Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ…DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ 91-72

Χωρίς κανένα στοιχείο υπερβολής ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τη καλύτερη του εμφάνιση από την αρχή της σεζόν. Απέναντι σε μια Βαλένθια  που είναι ντεφορμέ αλλά είναι και υποψηφία για είσοδο στην 8αδα και ποιοτικά καλύτερη από τον ίδιο.

Πήγε ψηλά το σκορ στην επίθεση ο Παναθηναϊκός αφού είχε διάθεση να τρέξει και να βγάλει αιφνιδιασμούς για να πάρει εύκολους πόντους. Εάν ήταν εύστοχος και από το τρίποντο -τελείωσε με 28,6% και μόλις 6 εύστοχες προσπάθειες- θα είχε φτάσει ακόμα υψηλότερα την επιθετική του συγκομιδή.

Ξεκίνησε καλά το ματς , μπήκε στη θέση του οδηγού νωρίς και βρέθηκε 10 πόντους μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2 με το σκορ στο 22-20. Στη πρώτη περίοδο έψαξε τον αιφνιδιασμό αρκετά ο Παναθηναϊκός και με την είσοδο του Παπαγιάννη μετά το πρώτο τρίλεπτο πήρε τη διαφορά.

Από νωρίς είχε το μπόνους των βολών κάτι που τον βοήθησε στο να μαζέψει πόντους αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο με μηδέν εύστοχα τρίποντα και τελικά δεν κατόρθωσε να αποτυπώσει στο σκορ την ανωτερότητα του.

Στη δεύτερη περίοδο φάνηκε χρήσιμος σε άμυνα και επίθεση ο Όγκαστ όπου σιγά σιγά δείχνει ότι μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα. Στα σκάρτα 18 λεπτά που αγωνίστηκε πέτυχε 8 πόντους αλλά κυρίως έβγαλε πολλές άμυνες απέναντι μάλιστα σε μια ποιοτική γραμμή ψηλών όπως της Βαλένθια.

Ο Nedovic έβαλε τα σουτ από τη περιφέρεια και κάπως έτσι οι πράσινοι έκλεισαν στο +14 το ημίχρονο με το σκορ στο 48-34. Σημαντικό κομμάτι τα ριμπάουντ όπου ο Παναθηναϊκός έκλεισε με 11 παραπάνω από τους Ισπανούς το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και έκλεισε στο +16 με το σκορ στο 68-52. Λειτούργησε καλύτερα με τον Μποχωρίδη στο παρκέ όπου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι ενώ σήμερα έβαλε και πόντους. Τελείωσε το ματς με 12 πόντους & 5 ασίστ ενώ αγωνίστηκε 27 λεπτά και μάλιστα δεν είχε κανένα λάθος. Στη περίοδο αυτή βοήθησε και ο Μπέντιλ κυρίως με το δυναμικό του παιχνίδι στο ποστ.

Τυπική διαδικασία το 4ο δεκάλπετο όπου η διαφορά έφτασε στο +20. Η επανεμφάνιση του Παπαπέτρου είχε θετικό πρόσημο στα περίπου 19 λεπτά που έπαιξε ενώ ο Παπαγιάννης έκανε καλό πρώτο ημίχρονο και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν την απουσία του. Αρκετά άστοχος ο Nedovic που ενώ πρόσθεσε 16 πόντους τελείωσε το ματς με 2/11 τρίποντα.

Στο 8-14 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού που πλέον πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Σ.Ε.Φ. να παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό. Ένα ματς γοήτρου που θέλει να το κερδίσει για να δείξει ότι η έλευση προπονητή έχει φέρει αλλαγή στην ψυχολογία αρχικά αλλά και νοοτροπία νικητή σε δεύτερο χρόνο.

Ο Κάτας δείχνει να απλώνει το roster όσο μπορεί και επιθετικά να κερδίζει πόντους από αρκετούς από τους παίχτες του. Μένει να φανεί εάν το σημερινό ματς αλλά και το δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Ρεάλ θα έχουν και την ανάλογη συνέχεια.