Γουέστ Χαμ Γουότφορντ 1-0: Τα σφυριά στην πρώτη τετράδα!

Η προσπάθεια της Γουέστ Χαμ για μια θέση στην πρώτη τετράδα πήρε έγκαιρη ώθηση, καθώς το έβδομο γκολ του Τζάροντ Μπόουεν στη σεζόν χάρισε την νίκη με 1-0 επί της Γουότφορντ στο London Stadium.

Τα σφυριά είχαν ευκαιρίες να φτάσουν στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Τόμας Σούτσεκ και Σαΐντ Μπενραχμά, αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων που στήθηκε στωικά από τον αειθαλή Ρόι Χότζον.

Η Γουότφορντ ήταν κάτι παραπάνω από ισάξια της Γουέστ Χαμ σε ένα παιχνίδι γεμάτο λάθη, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά τον νικητή τους λίγο περισσότερο από 20 λεπτά πριν από τη λήξη, όταν η προσπάθεια του Μπόουεν πέρασε δίπλα από τον αποκλεισμένο Μπεν Φόστερ.

Το ίδιο το παιχνίδι δεν είχε πραγματικό ρυθμό και ευχέρεια στα πρώτα 45 λεπτά, καθώς η οργανωμένη Γουότφορντ του Χότζον εξασφάλισε ότι δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια για τη Γουέστ Χαμ να δείξει την επιθετική της δεινότητα.

Οι Hornets είχαν μάλιστα την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μετά από ένα αχαρακτήριστο λάθος του Declan Rice και θα έπρεπε πραγματικά να είχαν πάρει το προβάδισμα μετά από καταπληκτική δουλειά στην κόντρα από τον ζωηρό Hassane Kamara. Ωστόσο, ο Juraj Kucka δεν μπόρεσε να μετατρέψει την ακριβή σέντρα του παρά το ξεφλούδισμα του Aaron Cresswell στο πίσω δοκάρι.

Η Γουότφορντ ήταν καλύτερη σε ένα χαμηλής ποιότητας πρώτο ημίχρονο, αν και η Γουέστ Χαμ θα αισθάνεται ότι θα έπρεπε να είχε πάρει το προβάδισμα πριν από την ανάπαυλα. Πρώτα, ο Σούτσεκ έπιασε το κεφάλι πάνω από ένα κόρνερ από έξι γιάρδες, πριν ο Μπενραχμά αποκρούστηκε από κοντά από μια υπέροχη απόκρουση του Φόστερ – η συνέχεια του Αλγερινού χτύπησε στο δοκάρι πριν απομακρυνθεί σε ασφαλές σημείο.

Η είσοδος του Manuel Lanzini στη θέση του Benrahma αποδείχθηκε το σημείο καμπής για τη West Ham, με την ομάδα του David Moyes να παίρνει τελικά μπρος.

Ο Αργεντινός ήταν εκείνος που θα έδινε την ασίστ για το γκολ του Μπόουεν, βάζοντας μια πάσα με τον κανόνα του γλιστρήματος μέσα από την καρδιά της μεσαίας γραμμής της Γουότφορντ για να γυρίσει ο 25χρονος, αλλά υπήρχε μια τεράστια δόση τύχης στο τελείωμα, καθώς ο Σαμίρ απέκρουσε την προσπάθεια του Μπόουεν δίπλα από τον λάθος Foster.

Ο Tom Cleverley τσίμπησε τις παλάμες του Lukasz Fabianski με μια καταπληκτική μακρινή προσπάθεια αμέσως μετά, πριν ο Bowen πυροβολήσει στο ξύλινο τοίχο στις καθυστερήσεις με μια καταπληκτική απόκρουση του Foster.