ΓΑΛΛΙΑ.:ΜΕ ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΠΆΕΙ ΤΕΛΙΚΌ. ΒΕΛΓΙΟ: ΜΕ ΕΝΑ ΗΜΊΧΡΟΝΟ ΠΆΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ.

Καλύτερη μας έλεγε ο σπίκερ ομάδα το Βέλγιο σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ,είχε κατοχή μπάλας,έκανε και 2-3 φάσεις για γκολ κλπ,κλπ. Και λοιπόν τι έγινε; εντάξει αυτά τα είδαμε όλοι. Δίνει η κατοχή μπάλας νίκη; ΌΧΙ βέβαια .Καλές εντυπώσεις αφήνει τίποτε άλλο. Αλλα ένα ματς έχει πάντα δύο ημίχρονα. Εμείς το ξέρουμε αυτό το Βέλγιο όμως το ξέχασε.Ειδικά μόλις έφαγε το γκολ,έπαθε βέρτικο.Ήπιε θάλασσα και το έφαγε πολύ νωρίς. Στο 51 λεπτό. Σέκος, ξερό έπεσε. Είχα επίσης γράψει, φοβάμαι μήπως πάθει το ΣΎΝΔΡΟΜΟ της Ολλανδίας. Μόλις φτάνει στην βρύση πίνει το λαστιχάκι, μάλλον έτσι έγινε. Μετά το γκολ,άφαντο έγινε το Βέλγιο.Έμειναν μόνο ΚΟΡΤΟΥΑ ΚΑΙ ΆΖΑΡ  να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά. Γράφω αυτά τα λίγα πράγματα λίγα λεπτά μετά την λήξη του αγώνα.

Δεν γουστάρω να σας κουράζω,με αναλύσεις τεχνικές και τρίχες λεπτομέρειες. Όλοι είδατε τι έγινε σε αυτό τον αγώνα. Καταλάβατε πιστεύω όλοι ότι και οι δύο κόουτς κλείδωσαν με έξυπνο τρόπο και στο περισσότερο παιχνίδι τα ατού της κάθε ομάδας. Είδατε ότι πώς τούς μπλόκαραν και έκλεισαν τούς χώρους. Ευκαιρίες έγιναν και από τις δύο ομάδες αλλα και οι δύο ομάδες είχαν σήμερα κάτω από τα δοκάρια τους, αστέρια τερματοφύλακες. Ούτε και οι Γάλλοι μου έκαναν κάποια μεγάλη εντύπωση. Το Βέλγιο έβγαλε άγχος και μάς έδειξε σε αυτόν τον αγώνα χαρακτήρα λίγης ομάδας. Λυπάμαι πού είμαι αυστηρός αλλά αυτό είδα εγώ. Έχω την εντύπωση ότι η σκέψη ότι νικάμε και πάμε τελικό,τούς αποσυντόνισε. Αγχώθηκαν πιο πολύ. Αντίθετα από την αρχή η Γαλλία έβγαζε μία σιγουριά,μια καλύτερη ψυχολογία. Πάταγε πολύ καλύτερα μέσα στο γήπεδο, ένα γκολ της έκανε. Ρίσκαρισε όμως επικίνδυνα, στα τελευταία 5 λεπτά δεν είχε καλή και ώριμη συμπεριφορά. Το ξαναλέω: Ποκμπά και Εμπαπά έβγαλαν πάλι στην επιφάνεια,ανωριμότητα και ατομισμό. Πρέπει να γίνουν πιο ώριμοι ποδοσφαιρικά. Αλλιώς θα μείνουν ταλέντα.

ΥΓ: ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΊΟΙ ΤΟΥ ΑΓΏΝΑ