H ψυχωμένη Σαουθάμπτον δυσκόλεψε την προβληματική Γιουνάιτεντ…!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να διεκδικήσει εκ νέου μια θέση στην πρώτη τετράδα, αφού η ψυχωμένη Σαουθάμπτον απέσπασε επάξια ισοπαλία 1-1 στην πρόωρη αναμέτρηση του Σαββάτου.

Το πρώτο γκολ του Jadon Sancho στο Old Trafford είχε δώσει το προβάδισμα στη United σε ένα γρήγορο και άκρως διασκεδαστικό παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε και πάλι να κρατήσει το προβάδισμά της, καθώς ο Che Adams σημείωσε την ισοφάριση στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Και οι δύο ομάδες οπαδών έζησαν ένα ηλεκτρισμένο ξεκίνημα, καθώς τόσο η Γιουνάιτεντ όσο και η Σαουθάμπτον βγήκαν από τις παγίδες, θέλοντας να δείξουν πρόθεση για επίθεση.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε την πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία αλλά το πλάσε που πραγματοποίησε σε κενή εστία ήταν χαλαρό και κόπηκε απο τους αμυντικούς των Αγίων … λίγα λεπτά αργότερα, και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν – και ενδεχομένως θα έπρεπε – να έχουν πάρει το προβάδισμα.

Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να δείχνει μια ένταση και μια επιθυμία να πιέσει προς τα εμπρός και ανταμείφθηκε για την προσπάθειά της με το εναρκτήριο γκολ στο 21ο λεπτό. Μια αιχμηρή μπαλιά από τον Μπρούνο Φερνάντες απέφυγε τον Μοχάμεντ Σαλισού, και αυτό επέτρεψε στον μαχητικό Μάρκους Ράσφορντ να περάσει την μπάλα στον Σάντσο ο οποίος απλά έστειλε την μπάλα στην εστία των Αγίων πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο Ολντ Τράφορντ.

Ήταν μια πλούσια ανταμοιβή για την εξαιρετική εμφάνιση του Sancho στο πρώτο ημίχρονο, αν και η Σαουθάμπτον τελείωσε καλύτερα το πρώτο 45λεπτο από τις δύο ομάδες, παρά το γεγονός ότι ο Pogba είχε ένα γκολ που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ στο ημίχρονο.

Ο Walker-Peters έβγαλε μερικές καταπληκτικές σέντρες στην περιοχή στο ύψος του πέναλτι της United, πριν ο Stuart Armstrong πλησιάσει δύο φορές, πυροβολώντας μια φορά άουτ και δοκιμάζοντας τον David de Gea στην άλλη περίπτωση, εκτός από τον Perraud που δοκίμασε τον Ισπανό.

Η ενέργεια της Σαουθάμπτον μεταφέρθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και σύντομα έφτασε ξανά στην ισοφάριση με τον Άνταμς όταν αυτός πλάσαρε εκπληκτικά πάνω στην κίνηση στην αριστερή απέναντι γωνιά του Ντε Χέα φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ο Perraud και ο Mohammed Elyounoussi έκαναν καλή δουλειά στην ανάπτυξη, σε μία απο τις προσπάθειες του Σκωτσέζου να περνά από το δοκάρι και να προσπερνά τον De Gea που ήταν σε θέση να αντιδράσει.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ο Armstrong ήταν άστοχος από πλάγια θέση και ο Broja άτυχος αφού χόρεψε τον Harry Maguire πεντοζάλι αλλά πλάσαρε εντελώς άτσαλα στην εστία χαραμίζοντας μια πολύ καλή ευκαιρεία για να βάλει την Σαουθάμπτον μπροστά στο σκορ.

Ο Ρονάλντο είχε ένα γκολ που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, με την Γιουνάιτεντ να προσπαθεί να πάρει κεφάλι με την τελευταία εκαιρεία στο ματς όταν ο Φόρστερ απομάκρυνε την κεφαλιά του Μαγκουάιρ λίγο πριν το τέλος του ματς.