ΕΥΚΟΛΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ… ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον ουραγό Πανιώνιο στο παγωμένο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League. Ο Γιώργος Δώνης κατέβασε το γνωστό σχήμα με την κλασική ενδεκάδα των τελευταίων παιχνιδιών με ένα μικρό τρικ βάζοντας τον γιό του κοντά στον Μακέντα.Το τριφύλλι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε κλασική φάση με τον Ιταλό φορ ενώ είχε αμέσως μετά δοκάρι σε πλασέ του Χρήστου Δώνη.
Ο τελευταίος έκανε το 1-0 μετά από δυνατό συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή στο 14ο λεπτό λύνοντας τον γόρδιο δεσμό.Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν βαρετό,χωρίς καμία φάση που να σε κάνει να σηκωθείς από την καρέκλα μέχρι που ο Ιταλός στο 44′ μετά από κάθετη κίνηση στο χώρο και ωραίο πλασέ έγραψε στα matrix το 2-0 και απελευθέρωσε τους πράσινους από το άγχος.
Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης ο Χατζηγιοβάννης είχε χαμένο πέναλτι στο 61′ αλλά στο 64′ ο Ινσούα μετά από ωραία σέντρα του Γιοχάνσον από τα δεξιά  έκανε το 3-0 με απευθείας σουτ.Ο Πανιώνιος είχε αρκετές απουσίες προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα αλλά ο Παναθηναϊκός ανώτερος κυριάρχησε στο χορτάρι για 90′ λεπτά και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ματς της χρονιάς για το θεσμό του κυπέλου την Τετάρτη απέναντι στον ΠΑΣ. Η ομάδα επιτέλους έδειξε δημιούργησε αρκετές φάσεις,πήρε ένα τρίποντο εύκολο και χωρίς πίεση και ας ελπίσουμε από και στο εξής να σκοράρει πιο εύκολα σε τέτοιου είδους παιχνίδια.