Γιουβέντους – Ιντερ 1-0 Αl Jazeera

Ενα γκολ του Μάντζουκιτς στο 66′ λεπτό  έδωσε στην Γιουβέντους την νίκη , στέλνωντας στο καναβάτσο την Ιντερ που έμεινε στην εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου μέρους.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έκανε στην σούπερ εμφάνιση, αλλά η Γιούβε συνεχίσει τον μοναχικό δρόμο για ένα ακόμα Scudetto. Στο +11 από την Νάπολι (με ένα ματς περισσότερο)

Η Ιντερ προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στο 29 με το δοκάρι του Γκαλιαρντίνι, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Πέρισιτσς δεν πρόλαβε να βρεία στόχο σχεδόν κοντά απο την μικρή περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Μεγάλη Κυρία έβγαλε αντίδραση , στο 35′ η σκαστή κεφαλιά του Μάντζουκιτς πήγε στον Χαντάνοβιτς, στο 36′ ο Μπετανκούρ ολομόναχος από το πέναλτι κονταρίστηκε μετά το ωραίο γύρισμα του Ζοάο Κανσέλο και στο ίδιο λεπτό ο Χαντάνοβιτς έβγαλε την κεφαλιά του Κιελίνι για να φύγει το πρώτο μέρος με φάσεις χωρίς γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με δύο απίθανες γκάφες, οι οποίες δεν οδήγησαν σε γκολ. Στο 48′ ο Ματουιντί προσπάθησε να κάνει δώρο στον Πολιτάνο αλλά ο Μπονούτσι έκοψε και στο 53′ ο Μιράντα πούλησε την μπάλα μέσα στην περιοχή όμως ύστερα από φάση διαρκείας ο Ντιμπάλα σημάδεψε πολύ ψηλά. Η Γιουβέντους πίεσε πολύ και είχε την τύχη να προηγηθεί. Στο 66′ ο Κανσέλο έφυγε από αριστερά και έκανε τη σέντρα με τον Μάντζουκιτς να καρφώνει με κεφαλιά γράφωντας το 1-0.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και έφερε τους Μπιακονέρι ένα βήμα πιο κοντά σε ακόμα ένα Scudetto.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κανσέλο, Πιάνιτς (82′ Εμρέ Τσαν), Ματουιντί, Μπετανκούρ, Ντιμπάλα (72′ Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς.

Ιντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χάντάνοβιτς, Βρσάλικο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Γκαλιαρντίνι (70′ Κεϊτά Μπαλντέ), Μπρόζοβιτς, Ζοάο Μάριο (77′ Λαουτάρο Μαρτίνες), Πολιτάνο (57′ Μπόρχα Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι.

Juventus 1- 0 Inter Milan