Η Λίβερπουλ στον τελικό πρέπει να ανησυχεί !

Τελικά το ποδόσφαιρο επιβεβαίωσε και χθες στο Άμστερνταμ ότι έχει το δικό του ΘΕΟ αυτό που είδαμε χθες είναι από αυτά που έχουν καθιερώσει το ποδόσφαιρο παγκόσμια και του έχουν δώσει τον τίτλο του Βασιλιά  των Σπορ. Θαύματα στο ποδόσφαιρο δεν γίνονται γίνονται όμως κάτι ματς σαν το χθεσινό και γεμίζουν τις εντατικές με εμφράγματα . Και όποιος δεν παραδέχεται ότι το ποδόσφαιρο συγκινεί όλο τον πλανήτη από άκρη σε άκρη είναι η ψεύτης ή κακόβουλος. Χθες το βράδυ κατά τη διάρκεια του ματς ο φίλος μου ΣΕΡΠΙΚΟ τρελάθηκε αλλά και εγώ ήμουνα τόσο απορροφημένος και δεν μπορούσα να του απαντήσω για τέτοια πρέζα μιλάμε. Οταν το ματς παίζετε σε τέτοια επίπεδα δεν πας να πιεις ούτε νερό σε κρατάει στην καρέκλα κολλημένο με ψαρόκολλα.

Πάμε στο ματς εκεί είναι όλη η ιστορία. Αν το ματς του Άμστερνταμ διαρκούσε μόνο 45 λεπτά τότε η ανάγνωση του αγώνα θα ήταν εύκολη υπόθεση όλοι θα μιλάγαμε για την dream team του Αγιαξ για το ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο των πιτσιρικάδων του Αίαντα για τα θηρία που δεν άφησαν κανέναν αντίπαλο όρθιο στο πέρασμά τους και τη δικαίωση όλων των πληβειων του ποδοσφαίρου. Ο Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο είχε φέρει το ματς στο 2-0 και οι πιο προνοητικοί αρχισαν να κλείνουν εισιτήρια για τον τελικό της Μαδρίτης. Στο μαγικό όμως φετινό Champions League όλα γίνονται ακόμα και αυτό που είδαμε χθες. Η είσοδος του Γιορέντε στο ημίχρονο ήταν όλα τα λεφτά άλλαξαν τα πάντα ο Άγιαξ κωλοκάθησε και ο Λούκας σελήνιαστηκε και και τα έβαλε με όλους. Ο Βραζιλιάνος έκανε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του και με ψυχή λιονταριού στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-3 και έστειλε τα σπιρούνια στον τελικό της Μαδρίτης απέναντι στους συμπατριώτες τους από το Λίβερπουλ.

Ενα απίστευτο γύρισμα σε έναν ημιτελικό με αδιανόητες ανά τροπές τρία δοκάρια και αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες. Και μόλις στο 3ο λεπτό ο Γιορίς κάνει την πρώτη μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Ταντιτς, αμέσως όμως μετά ο Ντε Λιχτ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά κάνει το 1 -0. Είναι η αρχή μιας ασύλληπτης ποδοσφαιρικής παράστασης με την Τότεναμ να απαντάει με δοκάρι του Σον στο 6ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης στο 22 ‘λεπτο είχε μία τρομερή ευκαιρία για το 1 -1. Ο Άγιαξ όμως πατάει καλύτερα μέσα στο γήπεδο και το transition το δουλεύει υποδειγματικά και ο Τάντιτς σε μία ακόμα χορευτική φιγούρα ξυρίζει το δοκάρι του Γιορίς με διαγώνιο σουτ στο 30ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σέρβος κάνει όμορφο κέρασμα στο Ζιγές οποίος με άπιστο σουτ κανει το 2-0.

Οι οπαδοί του Άγιαξ έμοιαζαν μεθυσμένοι στο πρώτο ημίχρονο αλλά κανείς τους δεν φανταζόταν τι θα ακολουθούσε. Η είσοδος του Γιορέντε όπως προείπαμε ήταν όλα τα λεφτά και οι Άγγλοι άρχισαν να σφυροκοπούν ανελέητα τον Άγιαξ κλείνοντας τον στα καρέ του και στο 55 μία σέντρα Δηλητήριο βρίσκει τον Λούκας πλασάρει όμορφα κάνοντας το 1-2 αυτό το γκολ άλλαξε όλη την ψυχολογία και τις ισορροπίες του αγώνα. Στο 59ο ο Γιορέντε χάνει το άχαστο αλλά ο Λούκας είναι πανταχού παρών παίρνει το ριμπάουντ και με φοβερό πλασε περνάει την μπάλα από την κλειδαρότρυπα κάνοντας το 2-2. Κάπου εκεί ξεκινάει ένα απίστευτο μπρα-ντε-φερ χαμένων ευκαιριών και για τις δύο ομάδες που φλερτάρουν με το θάνατο.

Κλασικότατες ευκαιρίες χάνονται εκατέρωθεν και το ματς φτάνει στα όριά του ο θάνατός σου η ζωή μου. Και οι δύο ομάδες έχουν αφηνιάσει θέλουνε να βρουν το γκολ που θα τους στείλει στον παράδεισο. Η άμμος  στην κλεψύδρα ομως έχει αδειάσει και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιορέ ντε τσιμπάει τη μπάλα και βρίσκει τον Λουκας ο οποίος με διαγώνιο σουτ κάνει το 2-3 μέσα σε απόλυτη παράνοια. Η Τότεναμ τελικά είναι η ομάδα του πεπρωμένου χρειάστηκε το v.a.r στο ματς με την Μάντσεστερ για να πάρει την πρόκριση στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και χθες στο Άμστερνταμ πάλι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων προκρίνεται επικά.Η Λίβερπουλ στον τελικό πρέπει να ανησυχεί..