FINAL FOUR ΟΛΥMΠΙΑΚΟΣ-ΕΦΕΣ 74-77 | DRAZEN

Εκτός τελικού ο Ολυμπιακός σε ένα ματς που κρίθηκε στο τρίποντο του Micic. Σε ένα ματς που κρίθηκε στα σημεία ή καλύτερα στην αστοχία των ομάδων , ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είναι πιo ομάδα από την Εφές. Όμως κατάφεραν ουσιαστικά να χαμηλώσουν τον ρυθμό οι παίχτες του coach Αταμάν και να βγάλουν άμυνες αλλά και μεγάλα σουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι είχαν εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και σε καλή μέρα επιθετικά τους Fall & Martin.

Ο Walkup έπαιζε άμυνα πάνω στη μπάλα , το ίδιο και ο Παπανικολάου αλλά η Εφές βρήκε πόντους από τον Bryant και τον Dunston.

Ο Larkin στο πρώτο μέρος κουβάλησε την ομάδα στο σκοράρισμα και κάπως έτσι το 43-42 υπέρ του Ολυμπιακού μάλλον κολάκευε την Εφές.

Ο Dorsey στο πρώτο μέρος αλλά και ο Βεζένκοφ ήταν εκτός ρυθμού , το ίδιο και ο Micic από την απέναντι πλευρά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές πήρε ένα προβάδισμα 11 πόντων αλλά ο Dorsey -κυρίως- ψαλίδισε τη διαφορά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά πολύ άσχημο επιθετικά με τις επιλογές και των δυο να είναι κακές. Μάλιστα παίχτες όπως ο Dordey , Larkin & Micic αστοχούσαν σε κρίσιμες βολές.

Η μπίλια έκατσε στον Micic όπου με δικό του τρίποντο έστειλε την Εφές για 3η συνεχόμενη φορά στον τελικό της διοργάνωσης.

Το ερώτημα είναι εάν έπρεπε να γίνει φάουλ και να πάρει ο Ολυμπιακός την τελευταία επίθεση.

Θεωρητικό μεν αλλά με βάση την εικόνα του αγώνα και την αστοχία της Εφές στις βολές είναι ένα σενάριο που ίσως άλλαζε τη μοίρα του ημιτελικού.

Η Εφές τελείωσε το ματς με 41,2% στο τρίποντο έναντι 28% του Ολυμπιακού. Τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα από 34 ενώ στις βολές 76% είχαν οι ερυθρόλευκοι και 68,8% οι νικητές.

Ο Larkin τελείωσε το ματς με 21 πόντους αλλά και 7 ασίστ , ο Bryant με 16 πόντους & 6 ριμπάουντ και ο Micic με 15 πόντους , 6 ριμπάουντ & 9 ασίστ.

Για τον Ολυμπιακό , έλειψαν οι πόντοι του Βεζένκοφ που τελείωσε με 5 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ο Σλούκας σημείωσε 11 ενώ μοίρασε και 6 ασίστ.

Καλό ματς έκανε και ο Παπανικολάου με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ έβγαλε και αμυνάρες.

Εν κατακλεiδι , η Εφές κατά την άποψη μου , πήγε το ματς εκεί που ήθελε και το πήρε. Γίνομαι κουραστικός στο θέμα της επίθεσης αλλά ένας Ολυμπιακός των 90 πόντων θα είχε καθαρίσει τον ημιτελικό.

Όταν ρολάρει επιθετικά είναι η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έμεινε από ενέργεια , καθαρό μυαλό ενώ και το μικρό rotation δεν τον βοήθησε.