Η φούσκα που δεν ξεφουσκώνει! Ι Jago1914

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του ΑΡΗ με 2-0 απεναντι στην ομάδα του Βόλου, κάνοντας δύο τις νίκες του απεναντι της, κάτι που λίγες ομάδες μπορούν να πετύχουν φέτος. Μάλιστα κατάφερε για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν, να κρατήσει την ομάδα του Βόλου στο μηδέν σε εκτός έδρας παιχνίδι.
Σε έναν αγώνα όπου η ομαδα των κίτρινων παρατάχθηκε  με αλλαγη του δεξιού μπακ ,με τον Σακιτς να παίρνει θεση λόγω τιμωρίας του Σουντγκρεν, αλλά και την παρουσία του Γκαρσία στο αρχικό σχήμα στην θέση του Μπερτολιο,ενώ οι υπόλοιπο παρέμειναν οι ίδιοι, όπως στο ματς με την Λαμία. Ο Βόλος είχε κυρίως την απουσία του Ουαρντα που πήρε μεταγραφή, κάτι που φάνηκε ότι επηρέασε κυρίως επιθετικά τον Βόλο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλο ρυθμό από την μεριά του ΑΡΗ με κάτοχη μπάλας και ωραία ανάπτυξη. Μόνιμη πηγή κινδύνου ο Σίλβα που δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα κυρίως στα αριστερά όπως επιτιθονταν οι κίτρινοι. Έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις με αξιώσεις στα καρέ του Βόλου και στο 18ο λεπτό μετά από πολύ ωραία επιθετική ανάπτυξη και πάσα του Γκανεα, ο Σάσα ερχόμενος ως τραιλερ, εκανε ωραίο σλαλομ με την μπαλα και πλάσαρε ιδανικά από το ύψος της μικρής περιοχής, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του ΑΡΗ.
Η ομάδα του Βόλου δεν έδειχνε ικανη να ακολουθήσει τον ρυθμό των κίτρινων, πέντε λεπτά μετά το γκολ του Σάσα, ο Μάνος έφτασε κοντά στο γκολ αλλά πλάσαρε, με τον τερματοφυλακα του Βόλου να αποκρούει. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι και στο 38, με την μόνιμη πηγή κινδύνου τον Σίλβα εχασαν μοναδική ευκαιρία να πάνε στο ημίχρονο με δύο γκολ μπροστά,καθως είδε την μπάλα να περναει μόλις άουτ στο πλασε που επιχείρησε, μετά από εκπληκτική κούρσα. Στο 42 πριν κλείσει το ημίχρονο ο Σίλβα και πάλι , ίσως σε μια ένδειξη ατομισμου προτίμησε να τελειώσει μόνος του την φάση, ενώ είχε επιλογή πασάς στον Μάνο βγάζοντας τον σε θέση βολής. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΆΡΗ να προηγείται και να χάνει ευκαιριες να διευρύνει το σκορ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για την ομάδα του Βόλου προσπαθώντας να τονώσει την επιθετική του γραμμή. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε όμως να έχει την κυριαρχία των κινήσεων, φτάνοντας σε κάποια σουτ με τον Μάνο αλλά και κάποιες άλλες ευκαιρίες αντεπίθεσης με πολύ καλές προϋποθέσεις, όπου κυρίως λόγω μη καθαρού μυαλου δεν κατέληγαν σε αξιόλογες ευκαιρίες. Ο Βόλος έφτασε για 1η φορά με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχωνστο 55ο λεπτό μετά από λάθος του Γκανεα  , χωρίς να δημιουργήσει κάποια τελική προσπάθεια, λόγω κακής επιλογής του Περεα  που την  σπατάλησε.
Ο Μαντζιος προχώρησε σε τρεις αλλαγές μαζεμένες στο 73ο λεπτό, αλλάζοντας και σχηματισμό, περνοντας 3ο χαφ. Ο  Τζεγκο πήρε την θέση του Γκάμα, ο Μπερτολιο την θέση του Γκαρσια και ο Μαντσινι στη θέση του Μάνου σαν φορ. Σίγουρα οι αλλαγές έγιναν και για να πάρουν ανάσες παιχτες όπως ο Γκάμα και λόγω των πολλών συνεχόμενων παιχνιδιών της ομάδας μέσα στον Γενάρη. Η ομάδα του ΑΡΗ συνέχισε στο ιδιο τέμπο ψάχνοντας το 2ο τέρμα, όπου θα κλειδώνε την νίκη.

Έφτασε κοντά με τον Μπερτολιο στο 79, αλλά ο Κλειμαν είπε όχι. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο αργεντινός, νίκησε τον τερματοφυλακα του Βόλου με εκπληκτική ενέργεια και υποδειγματικο πλασε,κλειδωνοντας ουσιαστικά την νίκη της ομάδας του. Το παιχνίδι τελείωσε χωρίς κάποια αλλαγή αξιόλογη φάση, διατηρώντας την ομάδα του ΑΡΗ στην 2η θέση και στο – 6 από την κορυφή.
Κορυφαίοι της ομάδας των κίτρινων οι δύο κεντρικοί χαφ, Σάσα και Ματιγια, με τον Βραζιλιάνο να κερδίζει τον τίτλο του mvp λόγω και του όμορφου τέρματος που πέτυχε.

Άλλη μια δοκιμασία την φετινή χρονιά για τον Θεό του Πολέμου που την έφερε πέρας με επιτυχία. Σημαντική όχι τόσο πολύ για την νίκη που πήρε με την ομάδα του Βόλου, αλλά περισσότερο για την διαχείριση της οδυνηρής  ηττας από την Λαμία. Πολλοί κυρίως εχθροί αλλά και φίλοι βιάστηκαν να πούνε τα κλασσικά κλισέ, ότι η ομάδα του ΑΡΗ ήταν ως εδώ και μετά το ματς με την Λαμία θα αρχίσει τις απώλειες. Στον αγωνιστικό χώρο μόνο αυτό δεν φάνηκε, κυρίως το αντίθετο έδειξε με μια ακόμα πειστική εμφάνιση, ότι η Λαμια ήταν μόνο μια κακή παρένθεση και αυτό κυρίως λόγω του άθλιου αγωνιστικού χώρου, που δεν ευνοεί την ομάδα που θέλει να παίξει ποδόσφαιρο.

Δεύτερο παιχνίδι συνεχόμενο μετά τον Οφη, (της Λαμίας δεν είναι για  ασφαλή συμπεράσματα λόγω για αυτά που προανέφερα) όπου η ομάδα του ΑΡΗ δείχνει πλέον να έχει ρυθμό στο παιχνίδι της και να παίζει και ωραίο ποδόσφαιρο σε συνδυασμό με την κατάκτηση της νίκης.
Κρίσιμος ο Γενάρης με πολλά και σημαντικά παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο, με μικρά διαστήματα ξεκούρασης. Η ομάδα των κίτρινων δείχνει χαρακτήρα όπως και σήμερα, μένοντας η μοναδική ομάδα που έχει επαφή με την κορυφη αλλά και  η μοναδική απειλή για την ομάδα του Ολυμπιακού που προπορευεται. Επόμενη στάση για την ομαδα του ΑΡΗ στην δύσκολη έδρα των Ιωαννίνων . Στόχος ακόμα ένα τρίποντο που θα τον διατηρήσει ψηλά στην βαθμολογία.