Forza Inter!

Tρίτη διαδοχική αγχωτική νίκη, αυτή τη φορά επί της Φιορεντίνα (2-1) η οποία ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο. Ικάρντι και Ντ’ Αμπρόζιο οι σκόρερ των νικητών, Κιέζα των βιόλα.

Η Ίντερ έψαχνε την πρώτη φετινή εντός έδρας στο πρωτάθλημα και τα κατάφερε έστω κι αν δυσκολεύτηκε για μια ακόμα φορά. Το νικητήριο γκολ του 2-1 δεν ήρθε πάλι στις καθυστερήσεις όπως στα ματς με Τότεναμ και Σαμπντόρια, αλλά στο 77′ από τον δεξιό μπακ της ομάδας τον Ντ’ Αμπρόζιο στη μοναδική αξιόλογη φάση των νερατζούρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Κι όλα αυτά ενώ η ομάδα του Σπαλέτι προηγήθηκε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάουρο Ικάρντι. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό γκολ του αρχηγού από ένα πέναλτι το οποίο για να δοθεί χρειάστηκε η συμβουλή του VAR καθώς η μπάλα από σέντρα του Καντρέβα βρήκε στα ακροδάχτυλα του Βίτορ Ούγκο με τον Ματσολένι να δείχνει άσπρη βούλα μετά το βίντεο.