H Athletic Bilbao πέταξε εκτός την Μπαρτσελόνα απο το Copa del Rey!!

Οι περσινοί φιναλίστ του Copa del Rey συναντήθηκαν στη φάση των “16” το βράδυ της Πέμπτης, καθώς η Μπαρτσελόνα αποχώρησε από τη διοργάνωση μετά τη συγκλονιστική ήττα με 3-2 στην παράταση από την εκδικητική Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η ομάδα του Xavi βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα – χάρη σε γκολ των Ferran Torres και Pedri σε κάθε ημίχρονο – αλλά τελικά έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι του Iker Muniain.

Σε ένα καταιγιστικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, το αδιέξοδο λύθηκε σε λιγότερο από δύο λεπτά. Ο Γουίλιαμς, που δημιουργούσε κάθε είδους προβλήματα στον Ζόρντι Άλμπα, ξεκίνησε μια ορμητική κούρσα στη δεξιά πλευρά πριν βρει τον Μουνιαΐν, ο οποίος με μια μαγική στιγμή άνοιξε το σκορ.

Παίρνοντας το τράβηγμα του Williams, ο αρχηγός της Αθλέτικ Κλαμπ στήθηκε στην αριστερή πλευρά της περιοχής του πέναλτι, πριν πετάξει την μπάλα πάνω από τον Marc-Andre ter Stegen στην μακρινή γωνία με μια καταπληκτική μπανάνα στην πίσω γωνιά του μπακλαβωτού!!!.

Οι παίκτες του Xavi αντέδρασαν καλά, πετυχαίνοντας την ισοφάριση μετά από 20 λεπτά. Ο Τόρες πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της Μπαρτσελόνα, στέλνοντας την μπάλα με τον ίδιο σχεδόν τρόπο στην πίσω γωνία μετά από πάσα του Σέρχιο Μπούσκετς μέσα στην περιοχή.

Η Μπάρτσα μπορεί να ισοφάρισε, αλλά, στο πραγματικό πνεύμα ενός αγώνα κυπέλλου, το μομέντουμ στη συνέχεια άλλαξε και πάλι. Οι Muniain, Oscar De Marcos, Williams, Oihan Sancet και Raul Garcia θα έπρεπε να είχαν βρει δίχτυα πριν ο διαιτητής σφυρίξει για ημίχρονο με την ένταση στο ματας να ανεβάινει κατακόρυφα.

Ο Williams ανάγκασε τον Ter Stegen σε άλλη μια απόκρουση λίγα λεπτά μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού, αν και, σε γενικές γραμμές, κανένας από τους δύο τερματοφύλακες δεν απασχολήθηκε πολύ μετά την ανάπαυλα. Αυτό ίσχυε μέχρι το 85ο λεπτό, όταν το παιχνίδι άνοιξε εντελώς!!!

Με πέντε λεπτά να απομένουν, η Μπιλμπάο έσπασε την  άμυνα της Μπαρτσελόνα και πήρε το προβάδισμά. Λίγα λεπτά μετά την απόπειρα του αναπληρωματικού Inaki Williams, που ανησύχησε τους φιλοξενούμενους βρίσκοντας το οριζόντιο δοκάρι, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το δεύτερο γκολ της βραδιάς από στημένη φάση. Έπειτα από μια αναμπουμπούλα, η μπάλα πήγε στο πίσω δοκάρι, όπου ο Inigo Martinez κατάφερε να σπρώξει την μπάλα πάνω από τη γραμμή, τρελαίνοντας το San Mames.,

Οι παίκτες του Μαρθελίνο ξεκίνησαν να πανηγυρίζουν για άλλη μια φορά μόλις τρία λεπτά αργότερα, αν και ένας έλεγχος του VAR χάλασε το πάρτι, αφού έπιασε τον Άλεξ Μπερενγκέρ σε θέση οφσάιντ πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα – αυτή η στιγμή επέστρεψε για να στοιχειώσει την Αθλέτικ Κλαμπ λίγο αργότερα.

Η ομάδα του Xavi επέστρεψε στην ισοπαλία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Pedri με σούτ μέσα απο την περιοχή σκόραρε και έστειλε το ματς στην παράταση, ωστόσο, οι “μπλαουγκράνα” βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ λίγο πριν από τα μισά της παράτασης, όταν ο διαιτητής έκρινε ότι ο Άλμπα έκοψε με το χέρι την σέντρα του Γουίλιαμς -του νεότερου- μετά και από επανεξέταση στο μόνιτορ του γηπέδου. Ανεβαίνοντας να εκτελέσει το πέναλτι, ο Μουνιαΐν δεν έκανε λάθος και έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διασπάσουν τον τοίχο της αμυντικής γραμμής της Μπιλμπάο καθώς το παιχνίδι πλησίαζε στην ολοκλήρωσή του, υποκύπτοντας τελικά στον αποκλεισμό τους στο Copa del Rey.

Ενώ οι πρωταθλητές δεν θα μπορέσουν πλέον να υπερασπιστούν το στέμμα τους, η προσοχή θα στραφεί σταθερά στην La Liga, καθώς η Μπαρτσελόνα στοχεύει να διεκδικήσει την πρόκριση στο Champions League – αρχής γενομένης από το κυριακάτικο ταξίδι στην έδρα της Ντεπορτίβο Αλαβές.