Η Μαγιόρκα έδωσε τον τίτλο στην Ρεάλ Μαδρίτης με ανατροπή 1-2 την Ατλέτικο Ι Catalanos

Σε ένα παιχνίδι που ή νίκη αποτελούσε κυριολεκτικά μονόδρομο για την γηπεδούχο Ατλέτικο Μαδρίτης μιάς και ή διαφορά με την συμπολίτισσα Ρεαλ Μαδρίτης,που ήταν στους 7 πόντους και έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο οι πρωτοπόροι στην βαθμολογία αυτή ή ήττα αν μη τι άλλο έδειξε ότι οι Ροχιμπλάνκος έριξαν λευκή πετσέτα για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος!!!

Η Ατλέτικο αν και προηγήθηκε στο 68′ λεπτό δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία και έτσι στο 80′ λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 και παρόλο που θα μπορούσαν, να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας δεν αρκέστηκαν σε αυτό και στο 91′ λεπτό σε μια γρήγορη αντεπίθεση με κάθετη πίσω από το κέντρο,ό δανεικός από την Ρεαλ Μαδρίτης Κούμπο πάγωσε το Wanda Metropolitano και ταυτόχρονα έστεψε πρωταθλήτρια την Ρεαλ Μαδρίτης.Με τα δεδομένα ότι ή Μπάρτσα δεν μπορεί για φέτος να είναι ανταγωνιστική ή μόνη ουσιαστικά αντίπαλος της πρωτοπόρου στην βαθμολογία αντικειμενικά ήταν ή Ατλέτικο τουλάχιστον στα χαρτιά αλλά απ’ότι φάνηκε μόνο εκεί!!