε πληθώρα λαθών. Στο 15ο κιόλας λεπτό οι παίκτες του Αγρινίου έκρυψαν τη μπάλα απ’ τους αμυντικούς του Π.Α.Σ. και με πολύ καλό πλασέ ο Αριγίμπι έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του κ. Γιαννίκη έδειξε τεράστια αδυναμία στο χώρο του κέντρου και χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχαν γίνει ήδη οι τρεις πρώτες αλλαγές για την ομάδα των Ιωαννίνων. Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε το κακό ημίχρονο των φιλοξενούμενων χωρίς ωστόσο να κατορθώσει μεγαλύτερο σκορ στην ανάπαυλα.

Προσωπικά δε θεωρούσα πως μπορεί να αλλάξει κάτι σε αυτό το παιχνίδι. Στο πρώτο μισό είδαμε έναν Παναιτωλικό αποφασισμένο να εκθέτει σε κάθε ευκαιρία έναν κάκιστο Π.Α.Σ. Λογάριασα βέβαια χωρίς το μάγο του φετινού «Άγιαξ», τον Αργύρη Γιαννίκη. Η είσοδο των Μπρένερ, Λίασου, και Κρίζμαν άλλαξαν εντελώς την εικόνα του παιχνιδιού. Επιτέλους είδαμε έναν Π.Α.Σ. να επιτίθεται ορθολογικά, να έχει ηρεμία στο παιχνίδι του, να πρεσάρει και να διεκδικεί κάθε μπαλιά.

Στο 53ο λεπτό ο Παμλίδης, σε μία από τις γνωστές εφόδους του, ανετράπη από τον Τσότσαλιτς και κέρδισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Έτσι λοιπόν ο Κρίζμαν απ’ τη λευκή βούλα έγραψε το 1-1 για τον Π.Α.Σ., και πλέον ξεκίνησε το θρίλερ. Ακολούθησαν έντονες μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, και πλέον φαινόταν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στη λεπτομέρεια. Λίγο πριν τη λήξη, και στο 84ο λεπτό ο Κάργας εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κνετ, γράφοντας το 1-2 για τον Π.Α.Σ. διορθώνοντας έτσι τη κακή του εμφάνιση στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Νίκη λοιπόν, αλλά μην κλείσουμε τα μάτια στα αρνητικά στοιχεία της ομάδας. Στοιχεία που είναι γνωστά στους πάντες φυσικά, και η λύση είναι μια. Ενίσχυση!!!

Με τη νίκη αυτή ο Π.Α.Σ. σχεδόν εξασφάλισε τη παραμονή και πλέον πρέπει να καταλάβει η διοίκηση της ομάδας πως με μια μικρή βοήθεια μπορούμε να απολαύσουμε ακόμα μεγαλύτερες στιγμές. Και προς Θεού κ. Χριστοβασίλη… το Γιαννίκη και τα μάτια σου.

Επόμενο ραντεβού τη Πέμπτη κόντρα στο Παναθηναϊκό για το Κύπελλο Ελλάδος, χωρίς άγχος και με πίστη για το θαύμα . Δύσκολη αναμέτρηση, σε ένα ακόμα πιο δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Και μιας το αναφέραμε, σύντομα θα επανέλθουμε με νέο άρθρο, για το ζήτημα του γηπέδου αλλά και για όσα απασχολούν τον κόσμο του Π.Α.Σ.