H Μπαρτσεόνα σπατάλησε ενα τσουβάλι ευκαιρείες

Ο Φεράν Τόρες πέτυχε πέναλτι και η Μπαρτσελόνα έσωσε την ισοπαλία στον πρώτο αγώνα των 32 τελευταίων αγωνιστικών του Europa League με τη Νάπολι στο “Νου Καμπ”.

Κάνοντας την πρώτη τους εμφάνιση σε αυτή τη διοργάνωση μετά από σχεδόν 18 χρόνια, οι Ισπανοί γίγαντες έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Πιοτρ Ζιελίνσκι έβαλε την Νάπολι μπροστά το σκόρ.

Όμως η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο από το VAR, όταν η σέντρα του Adama Traore χτύπησε στο χέρι του Juan Jesus.

Ο Τόρες εκτέλεσε και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της Νάπολι Άλεξ Μερέτ κάνοντας το 1-1. Το γκολ θα ήταν σημαντική ανακούφιση για τον πρώην επιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι, αφού είχε χάσει μια μεγάλη ευκαιρία όταν το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, σουτάροντας πάνω από το δοκάρι όταν βρισκόταν σε καλή θέση.

Ωστόσο, είχε επίσης μια καλή ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι για την Μπαρτσελόνα στις καθυστερήσεις, αλλά και πάλι έστειλε το σουτ του πάνω από το δοκάρι.

Ο πρώην επιθετικός της Άρσεναλ, Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, είχε ένα ήσυχο παιχνίδι, καθώς έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την Μπαρτσελόνα και την πρώτη του αγωνιστική εμφάνιση από τις 2 Δεκεμβρίου.

Η ομάδα του Χάβι, που βρίσκεται στο Europa League αφού δεν κατάφερε να βγει από τον όμιλό της στο Champions League, ήταν καλύτερη μετά την ισοφάριση του Τόρες στο 59ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να βρει νικητή παρά την πίεση που άσκησε στις καθυστερήσεις,

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στην Ιταλία για το δεύτερο παιχνίδι την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου.