Η Λίβερπουλ μείωσε την διαφορά απο την Σϊτι

Η Λίβερπουλ μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο της Premier League Μάντσεστερ Σίτι στους εννέα βαθμούς με τη νίκη της με 3-1 επί της Κρίσταλ Πάλας την Κυριακή. Οι Reds είχαν ένα προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Palace απάντησε  γρήγορα ενώ είχε και πάποιες χαμένες ευκαιρείες που θα μπορούσαν να δυσκολέψουν την Λίβερπουλ.

Χρειάστηκαν μόλις επτά λεπτά για να προηγηθεί η Λίβερπουλ, με τον Άντι Ρόμπερτσον να χτυπάει ένα κακό κόρνερ, το οποίο ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ με χαρά αξιοποίησε για το δεύτερο γκολ του στη σεζόν.

Οι  Reds τελικά διπλασίασαν το προβάδισμά τους λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Και πάλι ο Robertson ήταν ο παρασόδος ο οποίος βρίκε τον αμαρκάριστο Alex Oxlade-Chamberlain στο πίσω δοκάρι, με τον τελευταλιο να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό! κάτω απο τον Vicente Guaita.

Η Palace δεν φαινόταν πιθανό να βρει απάντηση στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ξέσπασε λίγο πριν από την ανάπαυλα. Πρώτη. Ο Μάικλ Ολίσε γλίστρησε μετά από κακή πίσω πάσα του Τζόελ Μάτιπ και θα έπρεπε να είχε σκοράρει. Στη συνέχεια, ο Ζαν-Φιλίπ Ματέτα έχασε μια ακόμη καλύτερη ευκαιρία, αφού γύρισε στον Άλισον, αλλά δεν κατάφερε και αυτός να βρει το τελείωμα.

Η ανάκαμψη της Palace συνεχίστηκε μετά την ανάπαυλα, με τον Conor Gallagher και τον Odsonne Edouard να μην βρίσκουν με κάποιο τρόπο δίχτυα, αφού τους παρουσιάστηκαν χρυσές ευκαιρίες.

Τελικά οι Αετοί έκαναν την ανατροπή με τον Mateta – που επιτέλους νίκησε την ψηλή γραμμή των Κόκκινων – να στρώνει στον Edouard, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο κενό τέρμα.

Η Πάλας συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση με τον Ολίσε να μπαίνει πίσω από τον Ρόμπερτσον και να επιχειρεί μια λόμπα, την οποία ο Αλίσον μόλις που κατάφερε να απομακρύνει.

Ενάντια στην εξέλιξη του παιχνιδιού, η Λίβερπουλ κέρδισε αμφιλεγόμενο πέναλτι δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Ο Diogo Jota συγκρούστηκε με τον Guaita μέσα στην περιοχή και παρά το γεγονός ότι αρχικά δεν δόθηκε πέναλτι, η απόφαση αυτή ανατράπηκε μετά από επανεξέταση με το VAR. Ο Φαμπίνιο δεν έκανε λάθος από το σημείο του πέναλτι, στέλνωντας την μπάλα στην δεξιά γωνία σημειώντας το τελικό 1-3.