Φιλική ανατροπή….

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς επέστρεψε από δύο γκολ πίσω στο σκορ και νίκησε 3-2 τη Μίλαν στο πρώτο φιλικό του καλοκαιριού στις ΗΠΑ.

Το Rose Bowl της Πασαντίνα απόλαυσε μια πραγματική μάχη από τις δύο ομάδες, καθώς η Μίλαν προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Fikayo Tomori έβαλε μπροστά τους Rossoneri μετά από 25 λεπτά και ο 18χρονος Luka Romero διπλασίασε το πλεονέκτημά τους λίγο πριν από την ανάπαυλα με ένα υπέροχο χτύπημα από απόσταση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, που παρατάχθηκε με νέο σχηματισμό 4-4-2 σε σχήμα διαμαντιού με τον Τόνι Κρόος στη βάση, τον Τζουντ Μπέλινγκχαμ στην κορυφή και τους Εντουάρντο Καμαβίνγκα και Φεντερίκο Βαλβέρδε εκατέρωθεν, έπρεπε να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και σαφώς δέχθηκε την απαραίτητη νουθεσία από τον Κάρλο Αντσελότι.

Ακολούθησαν οκτώ αλλαγές, με τους Βαλβέρδε, Μπέλινγκχαμ και Αντρέι Λουνίν να είναι οι μόνοι επιζώντες, καθώς μπήκαν στη δράση οι Ροντρίγκο Γκες και Βινίσιους Τζούνιορ, και τα αποτελέσματα ήταν εμφανή, καθώς οι Λος Μπλάνκος άρχισαν να παλεύουν για την ανατροπή.

Υπήρχε μια τεράστια δόση τύχης στην πρώτη, καθώς το εξουθενωτικό σουτ του Βαλβέρδε από απόσταση, κατά ανεξήγητο τρόπο, επιτράπηκε να περάσει ανάμεσα από τα πόδια του στόπερ της Μίλαν, Μάρκο Σπορτιέλο, στο 57ο λεπτό, και ο Ουρουγουανός μέσος πανηγύριζε ξανά μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Ο Φεντερίκο Βαλβέρδε σκοράρει για την Ρεάλ / Matthew Ashton – AMA/GettyImages

Άλλο ένα σουτ έξω από την περιοχή από τον Βαλβέρδε χτυπήθηκε με αρκετό δύναμη αυτή τη φορά και ο Σπορτιέλο ήταν αδύναμος να σταματήσει τη μπάλα, η οποία καρφώθηκε στην δεξιά κάτω γωνία του φέρνοντας στα ίσα το ματς στα τελευταία 30 λεπτά.

Μόλις έξι λεπτά πριν το τέλος, μια μακρινή μπαλιά στην κορυφή έστειλε τον Βινίσιους στην εστία και ο Βραζιλιάνος κατάφερε να περάσει την προσπάθειά του κάτω από τον Μαϊνάν και να επισφραγίσει μια περιπετειώδη βραδιά για τους Los Blancos.

Επόμενο πρόγραμμα για τη Ρεάλ Μαδρίτης είναι η συνάντηση με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στις 27 Ιουλίου, ενώ αργότερα το καλοκαίρι ακολουθούν η Μπαρτσελόνα και η Γιουβέντους.

Ο Jude Bellingham εντυπωσίασε στον πρώτο του αγώνα / Matthew Ashton – AMA/GettyImages

Ο Μπέλινγκχαμ εντυπωσιάζει στο ντεμπούτο του στη Ρεάλ Μαδρίτης

“Είναι σπάνιο να βρεις παίκτη με τέτοια ποιότητα”, δήλωσε ο Αντσελότι για την πρώτη συμμετοχή του Μπέλινγκχαμ με τα χρώματα της Ρεάλ Μαδρίτης. “Είναι μόλις 20 ετών, οπότε μπορεί να βελτιωθεί. Είμαστε τυχεροί που τον έχουμε στην ομάδα μας.

“Ήταν φανταστικός. Έχει πολύ ρυθμό, κινείται καλά και έχει ποιότητα στο να βρίσκει ανοιχτούς χώρους”.

Πράγματι, η απόδοση του Μπέλινγκχαμ ήταν ένα από τα πραγματικά κορυφαία σημεία για τη Ρεάλ, Περιπλανήθηκε μπροστά κατά βούληση, μαζεύοντας πάσες από τον Κρόος σε ρόλο άξονα πριν οδηγήσει στον χώρο, και η επιθετική του πρόθεση επισφραγίστηκε από μια χαρακτηριστική ορμητική κούρσα κατά μήκος της πλάγιας γραμμής που έβγαλε τουλάχιστον δύο αμυντικούς της Μίλαν εκτός παιχνιδιού.

Ο Μπέλινγκχαμ φάνηκε επίσης να έχει εξαιρετική σχέση με τους συμπαίκτες του – μια θετική αντανάκλαση της δουλειάς που έγινε κατά την πρώιμη προπόνηση της προετοιμασίας.