Για αυτό είσαι Ολυμπιακός!! SERPICO

Θετικότατο ξεκίνημα στην έναρξη τού Τσάμπιονς Λιγκ για τόν Ολυμπιακό, πού με εξαιρετική εμφάνιση ήρθε ισόπαλος με την Τότεναμ. Καλό καί πολλά υποσχόμενο ξεκίνημα πού αφήνει μία πικρό γλυκιά γεύση στον Θρύλο. Καί αυτό γιατί έκανε σπουδαία εμφάνιση από την αρχή του ματς καί μόνο από κάποια λάθη κυρίως ατομικά η Τότεναμ βρέθηκε νά προηγείται από το πουθενά με ένα πέναλτι πού σωστά δόθηκε με τον Κέιν στο 26″ λεπτό.

Μέχρι νά φτάσουμε όμως εκεί ο Ολυμπιακός έχει δύο μεγάλες στιγμές να κάνει το γκολ με κορυφαία το δοκάρι τού Γκερέρο στο 18″ λεπτό, καί άλλο ένα διαγώνιο Σουτ τού Ποντενσε πού εξουδετέρωσε ο Γιορις. Η Τότεναμ δεν έχει φάση καί αυτό το πέναλτι την βάζει μπροστά στο σκορ.0-1. Οι ερυθρόλευκοι αγχώνονται άσκοπα καί από λάθος πάλι χάνουν την μπάλα καί ο ξεμαρκαριστος Μόουρα με ένα σουτ οβίδα έτσι απλά φέρνει το σκορ στο 0-2 στο 30″ λεπτό.

Ο Ολυμπιακός όμως αρνείται να παραδωθει θά πάρει πάνω του, πεισμωμενος καί με τόν κόσμο μαζί τού πρίν το ημίχρονο με καταπληκτικό διαγώνιο σουτ τού Ποντενσε θά ξαναβάλει τον Θρύλο στο ματς μόλις ένα λεπτό πρίν φύγει το πρώτο ημίχρονο στο 44″ λεπτό 1-2. Σοβαρός καί νά κυκλοφορεί την μπάλα ο Ολυμπιακός ψάχνει από τά πλάγια με Ποντένσε καί τόν τεράστιο καί χθές Βαλμπουενά, την ισοφάριση.

Πέναλτι πάνω στον Βαλμπουενά πάλι σωστά ο Ρέφερι το δίνει καί ο θρύλος επιστρέφει, 2-2 στο 54″ λεπτό με τόν Βαλμπουενα εκτελεστή. Ότι κίνδυνος πάει νά δημιουργήσει η Τότεναμ είναι από λάθη ατομικά κάποιων παικτών του Ολυμπιακού που αδικαιολόγητα πουλάνε την μπάλα. Αλλά εκεί πίσω υπάρχει ο γίγαντας Σεμέδο πού μαζί με τόν Μεριά μασάνε σίδερα. Ο Μπουχαλακης κάνει από την αρχή σπουδαίο ματς , Τσιμίκας καί Ομάρ ταλαιπωρούνται αλλά αντέχουν.

Ο Ολυμπιακός είναι πραγματικά φαρμάκι στις αντεπιθέσεις καί ψάχνει τρίτο γκολ για νά πάρει το ματς. Η Τότεναμ επιστρατεύει τόν Σον αλλά δεν βρίσκει χώρους καί περνάει απαρατήρητος. Σπουδαία εμφάνιση για τόν Ολυμπιακό πού παιρνοντας ο χρόνος θά κυνηγήσει έξυπνα την νίκη, αλλά πάντα με το μυαλό στην άμυνα. Η Τότεναμ δεν αστειεύεται ποτέ. Όλοι πού πέρασαν αλλαγή για τόν Ολυμπιακό , Μπενζιά, Ελ Αραμπι, Ρατζελοβιτς βοηθάνε πολύ , καί χωρίς υπερβολές ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλύτερος μέσα στο γήπεδο.

Το παιχνίδι λήγει ο Ολυμπιακός μένει στο 2-2 πού έτσι όπως πήγε το ματς είναι πολύ θετικό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς , πίστεψε , έπαιξε ωραία μπάλα καί έξυπνα διεκδίκησε καί την νίκη απέναντι στην φιναλίστ τού περσινού Τσάμπιονς Λιγκ. Πολύ καλό καί αισιόδοξο ξεκίνημα για την ομάδα του Ολυμπιακού.