Γκαμπριέλ Μαρτινέλι εσύ Super Star!! I Premier League

Δύο γκολ του Γκαμπριέλ Μαρτινέλι βοήθησαν την Άρσεναλ να περάσει από το Elland Road και να εξασφαλίσει την τρίτη διαδοχική της νίκη στην Premier League. Τα 2 γκολ του Μαρτινέλι και το γκολ του Μπουκάγιο Σάκα έκαναν το 3-0 πριν από το ημίχρονο, καθώς οι Gunners εκμεταλλεύτηκαν αδίστακτα την εμφάνιση της Leeds που ήταν γεμάτη λάθη.

Ο Ραφίνια μείωσε με πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, πριν ο αναπληρωματικός της Άρσεναλ, Εμίλ Σμιθ Ρόου, ολοκληρώσει την εμφατική νίκη της ομάδας του Μίκελ Αρτέτα στις καθυστερήσεις.

“Νομίζω ότι κάναμε τη δουλειά μας και παίξαμε πολύ καλά. Ήταν μια σπουδαία εμφάνιση”, δήλωσε ο Μαρτινέλι ενώ συμπλήρωσε “Προσπαθούσα να σκοράρω περισσότερο, αλλά το πιο σημαντικό πράγμα είναι η νίκη”.

Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν δεν είχε εντυπωσιακή απόδοση ο τερματοφύλακας της Leeds, Illan Meslier, ο οποίος έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις για να αποκρούσει τους Saka, Alexandre Lacazette, Thomas Partey και Kieran Tierney.

Την ημέρα των Χριστουγέννων πέρυσι η Άρσεναλ ήταν 15η στην Premier League και μόλις τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Δώδεκα μήνες μετά και στις 25 Δεκεμβρίου είναι εγγυημένα στην πρώτη τετράδα για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια.

Ο Mikel Arteta επιδιώκει να χτίσει την ομάδα του γύρω από μια βασική ομάδα νέων παικτών και το γεγονός ότι και τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν από παίκτες ηλικίας 21 ετών και κάτω υποδηλώνει ότι αυτή η πολιτική αρχίζει να αποδίδει καρπούς.

Η Αρσεναλ Βοηθήθηκε πολύ από την απρόσεκτη άμυνα της Λιντς, αλλά η μπροστινή τετράδα των Gunners με τους Σάκα, Μαρτινέλι, Μάρτιν Όντεγκααρντ και Λακαζέτ εκμεταλλεύτηκε αδίστακτα τα όποια λάθη των αμυντικών της Leeds.

Στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν 11 σουτ στο στόχο, τα περισσότερα από οποιαδήποτε ομάδα στα πρώτα 45 λεπτά ενός αγώνα της Premier League από τότε που η Opta άρχισε να καταγράφει τέτοια στατιστικά στοιχεία το 2003-04 και όλα αυτά επιτεύχθηκαν χωρίς τον επιθετικό Pierre-Emerick Aubameyang, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής μετά από πειθαρχικό παράπτωμα.

Ο Μαρτινέλι είναι ένας από τους παίκτες που επωφελήθηκαν από την απουσία του Aubameyang, ξεκινώντας πέντε διαδοχικά παιχνίδια της Premier League για πρώτη φορά στην καριέρα του στους Gunners. “Είμαι πολύ χαρούμενος. Πέντε συνεχόμενα παιχνίδια [ξεκινώντας]. Προσπαθώ να δίνω τον καλύτερό μου εαυτό εντός και εκτός γηπέδου”, πρόσθεσε ο 20χρονος, ο οποίος εντάχθηκε στην Άρσεναλ από τη βραζιλιάνικη Ιτουάνο τον Ιούλιο του 2019. “Ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η Premier League. Πρέπει να παίζουμε καλά σε κάθε παιχνίδι και να προσπαθούμε να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι”.

Η Άρσεναλ ανέφερε ένα περιστατικό φερόμενου ρατσισμού, με τον αναπληρωματικό των “κανονιέρηδων” Ρομπ Χόλντινγκ να πλησιάζει τον τέταρτο διαιτητή στο 33ο λεπτό και να λέει ότι άκουσε ρατσιστικές προσβολές από έναν οπαδό της Λιντς.

Για τη Λιντς, η ήττα επισφραγίζει μια δύσκολη εβδομάδα που περιελάμβανε την ήττα της τελευταίας στιγμής στην Τσέλσι και το σφυροκόπημα με 7-0 στη Μάντσεστερ Σίτι, αν και η υπόθεση της δεν βοηθήθηκε από την καταστροφική λίστα τραυματισμών που έχει στερήσει πλέον 10 παίκτες από τον προπονητή Μαρσέλο Μπιέλσα.

Αυτό σήμαινε ότι ο Ρόμπιν Κοχ αναγκάστηκε να επιστρέψει στη δράση για πρώτη φορά από το εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν παρά το γεγονός ότι δεν ήταν πλήρως αγωνιστικά έτοιμος, ενώ ο πάγκος των αναπληρωματικών αποτελούνταν από παίκτες της ακαδημίας, συμπεριλαμβανομένου του 15χρονου Άρτσι Γκρέι.

Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν ο Τζακ Χάρισον αποχώρησε μετά από 30 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον 20χρονο Κρισένσιο Σάμερβιλ. Αν ελάχιστα μπορούσαν να γίνουν για να αποτραπεί ο μακρύς κατάλογος απωλειών, τα προβλήματά της στον αγωνιστικό χώρο ήταν σε μεγάλο βαθμό δικά της.

Οι παίκτες της Λιντς ήταν κάκιστοι και επιπόλαιοι με πολλά λάθη στην μεταβίβαση της μπάλας ειδικά στην περιοχή τους, με μόνο τον εντυπωσιακό Μεσλιέ να εμποδίζει την Άρσεναλ να πετύχει περισσότερα γκολ αποτρέπωτας ακόμα ένα μεγάλο σκορ. Βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν διαφορετική εικόνα ώστε να ξαναμπουν στο παιχνίδι , με το κοινό του Elland Road να υποστηρίζει δυνατά τόσο τους παίκτες αλλά και τον προπονητή Bielsa. Όμως η ήττα αυτή καθιστά μόλις μία νίκη σε οκτώ παιχνίδια της Premier League, αφήνοντας τον σύλλογο μόλις τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιββασμού, στη 16η θέση, έχοντας παίξει τρία παιχνίδια περισσότερα από την 18η Μπέρνλι.