Φιλοδοξία, κίνητρο και 2! ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Στο Βόρειο Λονδίνο Τότεναμ και Λειψία διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την φάση των 16 του Champions League.Όταν έγινε η κλήρωση ήθελα να δω την προπονητική μονομαχία Μουρινίο Νάγκελσμαν.

Αφού παρατήρησα οτι τα Σπιρούνια παίζουν με διπλή ζώνη άμυνας,με 5 παίκτες μπροστά από τον τερματοφύλακα τους και πετάνε την μπάλα μπροστά στα πρώτα είκοσι λεπτά μπας και βρούν τον Λούκας στην κόντρα είπα δεν γίνεται δεύτερο συνεχόμενο βράδυ να κερδίσει μια κακή ομάδα τακτικά.
Στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού η Λειψία πίεζε,έφθανε μέσα στην μικρή περιοχή αλλά ο Βέρνερ έβλεπε την εστία σαν σπιρτόκουτο και τον Λιορίς με μπαμπούλα.Δώδεκα τελικές,65% κατοχή,διπλάσιες πάσες από τους γηπεδούχους,αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 0-0 και τα σπιρούνια να κάνουν κάποιες φάσεις που απλά γεμίζουν την στατιστική του αγώνα.

Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης οι Γερμανοί συνέχιζαν να είναι ανώτεροι και μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 58′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Τίμο Βέρνερ μετά από υπόδειξη του καρτάκια και πεναλντάκια Τούρκου ρέφερι Τσακίρ.Ο φορ της Λειψίας φημολογείται πως είναι ήδη με το στιλό στο χέρι ώστε να υπογράψει στην Λίβερπουλ του Κλόπ.

Η περσινή φιναλίστ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης είχε την πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή στο 73′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Giovani Lo Celso καθώς η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Gulacsi ενώ την είχε ακουμπήσει ελάχιστα ο ίδιος ώστε να της αλλάξει πορεία και να περάσει κόρνερ.
Από εκεί και έπειτα οι Γερμανοί έκαναν ορθολογική διαχείριση του παιχνιδιού,όπου χρειάστηκε έριξαν και το ποδοσφαιρικό ξύλο που έπρεπε με τους Ανχελίνιο και Ζάμπιτσερ να είναι οι κορυφαίοι της αναμέτρησης από μεριάς φιλοξενούμενων.Ο Νάγκελσμαν έδειξε στην ποδοσφαιρική Ευρώπη πως μια ομάδα με σωστό προγραμματισμό μέσα σε λίγα χρόνια μπορεί να φθάσει τόσο γρήγορα ψηλά αλλά ταυτόχρονα με σταθερά βήματα.

Ο Λουκάς έχασε από την μικρή περιοχή κεφαλια στο 90λεπτό,ο Μουρίνιο ξεφύσηξε δυνατά και ο επαναληπτικός στην Γερμανία θα είναι πολύ δύσκολη υπόθεση.

Σαφώς ο Κέιν και ο Σον ήταν μεγάλες απώλειες για την ομάδα από το Βόρειο Λονδίνο αλλά η εικόνα που παρουσίασαν μόνο ως κακή μπορεί να χαρακτηριστεί και ο Πορτογάλος καλό θα είναι να πληρώσει τα ένσημα του στρατού ώστε να βγει πρόωρα στη σύνταξη..