Γιούβε για φίλιμα και Μουρίνιο για κλάματα !

Η Ρόμα πέταξε στα σκουπίδια ένα προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς η Γιουβέντους επικράτησε με 4-3 σε ένα θρίλερ επτά τερμάτων στη Serie A στο Stadio Olimpico το βράδυ της Κυριακής.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να είναι σε άλλο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το προβάδισμά τους με δύο γκολ ανατράπηκε μετά από μια καταιγιστική επίθεση της Γηραιάς Κυρίας, πριν ο αρχηγός Λορέντζο Πελεγκρίνι χάσει πέναλτι που θα ισοφάριζε και πάλι το σκορ.

Η Ρόμα κέρδισε μια σειρά από κόρνερ στις πρώτες φάσεις και τελικά μετέτρεψε σε γκολ το ένα από αυτά μέσα σε 10 λεπτά. Ο Τάμι Άμπραχαμ ήταν ο σκόρερ. Τα δύο αστέρια της Γιούβε, ο Federico Chiesa και ο Paulo Dybala, συνδυάστηκαν στη συνέχεια για να ισοφαρίσουν. Ο Chiesa έκοψε από αριστερά και έστρωσε στον Dybala, ο οποίος με ένα αριστοτεχνικό αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Ρουί Πατρίτσιο ισοφαρίζοντας το ματς.

Η απομάκρυνση του Chiesa με τραυματισμό στο μισάωρο δεν εμπόδισε τη Γιουβέντους να κυριαρχήσει στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Ο αντικαταστάτης του, Ντέγιαν Κουλουσέφσκι, έφτασε μάλιστα κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, με την κεφαλιά του να αποκρούεται σωστά από τον Ρουί Πατρίσιο.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ρόμα θα έπρεπε να είχε σκοράρει, με τον Κρις Σμόλινγκ να μην καταφέρνει να κατευθύνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ στα δίχτυα της Γιύβε.

Ευτυχώς για τον Ζοζέ Μουρίνιο, δεν χρειάστηκε να περιμένει πολύ για να δει την ομάδα του να προηγείται, με την απόκρουση του Henrikh Mkhitaryan να περνάει μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά μετά την επανέναρξη. Λίγο αργότερα, είχε και τρίτο με τον Πελεγκρίνι να σοκάρει τη Γιουβέντους με ένα πανέμορφο ελεύθερο σουτ.

Στη συνέχεια, με τη Ρόμα να έχει πάρει τα πάνω της, η Γιούβε ανέτρεψε το παιχνίδι με δύο γρήγορα γκολ για να φέρει τα πράγματα στα ίσια.

Πρώτα ο Álvaro Morata έκανε τη σέντρα για τον Manuel Locatelli να νικήσει και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Kulusevski έστειλε μια προσπάθεια με το κεφάλι. Το τελευταίο χτύπημα δόθηκε τελικά μετά από μακρά εξέταση του VAR, αφού αρχικά είχε ακυρωθεί για οφσάιντ.

Τα πράγματα πήραν άλλη τροπή 13 λεπτά πριν από τη λήξη, όταν ο Mattia De Sciglio εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος του Smalling και με πλασέ έκανε το 4-3 για τους φιλοξενούμενους.

Πριν προλάβουμε να πάρουμε ανάσα απο τον εκπληκτικό ρυθμό του ματς, υπήρξε ακόμη μεγαλύτερο δράμα όταν ο Matthijs de Ligt κρίθηκε ότι έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι για τη Ρόμα και δεύτερη κίτρινη για τον Ολλανδό. Ο Πελεγκρίνι δεν μπόρεσε όμως να το μετατρέψει σε γκολ, βλέποντας τον Szczesny να αποκρούει εύκολα το πέναλτι χαμηλά στην δεξιά του γωνία.

Παραλίγο να υπάρξει άλλη μια ανατροπή στο τέλος, με τον Αβραάμ να φαίνεται ότι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δικαίως απομάκρυνε τις διαμαρτυρίες.