Η Αρσεναλ απέδρασε απο το Molineux με 3 πολύτιμους βαθμούς!!

Η Άρσεναλ κράτησε μια κρίσιμη νίκη στην Premier League επί της Γουλβς στο Molineux το βράδυ της Πέμπτης, παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες για περισσότερα από 25 λεπτά.

Με την ομάδα του να προηγείται με 1-0, ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι αποβλήθηκε αξιοσημείωτα στο 69ο λεπτό, αφού του έδειξαν δύο κίτρινες κάρτες για δύο παραβάσεις στην ίδια φάση του παιχνιδιού.

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν πολλή μπάλα, οι Κανονιέρηδες ήταν καλύτεροι σε ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες ευκαιρίες και πήγαν στην ανάπαυλα με το προβάδισμα.

Ο Μπεν Γουάιτ είδε ένα σταθερό σουτ να αποκρούεται στα μέσα του ημιχρόνου μετά από μια ωραία εναλλαγή μεταξύ του Μάρτιν Όντεγκααρντ και του Μπουκάγιο Σάκα, ενώ ο αμυντικός συμμετείχε δύο λεπτά αργότερα, όταν η Άρσεναλ προηγήθηκε.

Ο τερματοφύλακας της Γουλβς, Χοσέ Σα, δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει την κεφαλιά του Γουάιτ, ο οποίος έχασε την μπάλα και κόντραρε στον Αλεξάντρ Λακαζέτ, ο οποίος πήρε το παραμικρό ζόρι για να την σπρώξει στον δρόμο του Γκάμπριελ, ο οποίος έσπρωξε από ένα μέτρο. Μια σύντομη επανεξέταση από το VAR δεν πρόσφερε αναστολή στον ανασταλτικό παράγοντα.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες πριν από το ημίχρονο, αν και ο Ραούλ Χιμένεθ έστειλε μια κεφαλιά κατευθείαν στο λαιμό του Άαρον Ράμσντεϊλ και ο Νέλσον Σεμέδο έβγαλε ένα σουτ ελάχιστα άουτ από την άκρη της περιοχής.

Μετά από ένα υποτονικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, η κακή πειθαρχία της Άρσεναλ ήταν και πάλι εμφανής 20 λεπτά πριν από τη λήξη.

Ο Μαρτινέλι είδε απίστευτα δύο κίτρινες κάρτες για δύο καταλογισμούς στην ίδια φάση του παιχνιδιού. Η πρώτη ήταν για ένα σπρώξιμο στον Ντάνιελ Ποντένσε καθώς έπαιρνε μια μπαλιά, και η δεύτερη για το χτύπημα πάνω στον Τσιχίνιο καθώς κυνηγούσε πίσω.

Η Γουλβς είχε την μπάλα στα δίχτυα από το ελεύθερο λάκτισμα που προέκυψε, αλλά το χτύπημα ακυρώθηκε γρήγορα ως οφσάιντ.

Λίγα λεπτά αργότερα οι Gunners είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους, αλλά ο Lacazette ήταν υπερβολικά άνετος σε καθαρό τέρμα και έστειλε το τελείωμά του αρκετά άουτ.

Στη συνέχεια ήταν αναπόφευκτα μια επίθεση της Γουλβς, αλλά παρά το μπαράζ από σέντρες και κεφαλιές οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να περάσουν τον Ράμσντεϊλ και την αμυντική γραμμή της Άρσεναλ. Ο Romain Saiss έφτασε πιο κοντά, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ.