Η Κέιμπριτζ έκανε ανατροπή στο Κύπελλο FA απέναντι στη Νιούκαστλ

Η Κέιμπριτζ βρέθηκε στα πρωτοσέλιδα των Αγγλικών εφημερίδων αφού στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας το Σάββατο, η ομάδα της League One πέταξε έξω από τη διοργάνωση τη Νιούκαστλ, ομάδα της Premier League μέσα στο St James’ Park.!

Ο Τζο Άιρονσαϊντ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Νιούκαστλ απογοητεύτηκε στην αντίπερα όχθη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, και συγκεκριμένα ο τερματοφύλακας της Ντίμιταρ Μίτοφ.

Σε άλλο ματς, η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Τσέστερφιλντ της National League, σημειώνοντας πέντε τέρματα στο “Στάμφορντ Μπριτζ” σε μια άνετη βραδιά στο δυτικό Λονδίνο.

Η κάτοχος του τίτλου Λέστερ νίκησε τη Γουότφορντ στο μεταξύ τους παιχνίδι που αφορούσε αποκλειστικά την Πρέμιερ Λιγκ, κάτι που δεν θα μπορούσε να ειπωθεί για την Έβερτον, η οποία δυσκολεύτηκε απέναντι στη Χαλ της Τσάμπιονσιπ και χρειάστηκε παράταση για να φτάσει τελικά στην πρόκριση με σκορ 2-3.

Η Σαουθάμπτον κέρδισε επίσης 3-2 στην παράταση απέναντι σε αντίπαλο της Championship, κερδίζοντας τη Σουόνσι. Εν τω μεταξύ, η Κρίσταλ Πάλας απέκλεισε τη Μίλγουολ σε ένα ντέρμπι του νότιου με το ανατολικό Λονδίνο.

Το παραμύθι του FA Cup συνεχίστηκε και για την σταχτοπούτα Kidderminster. Ο σύλλογος της έκτης κατηγορίας ήταν η ομάδα με τη χαμηλότερη θέση που είχε απομείνει στη διοργάνωση φτάνοντας σε αυτόν τον γύρο και μπήκε στην κλήρωση  για τον τέταρτο γύρο χάρη στην εντυπωσιακή νίκη επί της Ρέντινγκ.