ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΑΜΥΝΑ ? | DRAZEN
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΖΕΝΙΤ 70-64
Ο Παναθηναϊκός δείχνει να έχει πλέον αυτοπεποίθηση και κυρίως την στήριξη από τους οπαδούς του. Η νίκη επί του φορμαρισμένου Ολυμπιακού γύρισε -το χιλιοειπωμένο και λίγο κλισέ σαν έκφραση-τσιπάκι της ομάδας.
Η νίκη επί της Ζενίτ μια ομάδας που έχει ως στόχο σίγουρα την 8αδα δίνει και το απαραίτητο κερασάκι μετά τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2021/11/1-4-300x225.jpg)
Μπόλικο οξυγόνο για τους πράσινους που με αιχμή του δόρατος την άμυνα και την ζώνη που ξαφνικά έγινε της μόδας. Το ζητούμενο είναι εάν αρκεί για τον Παναθηναϊκό μόνο η άμυνα για να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις.
Η τέταρτη περίοδος του χθεσινού παιχνιδιού έδειξε πως κάποια στιγμή δεν θα είναι αρκετή. Είναι λογικό να κολλήσει η μπάλα στα χέρια του Macon όταν δεν υπάρχει το ξεμπαρκάρισμα του Nedovic ή όταν δεν περνάει η μπάλα στον Παπαγιάννη.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2021/11/2-3-300x169.jpg)
Ο coach Πρίφτης μπόρεσε και βρήκε τα ατομικά χαρακτηριστικά κάθε παίχτη και τα απλώνει στο παρκέ . Φτιάχνει ταυτότητα η ομάδα σιγά σιγά και αν για κάποιους από εμάς που είμαστε εραστές της επίθεσης και δεν μας πολυαρέσει η στατική άμυνα, έχει έως τώρα αποτέλεσμα.
Η άμυνα ζώνης δίνει στον Παπαγιάννη την ευκαιρία να μην απομακρύνεται από τη ρακέτα , να παίρνει ανάσες, και να μπορεί να βρίσκεται αρκετή ώρα στο παρκέ. (31 λεπτά κόντρα στη Ζενίτ , 32 λεπτά με τον Ολυμπιακό). Επιτέλους ο ψηλός της ομάδας δέχθηκε αρκετές πάσες και τις τελείωσε υποδειγματικά.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2021/11/6-4-300x180.jpg)
Ο Evans είναι ένας παίχτης που γνωρίζει την διοργάνωση και έδειξε χτες ότι μπορεί να βοηθήσει ειδικά στο αμυντικό κομμάτι.
Ο Perry από την άλλη κάνει αρκετά λάθη , δεν είναι προσηλωμένος ενώ η ομάδα έχει πλέον το αγωνιστικό πλαίσιο που του ταιριάζει , συνεχίζει να μην έχει καλή απόδοση.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2021/11/8-3-300x186.jpg)
Ο Παπαπέτρου σίγουρα περνάει μια περίοδο ντεφορμαρίσματος στην επίθεση κυρίως ενώ ο Κασελάκης έχει μπει για τα καλά στη λειτουργία της ομάδας. Να πω πάλι για τον Μαντζούκα ή γίνομαι κουραστικός. Λεπτά συμμετοχής εάν όχι τώρα , πότε ?.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2021/11/9-4-300x180.jpg)
Ο Nedovic ήταν εξαιρετικός στην κίνηση μακριά από την μπάλα ενώ και στην άμυνα έχει σωστές τοποθετήσεις και βοηθάει αρκετά. Για την παραγωγικότητα του στην επίθεση είναι άτοπο να γράψω , είναι χρόνια γνωστή.
Οι Sant Roos & White βοήθησαν κυρίως στην αδύνατη πλευρά της άμυνας και έκλεισαν τους χώρους στην επίθεση της Ζενίτ.
![](https://www.georgiouclub.gr/wp-content/uploads/2021/11/3-4-300x169.jpg)
Με τη διαφορά στο +2 για τον Παναθηναϊκό και την επίθεση να θέλει 0,9 δευτερόλεπτα , ο Παπαγιάννης πέτυχε κρίσιμο καλάθι που βγήκε από το σύστημα που έδειξε ο coach Πρίφητς στο time out. Η φάση δείχνει ότι πλέον οι πράσινοι αρχίζουν και παίζουν με καθαρό μυαλό.
Στο 3-9 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού στην διοργάνωση. Η συνέχεια στο παρκέ.
DRAZEN