Για τά Ελληνικά δεδομένα καλός, αλλά για τοπ επίπεδο ελάχιστος!!! SERPICO

Εγώ προσωπικά όπως καί αρκετοί άλλοι φίλαθλοι καί μη δεν ξέρω τι θα γίνει στον επαναληπτικό τού αγώνα ΠΑΟΚ με τόν Άγιαξ. Θά δικαιωθεί ο ποιητής πού τραγουδά  ”βάστα μάνα καί θά γίνει το μεγάλο πήδημα; ή θά έχουμε την επικράτηση τών Ολλανδών όπως είδαμε σήμερα στο μεγαλύτερο διάστημα τού αγώνα; Μέσα σε λίγες γραμμές θά σας πω τί είδα εγώ. Ξεκίνημα καί από τά πρώτα λεπτά οι Ολλανδοί επιβάλουν τό παιχνίδι τους. κυκλοφορία μπάλας άψογη καί σίγουρες πάσες, έρχονται στην περιοχή του ΠΑΟΚ με σχετική ευκολία.

Ο ΠΑΟΚ έχει δώσει χώρο καί καθαρά θά πάει σε κοντρόλ παιχνίδι καί θά ψάξει τά κλεψίματα τής μπάλας. Πολύ γρήγορα ο Άγιαξ από εκτέλεση φάουλ καί με την βοήθεια τού Γιαννούλη θά προηγηθεί μόλις στο 10″ λεπτό. Το ματς γέρνει προς τούς Ολλανδούς πού ήρεμα καί απλά στα επόμενα 15″περίπου διαχειρίζονται άνετα τόν αγώνα . Φαίνεται ότι πάει για πάρτυ ο Άγιαξ, αλλά αυτή η υπερβολική σιγουριά τόν χαλαρώνει καί κάπου χάνει την τακτική καί σοβαρότητα του. Ο ΠΑΟΚ σωστότατα βρίσκει πολλούς χώρους, γίνεται περισσότερο πιεστικός καί με τόν Ακπομπ πανέμορφα ισσοφαριζει 1-1 στο 32″λεπτό

Ο Κόσμος ξεσηκώνεται η ψυχολογία ανεβαίνει καί οι Ολλανδοί δείχνουν εκτός τόπου και χρόνου. Είναι η μεγάλη ευκαιρία τού δικεφάλου πού σε λίγα λεπτά μετά κάνουν την ανατροπή. Μάτος στον ουρανό, κεφαλιά καί στο 39″ λεπτό 2-1. Ο Άγιαξ τά βρίσκει σκούρα καί ο πάγκος του ανησυχεί. Έτσι με αυτό το σκορ κλείνει το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο τό έργο αλλάζει. Ο ΠΑΟΚ δεν βγαίνει σχεδόν από τά αποδυτήρια.

Οι Ολλανδοί δεν αφήνουν να τους φύγει το ματς, μαρκάρουν σωστά και τρέχουν το παιχνίδι. Στο 57″ λεπτό ο βράχος κατά τον Αλέξη πού περιγράφει τόν αγώνα διώχνει άτσαλα , κόντρα στον Χούντελαρ καί 2-2. Τά κουράγια καί όι αντοχές έχουν εγκαταλείψει τόν δικέφαλο πού είναι θεατής σε έναν αγώνα πού πρέπει νά τρως σίδερα. Ο κόσμος έχει παγώσει καί περιμένει απλά το επόμενο γκολ τών Ολλανδών. Από κακές τελικές καί υπερβολική σιγουριά οι Ολλανδοί δεν σκοράρουν. Έβγαλε καί κάνα δυο φαρμακερά ο Πασχαλάκης καί ο αγώνας τελειώνει ισόπαλος 2-2.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των δύο ομάδων καί αυτό το είδαμε μέσα στο χορτάρι. Αλλά κύριε ΠΑΟΚ δεν παίζεις φιλικό προετοιμασίας. Αγώνα επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ έδωσες και η εικόνα ήταν πολύ κατώτερη τών αναμενόμενων. Οκ να δεχτώ την δυναμική του αντιπάλου αλλά εδώ μιλάμε ότι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο χάθηκε ο δικέφαλος τελείως από τον αγώνα . Βάση εικόνας αυτό πού είδαμε χθές λογικά η ρεβάνς θά είναι τυπική για τόν Άγιαξ, αλλά πάντα στην μπάλα φυλάμε καί μία μικρή έστω πισινή!!