Γκέλα η Λίβερπουλ, εκπληκτικός Σμάιχελ, Λουκμαν ο Παστελωτής !!!

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ έχασε πέναλτι και η Λίβερπουλ γνώρισε απογοητευτική ήττα με 1-0 από την αποδυναμωμένη Λέστερ Σίτι το βράδυ της Τρίτης.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Κάσπερ Σμάιχελ ήταν εκπληκτική φόρμα όλο το βράδυ, πραγματοποιώντας μια σειρά από αποκρούσεις, αφού κράτησε το 0 μετά απο απόκρουση πέναλτι του Σαλάχ .

Το γκολ του Αντεμόλα Λούκμαν στο δεύτερο ημίχρονο χώρισε τις δύο ομάδες, καθώς η Λίβερπουλ έχασε έδαφος στην κούρσα για τον τίτλο της Premier League – είναι πλέον έξι βαθμούς πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι στα μισά της σεζόν.

Η άμυνα των “αλεπούδων” – τους έλειπαν εννέα παίκτες  – άντεξε για μόλις 14 λεπτά πριν ο Wilfred Ndidi βουτήξει πάνω στον Salah μέσα στην περιοχή και οι φιλοξενούμενοι κερδίσουν πέναλτι. Ωστόσο, ο Σαλάχ δεν μπόρεσε να μετατρέψει το πέναλτι σε γκολ, ούτε το ριμπάουντ, και το σκορ παρέμεινε στο 0.

Λίγο αργότερα ο Αιγύπτιος έχασε δεύτερη ευκαιρεία να κερδίσει για δεύτερη φορά τον Σμάιχελ, με τον Δανό να κάνει μια εξαιρετική απόκρουση με το ένα χέρι για να αποτρέψει ένα βέβαιο γκολ από κοντά.

Η Leicester μπήκε στο παιχνίδι λίγο πριν από την ανάπαυλα, με τον Jamie Vardy και τον James Maddison να βρίσκουν αμφότεροι διέξοδο προς το τέρμα, αλλά να μην μπορούν να το εκμεταλλευτούν.

Η Λίβερπουλ καθήλωσε τους γηπεδούχους της στο πρώτο ημίχρονο και ο Sadio Mane θα έπρεπε να είχε σκοράρει όταν ο Alex Oxlade-Chamberlain τον πέρασε απο μέσα κυριολεκτικά πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά αντ’ αυτού σούταρε αρκετά πάνω από το τέρμα.

Οι Reds μετανόησαν για τη σπατάλη τους, όταν ο αντικαταστάτης Ademola Lookman έπαιξε ένα ωραίο τετ-α-τετ με τον Kiernan Dewsbury-Hall για να βάλει τη Leicester μπροστά στο σκορ με 1-0.

Οι “αλεπούδες” αμύνθηκαν αποφασιστικά, καθώς ήθελαν να πάρουν τρεις βαθμούς με κόπο και οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν  ευκαιρίες. Υπήρχαν μερικές δύσκολες στιγμές από στημένες φάσεις για τη Λέστερ που έπρεπε να τις ξεπεράσει πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, πράγμα το οποίο έφερε σε πέρας εξασφαλίζοντας έτσι μία σημαντική νίκη πριν το κλέισιμο της χρονιάς .