Η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε την πρόκρισή στον 4o γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας

Η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε την πρόκρισή στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας με μια άνετη νίκη με 4-1 επί της δυνατής Σουίντον Τάουν το βράδυ της Παρασκευής.

Η επιθετική εμμονή του Πεπ Γκουαρντιόλα στις διοργανώσεις κυπέλλου ήταν ξεκάθαρη από την αρχή, με τον Κόουλ Πάλμερ να είναι ο μοναδικός παίκτης των ακαδημιών που πήρε το προβάδισμα σε μια ενδεκάδα γεμάτη από καταξιωμένα διεθνή αστέρια.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μέσα σε πέντε λεπτά, όταν έστειλε το σουτ του πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά δεν έκανε λάθος δέκα λεπτά αργότερα, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική σέντρα του Πάλμερ.

Η Swindon μετά απο απρόσεκτη πάσα των αμυντικών της έδωσε την ευκαιρεία στον Gabriel Jesus για ένα εύκολο δεύτερο τέρμα λίγο πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με έναν κεραυνό του Ζοάο Κανσέλο το οποίο δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, το οποίο τρίτο γκολ ήρθε 15 λεπτά μετά την ανάπαυλα, όταν ο Ilkay Gundogan εκτέλεσε πάνω απο το τείχος της Swindon για να νικήσει τον τερματοφύλακα στην κάτω γωνία.

Η Σίτι στην συνέχεια κέρδισε πέναλτι, αλλά η προσπάθεια του Ζεσούς ήταν εξουδετερώθηκε απο τον τερματοφύλακα Lewis Ward με την Swindon να προσπαθεί να πετύχει το γκόλ της τιμής και 12 λεπτά πριν από τη λήξη πέτυχαν το μοναδικό γκολ στον παιχνίδι. Τον τελευταίο λόγο βέβαια τον έιχε η Σϊτι όταν ο εξαιρετικός Cole Palmer πέτυχε ένα τέταρτο γκολ λίγο αργότερα, με μια υπέροχη προσπάθεια με ένα εκπληκτικό σουτ που έφυγε σαν βέλος καταλήγοντας στο δεξί Γ της εστίας της Σουίντον.

Ο Ρόντρι παραλίγο να προσθέσει ένα πέμπτο γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά το μακρινό του σουτ αποκρούστηκε εξαιρετικά από τα δάχτυλα του Γουόρντ, ο οποίος εξασφάλισε ότι η Σίτι έπρεπε να αρκεστεί στα τέσσερα γκολ.