Η ευκαιρία να φτάσει στην πηγή |ΠΟΛΙΤΗΣ

Σε έναν θεαματικό αγώνα με αρκετό τακτικό ενδιαφέρον, οι Πολίτες έκαμψαν την αντίσταση της άκρως ανταγωνιστικής Ντόρτμουντ και βρίσκονται στους “4” της Ευρωπαϊκής ελίτ για πρώτη φορά επί εποχής Γκουαρντιόλα. Κορυφαίος ο Φόντεν, ο οποίος πήρε από το χέρι την ομάδα και πέρασε στην επόμενη φάση.

H τακτική της Μάντσεστερ Σίτι

Στο πρώτο ημίχρονο η Σίτι επιθετικά έδειχνε κάπως κελιδωμένη και μόνο με εμπνεύσεις έβγαζε ευκαιρίες και όχι ορθολογικά. Το πρόβλημα ήταν κυρίως ότι ο Φόντεν ήταν πολύ καλά κλεισμένος και η κυκλοφορία της μπάλας από τον άξονα ήταν πολύ δύσκολη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γκουαρντιόλα ελευθέρωσε τον νεαρό άσο ο οποίος μοίραζε πάσες και κέρδισε και το πέναλτι από τον Τσαν με την σέντρα που έβγαλε. Η πίεση μετά την ανάπαυλα και οι μικρές τακτικές τροποποιήσεις κατέστησαν αδύνατο στην Ντόρτμουντ να αντιδράσει και με τον Φιλ Φόντεν να είναι ο man of the match η Σίτι έβγαλε το παιχνίδι της στο χορτάρι.

Εικόνα

Συνολικά, ο Πεπ ζήτησε τα γνωστά από την ομάδα του. Έλεγχο της κατοχής και συνεχή κυκλοφορία, με τους παίκτες να κινούνται συνεχώς στους χώρους για να αποτελούν επιλογή. Όπως και στον προηγούμενο αγώνα, ο Κταλανός τεχνικός ήθελε οι ακραίοι μπακ να αποτελούν επιλογή για πάσα στο κέντρο, ωστόσο η αμυντική προσέγγιση της Ντόρτμουντ ώθησε τους Γουόκερ και Ζιντσένκο σε πλαγιοκοπήσεις και κίνηση πάνω στον ασβέστη για την σέντρα. Η ομάδα κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να σπάσει την άμυνα της Ντόρτμουντ κυρίως με την απελευθέρωση του Φόντεν και την καλύτερη εκμετάλλευση τοποθετήσεων και χώρων. Οι Ντε Μπρούινε και Γκουντογκάν προσπαθούσαν να ανοίξουν τον συμπαγή σχηματισμό των Γερμανών δημιουργώντας υπεραριθμείες σε μικρούς χώρους τραβώντας έτσι παίκτες εκτός θέσης.

Εικόνα

Όσον αφορά την άμυνα, στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα συνάντησε σοβαρές αδυναμίες, τόσο λόγο τακτικής, όσο και λόγω προσωπικών λαθών. Ο Στόουνς έχανε τις μάχες με τον Χάαλαντ, ενώ ο Ντίας τις κέρδιζε, κάτι που δεν άλλαξε ποτέ ο Γκουαρντιόλα. Αν και δεν ανέβασε αυτήν την φορά την άμυνα στο κέντρο, ο Πεπ εξέθεσε τους παίκτες του με τρόπο γνώριμο. Όπως και στην ήττα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο φαλακρός γκουρού άφησε τον δεξιό του μπακ εκτεθημένο και αναγκασμένο να αντιμετωπίζει καταστάσεις που έπρεπε να διαλέξει αν θα μαρκάρει ή αν θα προσπαθήσει να κόψει. Επιπλέον οι κακές τοποθετήσεις του Ρόδρι άφηναν την άμυνα ανυπεράσπιστη και σε συνδυασμό με τις αργές επιστροφές του Μπερνάρντο Σίλβα, η Ντόρτμουντ έβρισκε χώρους από την αριστερή της πλευρά, με αποκορύφωμα το εξαιρετικό γκολ του Μπέλιγχαμ.

Η τακτική προσέγγιση της Ντόρτμουντ

Οι Βεσταφαλοί ξεκίνησαν αρκετά δυνατά τον αγώνα. Το πλάνο του Τέρζιτς ήταν άκρως ενδιαφέρον και έδειχνε να δουλεύει. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αποσυντονίσουν την άμυνα των Πολιτών τραβώντας τα χαφ εκτός θέσης, δημιουργώντας υπεραριθμείες παντού, ώστε να ελευθερωθούν χώροι. Ειδικά από τα πλάγια, είτε από τον Γουόκερ στο πρώτο ημίχρονο, είτε από τον Ζειντσένκο στο δεύτερο, οι Γερμανοί έκαναν ότι ήθελαν με την μπάλα. Το γκολ ήταν το αποκορύφωμα της τακτικής της Ντόρτμουντ, αφού με βαθιά μπαλιά ο Χάαλαντ θα υποδεχτεί και θα σπάσει στον Μπέλιγχαμ με τον νεαρό να ξαπλώνει τον Έντερσον και να γράφει το 1-0 για την ομάδα του.

Εικόνα

Αμυντικά η Ντόρτμουν προσπάθησε να κάνει τρία πράγματα. Αρχικά ήθελε να περιορίσει την επιρροή του Ρόντρι στο παιχνίδι, κάτι που επετεύχθη με τον Χάαλαντ ο οποίος είχε τον Ισπανό στη σκιά του. Το δεύτερο ήταν να πάει το παιχνίδι της Σίτι από τα άκρα, και συγκεκριμένα με σέντρες. Εφ’όσον οι Πολίτες δεν είχαν κάποιο βαρύ κορμί στην περιοχή που θα αποτελούσε αέρια απειλή, αυτές οι σέντρες ήταν εύκολη λεία για τα στόπερ και τον Χίτζς. Τέλος, οι Βεστφαλοί προσπάθησαν να περιορίσουν την ουσιαστική συμμετοχή των Ντε Μπρούινε και Γκουντογκάν. Αυτό το έκαναν  κρατώντας τετράδα στο κέντρο με κοντινές αποστάσεις ώστε να μην φτάνει ποτέ η μπάλα στα χαφ της Σίτι.

Εικόνα

Στους τέσσερεις και προχωράει

Ο Γκουαρντιόλα δείχνει να έχει μπει στο πνεύμα της διαφοράς μεταξύ Ευρώπης και Αγγλίας. Έδειξε την δέουσα προσοχή και δεν έκαψε τον αγώνα ανεβάζοντας την άμυνα στο αντίπαλο κουτί. Το σημαντικότερο όμως είναι πως έδειξε αντίδραση και αντιλήφθηκε εγκαίρως τις αδυναμίες της τακτικής του και διορθώθηκε. Πλέον οι Πολίτες βρίσκονται στους “4” τις Ευρώπης και τίθενται αντιμέτωποι με την επίσης φορμαρισμένη Παρί Σεν Ζερμέν. Μένει να δούμε αν φέτος θα φτάσουν στην πηγή για να πιούν νερό ή αν η φανέλα θα αρνηθεί για ακόμα μία φορά να μεγαλώσει.