Εύκολα η Μίλαν 3-1 την Ρόμα, -1 απο την κορυφή!

Η Μίλαν μείωσε τη διαφορά της Ίντερ στην κορυφή της Serie A σε έναν βαθμό με μια άνετη νίκη με 3-1 επί της Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο.

Οι Rossoneri μπήκαν στο παιχνίδι χωρίς πολλούς βασικούς παίκτες λόγω τραυματισμού, Covid-19 και διεθνών υποχρεώσεων, αλλά κατάφεραν να εξασφαλίσουν τους τρεις βαθμούς χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ο αγώνας ξεκίνησε περιπετειώδης όταν η Μίλαν κέρδισε πέναλτι μέσα σε επτά λεπτά. Μετά από εξέταση του VAR καταλογίστηκε πέναλτι και ο Olivier Giroud απλά έστειλε τον Rui Patricio σε λάθος θέση και την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα έγινε το 2-0 οταν ο Ρότζερ Ιμπάνεζ έκανε λάθος πάσα, επιτρέποντας στον Ζιρού να κλέψει την μπάλα και να σημαδέψει το δοκάρι, με τον Μεσία να πάιρνει το ”ριμπάουντ” και να σκοράρει άνετα.

Η Ρόμα ήταν αδέξια στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά λίγο πριν την ανάπαυλα κατάφερε να μειώσει κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Αβραάμ εξιλεώθηκε για την προηγούμενη αστοχία του, βγάζοντας το πόδι του για να απομακρύνει την προσπάθεια του Λορέντζο Πελεγκρίνι δίπλα από τον Μάικ Μαϊνάν, ο οποίος είχε κάνει μια εκπληκτική απόκρουση για να αποκρούσει τον πρώην συμπαίκτη του στην Τσέλσι λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Ακολούθησε ένα κακό κλίμα στο τέλος του ημιχρόνου, με το παιχνίδι να διακόπτεται δύο φορές, καθώς οι παίκτες συγκρούστηκαν μετά από δύο κακά μαρκαρίσματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο. Η πρώτη ευκαιρία έπεσε στη Μίλαν με τον Μπραχίμ Ντίαζ να περνάει μερικά μαρκαρίσματα πριν στείλει την προσπάθειά του στο δοκάρι. Ωστόσο, η Ρόμα έριξε προειδοποιητική βολή πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με τον Αβραάμ να γυρίζει απότομα μέσα στην περιοχή πριν δει το χαμηλό του σουτ να αποκρούεται από τον Μαϊνάν.

Οι δύο πλευρές συνέχισαν να ανταλλάσσουν ευκαιρείες, μέχρι που οι ελπίδες της Ρόμα δέχτηκαν ένα σφυροκόπημα από την αποβολή του Rick Karsdorp με δεύτερη κίτρινη κάρτα 16 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Οι Τζιαλορόσι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση με 10 παίκτες και τελικά τιμωρήθηκαν επειδή έβαλαν πολλούς παίκτες μπροστά, όταν δύο αναπληρωματικοί της Μίλαν, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και ο Ράφαελ Λέο, συνδυάστηκαν για να βάλουν το παιχνίδι πέρα από κάθε αμφιβολία.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τη Ρόμα πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, καθώς ο Τζιανλούκα Μαντσίνι είδε επίσης την κόκκινη κάρτα για το τράβηγμα του Λεάο στην περιοχή – το δεύτερο παράπτωμα με κίτρινη κάρτα. Η Μίλαν δεν σκόραρε τέταρτο γκολ, μιας και ο Ιμπραΐμοβιτς είδε να αποκρούεται η εκτέλεση του από τον Ρουί Πατρίσιο.