Η μισή δουλειά τελείωσε σήμερα, αλλά όχι ή πρόκριση. SERPICO

Μπορεί καί σίγουρα ό Ολυμπιακός νά πήρε ένα καλό σκορ απέναντι στην Ομόνοια 2-0 αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι νά μπορέσει να ανοίξει το Σινικό τοίχος του αντιπάλου του. Ένα τοίχος πού μέχρι το γκολ ήταν καλά διαβάσμενο. Η Ομόνοια αμύνθηκε αρκετά καλά , δεν άφησε χώρους καί γενικά σέ όλο το παιχνίδι της έβαλε σέ μπελάδες τόν Ολυμπιακο.

Με κλεισμένο σωστά τόν Φορτουνη καί τα ατού του Ολυμπιακού εάν εξαιρέσουμε κάποια Σουτ πού ένα δύο εξουδετέρωσε ό Φαμπιάνο, δεν έδωσε τήν μεγάλη φάση στον Ολυμπιακό. Ένας Ολυμπιακός πού δεν έβρισκε Ρυθμό, είχε αργή γενικά ανάπτυξη, καί δεν έβρισκε λύσεις στο νά ανοίξει την άμυνα της Ομόνοιας. Βάζοντας τόν Χασάν ο Μάρτινς πήγε με τίς σέντρες αεροπορία νά κάνει την ζημιά. Αυτό δεν έγινε.

Αλλά ούτε καί χαμηλά πέρασαν μπαλιές στον Φορ του Ολυμπιακού. Ότι μπορούσε νά γίνει το έψαχνε καί τό πάλευε ό μαέστρος Βαλμπουενα. Ο Φορτούνης κουτουλαγε με τόν Μασούρα στα αριστερά. Ένα γενικό βραχυκύκλωμα δηλαδή. Η άμυνα ήταν σταθερή , πίεση σοβαρή δεν δέχθηκε καί τα ανεβάσματα τού Χολεμπας όχι ιδιαίτερα απειλητικά. Κατοχή για τόν Ολυμπιακό αλλά μέχρι εκεί.

Τό έψαχνε ο Μαρτινς καί στο ημίχρονο κάνει με δύο αλλαγές περισσότερο απειλητικό τόν Ολυμπιακό, με έξω Φορτουνη Μασούρα, καί εντός γηπέδου Ραντζελοβιτς καί Ελ Αραμπι. Ο μικρός δίνει ταχύτητα στην πλευρά του, ό Βαλμπουενα αναλαμβάνει την ορχήστρα καί ό Ολυμπιακός ρολαρει καλύτερα. Χάνει καλές ευκαιρίες με Ελ Αραμπι, καί στο 69 ‘ λεπτό ό Ραντζελοβιτς παίρνει το πέναλτι πού κάνει γκολ ό Βαλμπουενα.

Η ψυχολογία ανεβαίνει ή πίεση επίσης καί ή Ομόνοια αμύνεται τώρα περισσότερο θέλοντας να κρατήσει το σκορ εκεί. Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενα έξοχα ό έμπειρος Φαμπιάνο τό κατεβάζει. Καλή στιγμή για έναν Ολυμπιακο πού θέλει καί άλλο γκολ νά δημιουργήσει διάφορα ασφαλείας. Πίεση , κλεψίματα καί σέ μία φάση στο 92′ λεπτό ο μέχρι εδώ καί αρκετό καιρό μαλωμενος με το γκολ Ελ Αραμπι κάνει κουτούς δύο αντιπάλους καί με σουτ ρουκέτα φέρνει το σκορ στο 2-0.

Ένα σκορ πού δεν δίνει επαναλαμβάνω πρόκριση αλλά σίγουρα δημιουργεί μαξιλαράκι ασφαλείας στον επαναληπτικό. Τί νά γράψω καί νά πω για τόν Καμάρα. Για μένα όλα τα λεφτά. Ήταν παντού όπως σέ κάθε παιχνίδι. Όσο είχε ανάσες ό Μπουχαλακης ήταν αρκετά καλός έχοντας κάνει καί αυτός πολλά χιλιόμετρα. Ο Ολυμπιακός μπορεί νά μήν δέχθηκε πίεση αλλά γενικά ανασταλτικά ήταν καλός.

Φωνάζει ή απουσία φοτνταριστου- μπουκαδορου εξτρέμ πού θά έχει το κλειδί νά βάλει μπελάδες σέ τέτοιες άμυνες. Έχασε ό Ολυμπιακός τά καλά εργαλεία του , αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα τα θέματα σέ θέσεις πού έχει ανάγκη θά καλυφθούν.