Η δουλειά έγινε…. ΑΕΚ λέω και κλαίω

Το σημερινό παιχνίδι ήταν μια καλή ευκαιρία για προπόνηση για την ομάδα του Χιμένεθ ώστε να δοκιμάσει παίκτες και συστήματα χωρίς βέβαια να θέλω να μειώσω την ομάδα του Απόλλων, όπου και αυτός προστάτευσε με την σειρά του κάποιους παίκτες για το πρωτάθλημα.

Αυτό όμως δεν φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα όπου ο Απόλλων κυκλοφόρησε την μπάλα, πίεσε και στο 16′ κατάφερε να προηγηθεί με τον Νταούντα σε μια ολιγωρία στην άμυνα της Ένωσης. Ευτυχώς οι παίκτες της ΑΕΚ μείωσαν πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό, σε λάθος του Γιαννακοπουλού, ο Ολιβερια βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και θεωρητικά να σφραγίσει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Η ‘ελαφρά ταξιαρχία’ δεν παραδόθηκε άνευ όρων, όπου στο 27ο λεπτό με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή ο Λαγός έκανε το 2-1. Πολύ χορταστικό παιχνίδι στο πρώτο ημίωρο του αγώνα! Η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έκανε κάποιες φάσεις αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και έτσι το 2-1 υπέρ του Απόλλωνα ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου με τις ομάδες να παίζουν με ταχύτητα και την μπάλα να πήγαινε πάνω-κάτω. Η είσοδος του Γκαρσία στο παιχνίδι είναι αυτή που ξεχωρίζει, με τον παίκτη να δείχνει την μεγάλη ποιότητα του στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΚ είναι κυρίαρχη στο παιχνίδι χωρις να έχει καταφέρει να ισοφαρίσει αλλά ο Απόλλων είναι απειλητικός στις αντεπιθέσεις του. Ο αγώνας τελείωσε με τον Απόλλων να κερδίζει 2-1 αλλά την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση. Αυτή ήταν βέβαια και η ουσία αλλά η εμφάνιση δεν μπορεί να μας ικανοποιεί!

Η ομάδα έχει τρανταχτά κενά, τα οποία είναι ολοφάνερα! Το θέμα είναι να καταφέρει ο Χιμένεθ να διαχειριστεί όσους παίκτες διαθέτει και να παίρνει το μέγιστο από τον κάθε ένα ξεχωριστά! Με τα ‘ψέματα’ δηλαδή θα πρέπει να βγει η χρονιά και ο Θεός βοηθός…

Αύριο στις 11:30 η κλήρωση του Κυπέλλου, αναμένουμε τον επόμενο αντίπαλό μας….