Γουστ-ΑΡΗΣ και ξανα δεύτερος! | Jago1914!

Τρεις αγωνίστηκες πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο ΑΡΗΣ φιλοξενουσε τον Ατρομητο με σκοπό και μόνο την νίκη που θα τον ξαναεφερνε στην 2η θέση.

Με πολλές αλλαγές στην σύνθεση της η γηπεδούχος ομάδα, λόγω και των προβλημάτων της τελευταίας στιγμής με τον Γκαρσία αλλά και του τραυματία Ματιγια. Ο Μαντζιος επέλεξε για άλλο ένα παιχνίδι τον Κουεστα κάτω από τα δοκάρια, Δεληζηση και Ροουζ στο κέντρο της αμυνας, Σουντγκρεν στο δεξί άκρο της αμυνας και Γκανεα στο αριστερό, Σάσα και Τζεγκο τα δύο αμυντικά χαφ, έκπληξη με Μητρογλου στην κορυφή της επίθεσης όπως και ο Μπρούνο πήρε θέση σαν δεξί εξτρεμ ενώ αριστερά ο Γκάμα και πίσω από τον Έλληνα στραικερ ο Μπερτογλιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΆΡΗ να πιέζει ψηλά και να φτάνει εύκολα έξω από την περιοχή του Ατρομητου κερδίζοντας κάποια κόρνερ , αλλά η τελική πάσα ή γενικά η τελική ενέργεια να μην δίνει το δικαίωμα να γίνουν απειλητικοί οι παίχτες του. Στο 21ο λεπτό όμως τα πόδια των γηπεδούχων λύθηκαν. Ο Μπρούνο έστρωσε στον Γκανεα έξω από την περιοχή, αυτός σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει Θεωδωρακη,πετυχαινοντας ένα από τα ωραιότερα γκολ στο φετινο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ατρομητου ακόμα και μετά το γκολ συνεχήσε να προσέχει περισσότερο τα μετόπισθεν πάρα να κυνηγήσει την ισοφάριση και προσπάθησε να  απείλησει μόνο με κάποια μακρινά σουτ, χωρίς να ανησυχησουν ιδιαίτερα τον Κουεστα. Από την μεριά τους οι κίτρινοι, προσπάθησαν να βρούνε και ένα 2ο γκολ πριν την ανάπαυλα χωρίς να το πετύχουν, αν και βρέθηκαν πολύ κοντά σε κάποιες επιθέσεις με καλή ανάπτυξη. Το ημίχρονο βρήκε τον ΆΡΗ να προηγείται με 1-0 έχοντας την αίσθηση ότι το σκορ αδικεί τους γηπεδούχους  βάση της εικόνας που είχαν στο γήπεδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πιο χαμηλό ρυθμό, με την ομάδα του Ατρομητου να προσπαθει να πάρει την πρώτοβουλια των κινήσεων. Ο Μαντζιος βλέποντας την ομάδα του να μην είναι το ίδιο πιεστικη όπως στο 1ο ημίχρονο, προχώρησε στο 64 σε δύο μαζεμένες αλλαγές,με Μανο και Μαντσίνι να παίρνουν την θέση των Μητρογλου και Μπερτογλιο. Στο 66ο λεπτο μετά από σέντρα ακριβείας του σκόρερ του πρώτου τέρματος, του Κρίστιαν Γκανεα, ο Σάσα έπιασε την καρφωτη κεφάλια στέλνοντας την μπάλα στο δεξιά παραθυράκι της έστιας του γκολκίπερ του Ατρόμητου, δίνοντας στην ομάδα του σκορ ασφαλείας.

Στο 69ο λεπτό ο Σίλβα πήρε την θέση του πολύ δραστήριου Μπρούνο. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε “κλέβοντας” μπάλες στο κέντρο και έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Μάνο να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 79ο λεπτό ο Μαντζιος έκανε και τις τελευταίες κινήσεις του, με τον Σακιτς και Κάτσε να μπαίνουν στην θέση των Σουντγκρεν και Σάσα. Ένα λεπτό αργότερα μετά απο πρεσινγκ ψηλά των παιχτών του ΑΡΗ, ο Σίλβα έκανε το κλέψιμο, έδωσε στον Μάνο και αυτός του γύρισε την μπαλα στο ύψος του πεναλντι, με τον Πορτογάλο να εκτελεί με έναν κεραυνό,πετυχαινοντας το 3ο γκολ της ομάδας του. Το παιχνιδι τελειωσε χωρίς κάποια άλλη φάση, εκτός από μια ωραία ατομική ενέργεια του Σίλβα, που κόπηκε από την άμυνα του Ατρομητου.

Κορυφαίος για την ομάδα του ΑΡΗ αλλά και του αγώνα, ο Ρουμάνος ακραίος αμυντικός του ΑΡΗ. Ο Γκανεα είχε δείξει τις δυνατότητες του σε παιχνιδια όπου η ομάδα του ΑΡΗ έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων, όπως  και στο προηγούμενο παιχνίδι εντός με τον Παναιτωλικο, όπου ήταν από τους μοναδικούς διασωθέντες σε απόδοση. Στο σημερινό παιχνίδι άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σουτ αλλά σέρβιρε και το 2ο στον Σάσα. Σίγουρα για ακόμα ένα παιχνίδι στους κορυφαίους ο Σουντγκρεν δείχνοντας σταθερότητα. Μοναδικη ίσως παραφωνία ο Μητρογλου οπου δείχνει σίγουρα ότι του λείπει αγωνιστικός ρυθμός,δειχνοντας όμως διάθεση μεσα στο παιχνίδι και ότι είναι θέμα χρόνου η επιστροφή του σε επιδόσεις που μας έχει μάθει. Πολύ καλή και η διαχείριση του παιχνιδιού από τον Άκη Μαντζιο, που για ακόμα ένα παιχνίδι βοήθησε  με τις αλλαγές του, δίνοντας ενέργεια στην ομάδα του  για να κλειδωσει την νικη, αλλά και για να μην απειληθει ιδιαίτερα.

Σε μια καθοριστική και δύσκολη εβδομάδα, ο Θεός του Πολέμου μπήκε με το δεξί κερδίζοντας την πρώτη μάχη που τον επαναφέρει ξανά στην 2η θέση. Σίγουρα όλα τα βλέμματα πέφτουν πλέον στο παιχνίδι της Πέμπτης, στον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, όπου το εκτός έδρας γκολ δίνει  μια νότα αισιοδοξίας στην ομάδα του ΑΡΗ για να συνεχίσει στον θεσμο. Σίγουρα προτεραιότητα είναι η έξοδος στην Ευρώπη και αυτό θα το εξασφαλίσει μέσω της κατάληψης μιας  εκ των τριών  πρώτων θέσεων στην τελική κατάταξη , αλλά το κύπελλο σίγουρα παραμένει ένας από τους στόχους κάθε χρόνο. Επόμενο μας ραντεβού λοιπόν Τσικνοπέμπτη βραδυ, με ένα μεγάλο ντέρμπι, αυτήν την φορά για τον θεσμο του κυπέλλου.