Φορμαρισμένος, ποιοτικός και… ουσιαστικός – Ο Τζες

Με ανεβασμένη ψυχολογία και δαιμονιώδη φόρμα ο Π.Α.Σ. Γιάννενα έφυγε νικητής από το Θεόδωρος Κολοκοτρώνης επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 0-1, για τη τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, σπάζοντας ταυτόχρονα και το αήττητο σερί των γηπεδούχων επί 10(!) αγωνιστικών. Το νικητήριο γκολ για τους ηπειρώτες το πέτυχε ο Μπρένερ στο 85ο λεπτό, μπαίνοντας και ο ίδιος πλέον στη λίστα των σκόρερ της ομάδας του Αργύρη Γιαννίκη. Καταλυτικός παράγοντας για τον Μίλαν Ράσταβατς αποδείχθηκαν και οι σημαντικές απουσίες των Μπαράλες και Ιγκλέσιας, όντας τιμωρημένοι.

Με επιθετική διάθεση ως συνήθως ξεκίνησαν οι παίκτες του κ. Γιαννίκη, με πίεση ψηλά και συμπαγές κέντρο, χωρίς να επιτρέπει στους γηπεδούχους να αναπτύξουν εύκολα επιθέσεις. Στις πρώτες κιόλας στιγμές και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό, ο Π.Α.Σ. έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όταν ο Ντομίγκεζ πάσαρε στον ελεύθερο Παμλίδη, και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τσιφτσή. Οι Γιαννιώτες συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, και στο 23ο λεπτό ο Ελευθεριάδης στο ύψος της μικρής περιοχής “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι μετά από εξαιρετική πάσα του Καρτάλη.

Ο Αστέρας στη συνέχεια ανασυντάχθηκε και κυκλοφόρησε  τη μπάλα, προσπαθώντας να βρει ανοιχτούς χώρους στην άμυνα το Π.Α.Σ. αλλά χωρίς αξιώσεις μπροστά στην εστία του Λοντίγκιν. Η μεγαλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 41ο λεπτό, όταν από άστοχη απομάκρυνση της άμυνας του Π.Α.Σ., ο Κανελλόπουλος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αστέρας έβγαλε αντίδραση, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 46ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Φερνάντεζ σε μια κάθετη κούρσα, και με ένα πολύ καλό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λοντίγκιν. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, και με τους γηπεδούχους να δοκιμάζουν τη τύχη τους με μακρινά σουτ, χωρίς όμως το επιθυμητό γι’ αυτούς αποτέλεσμα. Ο Π.Α.Σ. παρέμεινε ουσιαστικός στο παιχνίδι του, δεν έδωσε χώρους στον αντίπαλό του, και στο 85ο λεπτό ευτύχησε να πετύχει το νικητήριο γκολ. Ο Μιλιντσεάνου με ωραία σέντρα ανάγκασε τον Τσιφτσή να διώξει λανθασμένα τη μπάλα, στρώνοντάς την στον Μπρένερ ο οποίος με τη σειρά του, εκτέλεσε την ομάδα της Τρίπολης. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Π.Α.Σ. διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ, και η λήξη τον βρήκε νικητή και με διαφορά ασφαλείας από την “ουρά” της βαθμολογίας.

Οι απώλειες του Αστέρα, εκτιμώ πως κόστισαν στη τοπική ομάδα της Τρίπολης, αλλά και στο φίλαθλο κοινό καθώς θα απολαμβάναμε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις από δύο δυναμικές ομάδες που προτιμούν το επιθετικό ποδόσφαιρο. Ίσως αυτή η ήττα κάνει καλό στον Αστέρα ενόψει της δύσκολης συνέχειας στα playoff. Όσο για τον Π.Α.Σ. μοιάζει περισσότερο με τρένο δίχως ράγες. Χτίζει το δικό του σερί, έχει φόρμα, έχει ποιότητα και πλέον αναμένει τη κλήρωση του κυπέλλου. Δεν μπορεί κανείς να προβλέψει αν η ηπειρωτική ομάδα μας επιφυλάσσει περεταίρω εκπλήξεις, αλλά σίγουρα έχουμε να δούμε ωραία  και… αμφίρροπα παιχνίδια από τη “παρέα” του Αργύρη Γιαννίκη.